Czym (oprócz programowania) może zajmować się inżynier informatyk? Alternatywne ścieżki zawodowe dla absolwentów informatyki

Czym (oprócz programowania) może zajmować się inżynier informatyk? Alternatywne ścieżki zawodowe dla absolwentów informatyki

W świecie napędzanym technologią specjaliści w zakresie IT, znani również jako inżynierowie technologii informacyjnej są tym, czego każda organizacja niezwykle potrzebuje. Potrafią oni zaspokoić wszystkie techniczne aspekty i potrzeby przedsiębiorstwa, będąc odpowiedzialnymi za wiele rozmaitych zadań. Czym dokładnie zajmuje się inżynier informatyk? Czy ta profesja wiąże się tylko z programowaniem? Co warto wiedzieć o tej ścieżce rozwoju?

Informatyka to dziedzina technologii informacyjnej, która wykorzystuje całą infrastrukturę komputerową, sieci informacyjnych oraz inne urządzenia fizyczne do procesu przetwarzania, przechowywania, zabezpieczania i wymiany wszelkich form danych elektronicznych. Najczęściej poszczególne profesje związane z informatyką są wykorzystywane w kontekście szeroko rozumianej działalności gospodarczej. Czym zajmuje się inżynier informatyk? Zadania specjalisty w dziedzinie IT polegają w głównej mierze na wdrażaniu oraz monitorowaniu systemów informatycznych między innymi w dziedzinie programowania, analizy sieci, administracji, bezpieczeństwa itd.

Jak prezentuje się typowa ścieżka rozwoju informatyka? Studia, jakie musi skończyć każdy przyszły potencjalny kandydat na to stanowisko, to wszelkie kierunki informatyczne z odpowiednimi specjalizacjami. Ponadto konieczne jest, by taka osoba uzyskała minimum tytuł licencjata bądź inżyniera w tej dziedzinie. W trakcie przebiegu tej ścieżki edukacyjnej nabywa się rozległą wiedzę na temat systemów sprzętu operacyjnego, analizowania baz danych, komunikatywności oraz umiejętności rozwiązywania złożonych problemów dotyczących sieci i oprogramowania.

Czy każdy informatyk to programista?

Inżynier informatyk to nie tylko programista, choć można tak przypuszczać, ponieważ informatyka dość często kojarzy się właśnie z tą ścieżką kariery. W istocie programowanie jest tylko jedną ze specjalizacji dostępnych na drodze edukacji i przyszłego zatrudnienia. Oczywiście podstawy programowania są wymagane w pracy przyszłego inżyniera w dziedzinie informatyki, jednak nie jest to jedyne zajęcie podczas pracy dla takiej osoby. 

Czym jeszcze może się zajmować informatyk? Praca takiego specjalisty dla dowolnego przedsiębiorstwa często przebiega na zasadzie odpowiedzialności nad złożonymi systemami komputerowymi w firmie. Jako inżynier IT jest się odpowiedzialnym za projektowanie konfiguracji sprzętowych, instalowanie oprogramowania, zarządzanie systemami sieciowymi oraz szkolenie pracowników w zakresie prawidłowych procedur operacyjnych. Samo programowanie, mimo że wydaje się oczywistą konsekwencją wiedzy informatyka, nie musi stanowić źródła jego obowiązków.

Jaką pracę może wykonywać inżynier informatyk?

Inżynier informatyk — ze względu na swoją specjalność oraz miejsce zatrudnienia — może wykonywać różne zadania. Jak prezentują się obowiązki informatyka? Praca takiej osoby zależy głównie od jego profesji. Kim staje się informatyk? Specjalizacje dostępne po studiach to między innymi programista, administrator systemów serwerowych, bezpieczeństwa, sieci komórkowych oraz telekomunikacyjnych, analityk, a także projektant. Inżynierowie informatycy najczęściej są zatrudnieni w dużych korporacjach, niezależnych przedsiębiorstwach bądź bankach.

Zarobki inżyniera informatyka

Na jakie wynagrodzenie może liczyć inżynier informatyk? Zarobki w tym zawodzie bywają dosyć złożone i są uzależnione od specjalizacji oraz wykonywanych zadań. Jak prezentuje się mediana zarobków w poszczególnych dziedzinach? Przykładowo, wyspecjalizowany programista zatrudniony w firmie otrzymuje średnio około 10 tys. złotych, specjalista wsparcia do spraw bezpieczeństwa — około 6 tys., a pracownicy helpdesku — około 4 tys. złotych. Ogólnie jednak przyjmuje się, że inżynierowie informatycy zarabiają od 3 do nawet 25 tys. złotych.

Perspektywy rozwoju dla inżyniera informatyki

Wiele osób zastanawia się, jak bardzo opłacalna jest informatyka. Studia podyplomowe ukończone na tym kierunku mogą zaowocować w przyszłości naprawdę ciekawą perspektywą pracy oraz rozwoju. Co więcej, raz wybrana specjalizacja nie ogranicza możliwości rozwoju informatyka. Ktoś wyspecjalizowany w danej profesji może bez problemu ukończyć dodatkowy kierunek nawet w trakcie pracy. Wiele przedsiębiorstw ceni sobie również uczestnictwo w odpowiednich fakultetach oraz kursach dodatkowych, kształcących w określonej dziedzinie z zakresu informatyki.

Aby odnieść sukces jako informatyk inżynier, trzeba przede wszystkim być wytrwałym i nieustannie się rozwijać. Inżynieria IT to przyszłość. Wraz z przekształceniem się świata w globalną wioskę takie osoby powinny spodziewać się najlepszych ofert pracy. Połączenie dużych firm z odległymi obszarami i krajami rozwijającymi się jest jednym z największych osiągnięć świata. Inżynierowie IT mogą szukać satysfakcjonującej pracy i — co najlepsze — robić to na własnych warunkach.

_______________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@Power Digital Marketing

Starszy redaktor projektów specjalnych w Burda Media Polska

Redaktor naczelna RocketSpace.pl w latach 2021-2022.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze