CV format – PDF czy może DOC.? Jak zapisać CV?

CV format - PDF czy może DOC.? Jak zapisać CV?

Dawniej CV w wielu przypadkach dostarczano osobiście w formie papierowej. Wówczas najważniejszą kwestią było, jak napisać CV, aby zainteresowało rekrutera oraz czy należy się na nim podpisać. Teraz jednak, kiedy przeważają ogłoszenia o pracę online, jak również same rozmowy rekrutacyjne online, dochodzi nam jeszcze pytanie o format CV, w jakim należy je zapisać.

W jakim formacie wysłać CV?

Zazwyczaj zastanawiamy się nad dwoma głównymi formatami – DOC. i PDF. Który z nich warto wybrać? Jak podkreślają rekruterzy – PDF. Dlaczego? Istnieją dwa główne powody. Przede wszystkim nie musicie się obawiać o to, że kiedy rekruter otworzy ten plik na swoim komputerze, to jego zawartość kolokwialnie mówiąc – „rozjedzie się”. Warto też mieć na uwadze, że w trakcie rozmowy rekrutacyjnej, osoba ją przeprowadzająca lubi mieć przed sobą wydrukowane CV pracownika. Niestety, tak jak w przypadku samego otworzenia aplikacji, tak i w przypadku jej drukowania, kiedy plik ma inny format niż PDF, dane zamieszczone w CV podczas wydruku mogą zmienić swoje położenie. O ile ucięty element ozdobny może nie być znaczący, o tyle już fragment naszego doświadczenia jak najbardziej.
Co ważne, w pliku pdf nie można wprowadzać zmian, więc nie musimy się obawiać, że cokolwiek w nim zostanie dopisane lub z niego usunięte bez naszej zgody.
CV w formacie PDF zmniejsza też prawdopodobieństwo, że zostanie ono nieodpowiednio odczytane przez programy, z których korzysta rekruter, w których wyszukiwanie informacji o kandydacie przebiega np. na podstawie słów kluczowych.

Jak zmienić format CV z DOC. na PDF?

Jeśli tworzymy CV w Wordzie, zazwyczaj pierwsze co nam przychodzi do głowy, to jego zapisanie w formie DOC. Jak zatem teraz zmienić jego format? To bardzo proste. Możemy skorzystać z narzędzi online typu smallpdf czy convertio.
Najłatwiej jednak skorzystać z opcji, którą oferuje nam sam Word, czyli podczas zapisywania dokumentu wystarczy rozwinąć suwak z formatami i wybrać właśnie PDF.
Pamiętajcie, aby przed wysłaniem CV do rekrutera jeszcze raz dokładnie przyjrzeć się, czy żadne dane nie uległy przesunięciu.

W jakim programie stworzyć CV?

Do niedawna najpopularniejszym programem do tworzenia CV był Word. Teraz jednak coraz więcej osób decyduje się na tworzenie bardziej kreatywnych CV, korzystając z darmowych programów graficznych typu Canva, gdzie do dyspozycji mamy wiele szablonów CV oraz dodatkowych elementów, które możemy umieścić w wybranym szablonie. Wówczas przy zapisywaniu formatu w ogóle nie mamy opcji DOC. a co za tym idzie, najlepiej skorzystać z formatu PDF.
W sieci pojawia się też wiele kreatorów, które ułatwiają użytkownikom stworzenie CV.

Klauzula do CV

Pamiętajcie, że w CV, oprócz naszego wykształcenia, doświadczenia i umiejętności nie może zabraknąć również klauzuli. Możecie wybrać jedną z dwóch wersji – z podstawą prawną i bez niej.

  1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.
  2. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

________________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@Crew

Starszy redaktor projektów specjalnych w Burda Media Polska

Redaktor naczelna RocketSpace.pl w latach 2021-2022.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze