Czy obywatele Ukrainy mogą założyć firmę w Polsce?

Czy obywatele Ukrainy mogą założyć firmę w Polsce?

Czy Ukraińcy mogą założyć i prowadzić w Polsce działalność gospodarczą? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Wszelkie kwestie związane z tym tematem wyjaśniają przedstawiciele systemu Fakturownia.pl.

Z powodu wojny w Ukrainie w Polsce znalazło się mnóstwo naszych wschodnich sąsiadów. Wielu z nich wróci do swojej ojczyzny (lub już to zrobiło), a część zdecyduje się zostać, co będzie wiązało się także z rozwojem kariery zawodowej w naszym kraju. Niektórzy z pewnością zdecydują się otworzyć własną działalność gospodarczą. Czy Ukraińcy mogą rozpocząć prowadzenie firmy w Polsce? Sprawdźmy.

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce – czy Ukraińcy mają taką możliwość?

Aby rozpocząć w Polsce prowadzenie działalności gospodarczej należy posiadać legalny pobyt oraz numer PESEL. Wszystkie osoby, które przybyły do Polski po 24 lutego 2022 roku mogą w naszym kraju przebywać legalnie przez półtora roku. W przypadku spełnienia tych dwóch warunków można założyć:

  1. firmę jednoosobową, czyli działalność gospodarczą osoby fizycznej i zarejestrować ją w CEIDG,
  2. spółkę osobową lub kapitałową, w tym spółkę jawną oraz partnerską i zarejestrować ją w KRS.

Warto pamiętać, że wedle ustawy z dnia 12 marca 2022 roku o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa obywatelem Ukrainy jest także małżonek obywatela Ukrainy, który nie posiada obywatelstwa ukraińskiego o ile pojawił się nad terytorium Polski z terytorium Ukrainy w związku z prowadzonymi w tym kraju działaniami wojennymi. To oznacza, że w tej sytuacji małżonek obywatela Ukrainy może założyć działalność gospodarczą w Polsce na takich samych zasadach jak obywatele Ukrainy.

Warunki legalnego pobytu Ukraińców w Polsce

Kiedy obywatele Ukrainy mogą przebywać legalnie w Polsce? Powinni spełnić kilka warunków takich jak:

  • posiadanie ważnego tytułu pobytowego, 
  • przybycie legalnie na terytorium Polski po 24 lutego 2002 roku z deklaracją zamiaru pozostania w Polsce, 
  • posiadanie Karty Polaka i opuszczenie Ukrainy w okresie od 24 lutego 2022 roku i przybycie legalnie do Polski z deklaracją zamiaru pozostania na terytorium naszego kraju.

Nowe zasady zakładania działalności gospodarczej przez obywateli Ukrainy

Działalność gospodarczą w Polsce mogą założyć także obywatele Ukrainy, którzy jeszcze nie mają tytułu pobytowego, ale przed 24 lutego 2002 roku rozpoczęły procedurę uzyskania tego typu tytułu. Ich pobyt w Polsce jest legalny od dnia złożenia wniosku o:

  • udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, 
  • o przedłużenie wizy Schengen lub wizy krajowej, 
  • o udzielenie zezwolenia na pobyt stały i na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej do dnia, w którym decyzja na temat udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy będzie ostateczna.

Fakturownia.pl, czyli intuicyjny system do fakturowania dla przedsiębiorców wspierał, wspiera i będzie wspierał Ukraińców zainteresowanych prowadzeniem działalności gospodarczej w Polsce. Polska odsłona narzędzia dostępna jest w wersji po ukraińsku. Dysponujemy także ukraińską wersją systemu czyli BitFakturą – mówi M. Ovsiienko z Fakturownia.pl. 

*Materiał powstał we współpracy z firmą Fakturownia.pl

Źródło: Jak obywatel Ukrainy może założyć firmę w Polsce | Biznes.gov.pl – Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiebiorcy

_______________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@Jonathan Farber

Starszy redaktor projektów specjalnych w Burda Media Polska

Redaktor naczelna RocketSpace.pl w latach 2021-2022.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze