Czym się zajmuje specjalista ds. sprzedaży i jak nim zostać?

Czym się zajmuje specjalista ds. sprzedaży i jak nim zostać?

Marzycie o pracy jako handlowiec i zastanawiacie się, jak zostać specjalistą ds. sprzedaży? Jakie wykształcenie Wam w tym pomoże? A może liczy się przede wszystkim osobowość? Sprawdźcie.

Kim jest specjalista ds. sprzedaży?

Specjalista ds. sprzedaży, jest to osoba, która jak sama nazwa wskazuje, ma prowadzić do sprzedaży produktów, czy też usług swojego pracodawcy. Jego codzienna praca, to jednak nie tylko podpisywanie zleceń, ale przede wszystkim pozyskiwanie klientów, utrzymywanie z nimi dobrych relacji, reagowanie na bieżące potrzeby, jak również doskonalenie technik sprzedażowych.

Handlowiec z doświadczeniem często ma w swojej pracy zespół, którego pracę koordynuje, a także go szkoli, czy też sam szuka ciekawych szkoleń zewnętrznych. Do jego zadań należy też analiza tego, jak swoje cele realizuje jego zespół. On również odpowiada za współpracę z klientami i zwiększanie ich bazy. To specjalista ds. sprzedaży opracowuje również strategie sprzedaży, ustala cele sprzedażowe oraz jest na bieżąco ze wszystkimi działaniami marketingowymi związanymi ze swoim produktem i też tym, co robi konkurencja.

Jakie wykształcenie trzeba mieć, aby zostać specjalistą ds. sprzedaży?

Jeśli myślimy o tym zawodzie, warto mieć ukończoną szkołę średnią, najlepiej o profilu ekonomicznym. Niejednokrotnie w ogłoszeniach o pracę pojawia się też wymóg ukończenia lub bycia w trakcie studiów związanych z ekonomią, zarządzaniem lub marketingiem. Jednak jeśli nie posiadacie ukończonych studiów w tym obszarze, ale jesteście chętni do pogłębienia wiedzy o skutecznej sprzedaży, to nie martwcie się, ponieważ wiele firm woli postawić na pracownika, który doskonale zna produkt, np. jak w przypadku produktów farmaceutycznych, czy motoryzacyjnych i to właśnie jego nauczyć technik sprzedaży.

Nieodzowna w tym zawodzie jest jednak doskonała obsługa komputera, i nie mamy tutaj na myśli jedynie programu Excel, ale także programów graficznych, które będą pomocne w trakcie tworzenia atrakcyjnych prezentacji ofert dla klienta. Sprzedaż często jest połączona z częstymi wyjazdami, dlatego często w ogłoszeniach o pracę możemy zobaczyć zapis o wymaganym prawie jazdy kat. B.

Coraz więcej też pracodawców wychodzi poza polski rynek, dlatego też warto postawić na naukę języka angielskiego. Zdarza się też, że to właśnie język bywa kluczowy przy przyjęciu do pracy, ale mowa tutaj o języku mniej popularnym, np. ukraińskim, włoskim czy węgierskim. Czasem pracodawca woli zatrudnić osobę dobrze władającą językiem i doszkolić ją z zakresu sprzedaży.

Wykształcenie to jednak nie wszystko. Ważne są indywidualne predyspozycje. Przede wszystkim handlowiec musi lubić kontakt z klientem. Powinna go też charakteryzować determinacja w działaniu i kreatywność. Musi być również opanowany i potrafić racjonalnie myśleć w stresujących chwilach. Często klient potrafi nas zaskoczyć nietypowym pytaniem. Sztuką jest jednak sprytne wybrnięcie z tej sytuacji. Kreatywność dotyczy nie tylko samych rozmów, ale też dotarcia do klienta i w ogóle zainteresowania go swoim produktem.

Jak zostać specjalistą ds. sprzedaży
Fot.: Unsplash@Arlington Research

Pierwsza praca jako specjalista ds. sprzedaży

Nie od razu oczywiście staniemy się specjalistami. Najpierw zaczynamy karierę jako junior, czy też młodszy specjalista. Wbrew pozorom, często dobrym startem do pracy jako handlowiec może być etat choćby w sklepie. To właśnie tam uczymy się kontaktu z klientem oraz skutecznych technik sprzedaży. Warto również czasem poszukać stażu w dziale sprzedaży. To szczególnie pomocne, kiedy Wasz kierunek studiów nie jest związany ściśle ze sprzedażą. W dostaniu się na staż pomagają biura kariery, które są przy uczelniach, ale warto sprawdzać również portale pracy.

Jak znaleźć pierwszą pracę w dziale sprzedaży na RocketJobs.pl?

Jeśli w Waszej głowie dopiero się pojawił pomysł rozwijania jako handlowiec, to zapraszamy was na RocketJobs.pl i zakładki Sales. W swoim doświadczeniu z kolei zaznaczcie 0. Dzięki temu w wynikach wyszukiwania pojawią się jedynie oferty, w których nie trzeba mieć długoletniego doświadczenia w branży.

Ile zarabia specjalista ds. sprzedaży?

Początkujący handlowiec zazwyczaj otrzymuje wynagrodzenie na poziomie 2800-3000 zł brutto, choć zdarzają się też lepiej płatne oferty. Specjalista ds. sprzedaży powyżej 5. lat doświadczenia może już liczyć na wynagrodzenie ok. 5000-7000 zł, a czasem zdarzają się również oferty rzędu 10000 zł brutto. Często też firmy oferują premie uzależnione od wyników sprzedażowych, a ich progi są ustalane indywidualnie.


Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@Hassan OUAJBIR

📢 Zapraszamy także do naszych grup:
NOWA! Praca: Project Manager, Product Owner  https://bit.ly/2Whg3QN
 Social Media Jobs  https://bit.ly/2GB5MXs
 Advertising/PR Jobs  https://bit.ly/1Puw3z5
 Marketing – Pierwsza Praca  https://bit.ly/2F6uQU3
 Rocket Jobs > 10K  https://bit.ly/2AkLuMn
 Sprzedaż cała Polska  https://bit.ly/2RMpMIG
 Design cała Polska  https://bit.ly/2JOIkFI
 Marketing, e-commerce, SEO/SEM  http://bit.ly/32uFhsq
 Rocket Community  https://bit.ly/2PQofkI

Starszy redaktor projektów specjalnych w Burda Media Polska

Redaktor naczelna RocketSpace.pl w latach 2021-2022.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze