Czym się różni kariera w finansach od kariery w ekonomii?

Czym się różni kariera w finansach od kariery w ekonomii?

Kariera w finansach lub ekonomii stała się w ostatnich latach jednym z najpopularniejszych kierunków przy wyborze ścieżki zawodowej. Ze względu na swoją rentowność decyduje się na nie coraz szersze grono.  Nie dla każdego jest jednak oczywiste, jak bardzo te branże różnią się od siebie, zaczynając już od etapu kształcenia kierunkowego, a kończąc na preferowanych instytucjach i samej specyfice zawodu. W celu dokonania właściwego wyboru należy bliżej przyjrzeć się ich szczegółowej specyfice.

Czym się różnią studia ekonomiczne od finansów i rachunkowości?

W przypadku kierunków równie pokrewnych należy pamiętać, że na studiach ekonomicznych zawsze będą wprowadzane również elementy finansów, natomiast na finansach i rachunkowości nie sposób uniknąć podstaw ekonomii.

W ujęciu ogólnym, ekonomia jest nauką o funkcjonowaniu gospodarki, chociaż może dotyczyć zarówno mechanizmów działania całych gospodarek, jak i pojedynczych podmiotów. Podchodzi ona do tych kwestii od strony naukowej i teoretycznej, zadając pytania jak i dlaczego dane zjawiska występują. Podczas procesu kształcenia, ekonomiści podejmują się licznych kursów ze statystyki i ekonometrii, które pomagają im empirycznie weryfikować, przy użyciu zebranych danych, hipotezy wynikające z teorii ekonomicznej. Jeśli chodzi o finanse
i rachunkowość, ich studenci uczą się w większym stopniu o finansach przedsiębiorstw oraz innych instytucji, dokładnie poznając w jaki sposób zarządzają one środkami pieniężnymi. Uczą się sposobów prowadzenia rachunkowości oraz zgłębiają tajniki sprawozdań finansowych, bilansów i rachunków cash flow. Analizują z większą dokładnością pojęcia związane z rozliczeniami podatkowymi, takie jak przykładowo sposób amortyzacji środków trwałych lub średni ważony koszt kapitału. Kluczową rolę przy dalszym rozwoju kariery
w finansach lub ekonomii stanowi również wybór odpowiedniej specjalizacji, który umożliwi w dalszym rozwoju podjęcie pracy specjalisty
w danej branży

Czym zajmują się finanse, a czym ekonomia?

Przyglądając się bliżej danemu tematowi, absolwent finansów zostanie prawdopodobnie skierowany do działań związanych z właściwym zarządzaniem transakcjami finansowymi przedsiębiorstwa, inwestycjami kapitałowymi i optymalną alokacją przepływów pieniężnych. Można powiedzieć, że jest on swego rodzaju praktykiem odpowiedzialnym za bezpośredni obrót kapitałem. Ocena jego pracy jest łatwiejsza do wykonania, ponieważ może być oparta na wskaźnikach ilościowych na dowolny okres czasu. W przypadku ekonomisty zakładamy, że jest on specjalistą w zakresie teorii i praktyki planowania zarządzania działalnością przedsiębiorstwa. Bazuje on w większości na danych zebranych przez innych specjalistów, przetwarzając posiadane informacje i przekształcając je w plan gospodarczy.

Wśród jego obowiązków znajduje się:

  • analiza ekonomiczna wyników organizacji,
  • maksymalizacja efektywności przedsiębiorstwa,
  • projektowanie budżetu.

Zdecydowanie trudniej jest ocenić jego efektywność pracy, gdyż jego właściwe działanie widać dopiero po długim okresie, korzystając z metod jakościowych. W celu porównania dwóch omawianych dyscyplin można posłużyć się przykładem ich podejścia do rynków finansowych, na przykład giełd papierów wartościowych. Ekonomia będzie zajmować się tym, w jaki sposób giełda pomaga gospodarce łączyć przedsiębiorstwa poszukujące środków na inwestycje z potencjalnymi inwestorami. Z kolei finanse zajmą się kwestiami takimi, jak konkretnie wprowadzić dane przedsiębiorstwo na giełdę. W wielu przypadkach, może wystąpić sytuacja, w której dane funkcje będą się na siebie nakładały.

Zobacz także: Jak wyglądają realia pracy w branży finansowej? Sprawdźcie w nowym cyklu video: „Porozmawiajmy o finansach”

Kariera w finansach lub ekonomii – gdzie znaleźć pracę?

Pomimo iż aktualnie wiele przedsiębiorstw stawia na elastyczność, umożliwiając dołączenie na poszczególne stanowiska osobom o różnym wykształceniu kierunkowym, można zaobserwować pewne trendy na rynku pracy oraz wyróżnić najlepsze predyspozycje kandydatów do sprawowania konkretnych funkcji. Ekonomiści będą lepiej pasować do ról zajmujących się całościowo ogółem gospodarki. Do idealnych dla nich sektorów można zaliczyć działy analiz makroekonomicznych, prognozy gospodarcze i analizy całych sektorów. Doskonałym dla nich środowiskiem będą różnego typu urzędy i instytucje, takie jak GUS, NBP czy Ministerstwo Finansów, w których mogą wykazywać się wiedzą
z dziedziny polityki monetarnej. Wielu ekonomistów znajduje zatrudnienie również w organizacjach międzynarodowych, Banku Światowym lub Międzynarodowym Funduszu Walutowym.

Natomiast finansiści lepiej sprawdzą się w rolach nakierowanych na sytuację w poszczególnych przedsiębiorstwach. Mogą to być stanowiska, zarówno w audycie lub rachunkowości, jak i analizie poszczególnych kontraktów, analizie finansowej przedsiębiorstw i podobnych temu rolach. Posiadając wykształcenie z dziedziny finansów warto się skierować przy poszukiwaniu zatrudnienia do wszelkiego rodzaju banków, ubezpieczalni, domów maklerskich czy funduszy inwestycyjnych. Oczywiście niewskazane jest zamykanie się na nowe możliwości, nawet jeżeli pozornie nie są one oczywistym rozwiązaniem. Często może się zdarzyć, że w niektórych sektorach np. modelowaniu ilościowym lub statystycznym pierwszy wybór padnie paradoksalnie na matematyków czy fizyków ze względu na większą znajomość statystyki.

Podsumowując, różnicę między ekonomistą, a finansistą można określić zakładając, że ekonomista zajmuje się kwestiami finansowymi
w ujęciu teoretycznym, natomiast w przypadku finansisty jest to podejście zgoła praktyczne. W każdym z tych zawodów wymagane są odpowiednie studia kierunkowe oraz specjalizacja, jednak często można dążyć do przebranżowienia, korzystając z odpowiednich kursów tematycznych lub rozwijając się samodzielnie w zakresie niezbędnych umiejętności. Pamiętajmy, że rekruterzy nie zawsze zwracają uwagę wyłącznie na nasze wykształcenie, lecz przede wszystkim na posiadane kompetencje i ich dopasowanie względem przyszłego pracodawcy.

________________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia: Unsplash@Towfiqu barbhuiya

Redaktorka

Z wykształcenia filolog języka francuskiego, jednak od najmłodszych lat emocjonalnie związana z dziennikarstwem i działalnością literacką. Interesuje się szerokim wachlarzem tematycznym, zaczynając od kwestii językowych, kulturowych i społecznych, poprzez finanse i ekonomię, aż po naukę i prawo. Można powiedzieć, że w życiu podąża za iście renesansową definicją bycia "humanistą".

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze