Marzy ci się praca graphic designera, ale nie wiesz od czego zacząć? Te kursy ułatwią ci start

Marzy ci się praca graphic designera, ale nie wiesz od czego zacząć? Te kursy ułatwią ci start

W ostatnich latach zawód graphic designera cieszy się niemałym wzięciem. Powodów jest wiele. Osoby na takim stanowisku często pracują zdalnie, a ci, którzy szukają dodatkowego zarobku, jako graficy mogą złapać różnej maści „fuchy”. Z tego powodu wiele osób niezadowolonych ze swojej dotychczasowej branży lub zarobków decyduje się na przekwalifikowanie. Gdzie postawić pierwsze kroki na swojej nowej ścieżce kariery? Jakie kursy na graphic designera okażą się najlepszym rozwiązaniem, aby zgłębić tajniki tego zawodu?

Internet oferuje nam rozliczne kursy przygotowujące do zawodu graphic designera. Przed zapłaceniem kroci za szkolenie, warto jednak zastanowić się nad tym, jaką drogę rozwoju chcemy obrać. Grafika bitmapowa, wektorowa, jak i grafika 3D lub animacja wymagają ogromnych pokładów pracy, umiejętności, lecz także talentu. Niebagatelne znaczenie posiadają również nieoczywiste czynniki takie jak wyobraźnia przestrzenna lub znajomość podstaw fizyki i anatomii. I chociaż doświadczony, uzdolniony grafik może wypozycjonować się, żeby osiągać rzeczywiście rentowne zlecenia, warto wcześniej poświęcić trochę czasu na budowanie warsztatu oraz portfolio. Niemniej, sięgnięcie po odpowiednie szkoły lub kursy na graphic designera może okazać się strzałem w dziesiątkę. Zwłaszcza dla tych, którzy prywatnie nie mają możliwości skorzystania z pomocy zahartowanego w bojach mentora.

Kursy na graphic designera. Gdzie ich szukać?

IT Media

Jak sami o sobie piszą, „pomagają spełniać zawodowe marzenia w branży kreatywnej”. Rzeczywiście, firma oferuje wyjątkowo bogaty pakiet kursów w zakresie marketingu cyfrowego. Szkolenia z grafiki komputerowej są dostępne zarówno w formie stacjonarnej, jak i online na żywo. Warto skorzystać z pierwszego rozwiązania. Mając realny wgląd w postępy, nauczającym łatwiej jest niwelować podstawowe błędy techniczne, które mogą nie rzucać się w oczy przy pracy na ekranie. Należy również pamiętać, że zajęcia skupiają się w znacznym stopniu na niuansach korzystania z pakietu Adobe. Jeżeli nasza wiedza w zakresie projektowania graficznego wymaga systematycznego ugruntowania, oferta IT Media na pewno spełni tę potrzebę.

EITCA

Na specjalną uwagę z całą pewnością zasługują kursy oferowane w ramach programu Europejskiej Certyfikacji Informatycznej. Uczestnicy mogą korzystać z całej rzeszy możliwości. Koniec szkolenia zwieńczony jest uzyskaniem oficjalnego certyfikatu, akredytowanego przez Kuratorium Oświaty oraz uznawanego na arenie międzynarodowej. Programowe procedury egzaminacyjno-certyfikacyjne są prowadzone w języku polskim bezpośrednio przez Europejski Instytut Certyfikacji Informatycznej, jednak można przystąpić do nich również w trybie zdalnym. Dzięki dotacjom wynikłym w toku inicjatywy Koalicji na rzecz Umiejętności Cyfrowych i Zatrudnienia (DSJC) opłaty zostały zniwelowane aż o 95 proc. Nie wpływa to jednak na jakość kursu, który prowadzony przez wyspecjalizowaną kadrę z Brukseli, dzięki zdalnej formie jest dostępny praktycznie dla każdego. Ideę stanowi zredukowanie cyfrowej luki kompetencyjnej w Europie, dzięki zburzeniu barier ekonomicznych, występujących pomiędzy poszczególnymi krajami. Przed absolwentami otwiera to nowe możliwości podjęcia się ścieżki kariery, nie tylko na poziomie krajowym, lecz również europejskim.

Udemy: kursy na graphic designera

Tego serwisu nie trzeba przedstawiać nikomu, kto samodzielnie rozwijał swoje kompetencje zawodowe w branżach digitalowych. Strona oferuje płatne kursy e-learningowe przygotowane przez profesjonalistów. Koszty poszczególnych zasobów wahają się od 50 do 500 zł, przy czym warto skorzystać z licznych promocji cyklicznie oferowanych przez serwis. W dziedzinie Graphic Design, internetowa platforma oferuje setki wyspecjalizowanych kursów od profesjonalistów i autorytetów z tej dziedziny. Wśród szkoleń można znaleźć zarówno te ogólne, wprowadzające do dziedziny jak i te bardziej wyspecjalizowane, dotyczące poszczególnych narzędzi takich jak Canva czy Photoshop. Korzystając z obfitej oferty, każdy może wybrać odpowiedni dla siebie cykl nauki, jednak początkującym można szczególnie polecić kursy „Graphic Design masterclass” autorstwa Lindsay Marsh. W przystępny i przyjazny sposób wprowadzają do najważniejszych zasad branży i uczą posługiwania się najpopularniejszymi programami. Na Udemy swoje miejsce znajdą również osoby poszukujące wyprofilowanie swojej działalności w dziedzinie projektowania, na przykład łącząc grafikę z UX/UI.

Zobacz także: Jak znaleźć zlecenia jako graphic designer?

Coursera: Fundamentals of Graphic Design

Wiele osób może się nie spodziewać, że kursy na graphic designera na poziomie akademickim są dostępne na wyciągnięcie ręki. Jest to możliwe dzięki Courserze, popularnej platformie edukacyjnej łączącej ekspertów z danej dziedziny z chętnymi słuchaczami. Początkujący graficy komputerowi mogą skorzystać z wyśmienitego szkolenia „Fundamentals of Graphic Design” opracowanego przez wykładowców California Institute of the Arts. O jakości materiału może świadczyć jego dołączenie do programu kursów firmowanych przez Google. Podobnie jak w przypadku innych szkoleń sugerowanych przez znanego tytana wyszukiwarek, tutaj także możemy znaleźć ogrom wartościowych materiałów uczących realnych umiejętności do kariery w branży digitalowej. Podczas 14 godzin podzielonych na 4 moduły uczestnicy poznają tajniki zawodu. Jest to wiedza z zakresu tworzenie obrazów, typografii, pracy z kolorem i kształtem oraz kompozycji. Za największy atut można uznać uzyskanie certyfikatu potwierdzenia zdobytych kwalifikacji, który jest w pełni honorowany przez pracodawców. Nie bójmy się zatem pochwalić tym wyczynem na swoim linkedinowym profilu.

Szkoła Designu

W morzu możliwości szczególną uwagę przyciąga także oferta Szkoły Designu skierowana do absolutnie początkujących w zakresie grafiki. Chociaż 12-tygodniowy kurs może wydawać się odrobinę długi, to bez odpowiedniej dozy ćwiczeń trudno pozyskać niezbędne umiejętności. Nawet będąc samoukiem, praktykującym w domowym zaciszu, nakłady wysiłku, które włożymy w szlifowanie warsztatu, powinny nie tylko pokryć się z tym czasem, a nawet go przekroczyć. Cena w wysokości prawie 9000 zł może odrobinę szokować. Jednak podział na przystępne raty po 220 zł pozwala w jej zrównoważeniu. Warto wziąć pod uwagę, że szkolenie mimo prowadzenia go w trybie zdalnym, jest prowadzone przez wykwalifikowanych nauczycieli.

Wśród absolwentów znajdziemy liczne pozytywne opinie na temat ich profesjonalizmu, co przekłada się bezpośrednio na wiarygodność uzyskanego certyfikatu. Tym, co wyróżnia kursy na graphic designera Szkoły Designu, jest fakt, że dają oni gwarancję zatrudnienia w ciągu następnych 6 miesięcy od ukończenia nauki. Jest to specyficzna deklaracja ze strony usługodawcy, ponieważ wiąże się z bezpośrednim ryzykiem strat z ich strony. Można zatem uznać, że dana pewność siebie ewidentnie poświadcza o oferowanej jakości materiału.

Dobre praktyki graphic designera

Kursy na graphic designera pozwalają nam na obranie konkretnego kierunku szkolenia się. Nie są one jednak w stanie samodzielnie zastąpić wszystkich dobrych praktyk, którymi należy uzupełnić naukę.

  • Jeżeli możesz sobie na to pozwolić finansowo, zainwestuj w tablet graficzny. Na wielu stanowiskach powiązanych z designem prawdopodobnie nie będziesz zajmować się odręcznym tworzeniem prac. Jednak już samo zrozumienie estetyki grafiki cyfrowej może pomóc w jej lepszym projektowaniu. O ile zazwyczaj zakłada się, że jakość idzie w parze dopiero z wyższą ceną, w przypadku tabletów dla początkującego nawet modele z niższej półki mogą doskonale sprostać zadaniu. Warto dogłębnie zbadać temat i wybrać taki, który będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom technicznym, sprzętowym, a nawet wizualnym. Można powiedzieć, że rynek tabletów graficznych jest poniekąd zdominowany przez dwie wiodące marki: Wacom i Huion. Pierwsza wyróżnia się wysoką przyjaznością dla użytkownika, lepszym zintegrowaniem systemów z programami graficznymi oraz intuicyjnym interfejsem. Drugą natomiast cechuje bardzo trafiony stosunek jakości do ceny oraz rozwinięte parametry techniczne. Dani producenci oferują całe gamy urządzeń od najprostszych, podłączanych do komputera, po najbardziej rozwinięte z własnymi wyświetlaczami. Ceny zaczynają się już od około 100 zł. Jednak przy wkładzie finansowym 300-600 zł możemy upolować prawdziwe perełki z tej kategorii. Dobrym pomysłem będzie też potencjalnie zainwestowanie w iPada z Pencilem, który będzie miał mniej dedykowanych funkcjonalności. Sprawdzi się jednak dodatkowo do innych zadań czy rozrywki.
  • Chociaż powyższe rozwiązanie może okazać się przydatne, nie jest ono jednak warunkiem koniecznym. Za trening estetyki w równym stopniu może posłużyć rysunek odręczny, malarstwo, rzeźbienie, ale też każda forma obcowania ze sztuką. Na pierwszy rzut oka chodzenie do galerii, na wystawy i wernisaże nie wpływa bezpośrednio na nasze umiejętności. Wyrabia w nas jednak pewną formę obycia, która z pewnością przełoży się na jakość przyszłych prac. W obcowaniu z grafiką pomoże nam też Instagram, na którym możemy poszukać wielu inspiracji. Jak? Obserwując odpowiednie hasztagi czy znane osoby z branży.
  • Czytaj książki tematyczne! Pozornie może się wydawać, że zawód opierający się ściśle na pracy z komputerem nie będzie wymagał sięgnięcia do źródeł drukowanych. Nic bardziej mylnego! Książki to prawdziwe kompendium wiedzy, które pozwala nam ukierunkować naukę na bardziej konkretne tory. Często szkolenia lub materiały dostępne w Internecie przedstawiają nam materiał w zakresie podstawowym, podczas gdy jego szczegółowa analiza umożliwia nam rozpoczęcie działania na zupełnie nowym pułapie. Warto zerknąć na ofertę księgarni Helion, gdzie znajdziemy wiele zakładek dedykowanych tematyce graficznej, takich jak: digital lifestyle, DTP oraz grafika komputerowa.

W ogólnym ujęciu należy jednak skupić się przede wszystkim na praktyce i własnym zaangażowaniu. Nie jest ważne, ile funduszy włożylibyśmy w naszą naukę, jeżeli zabraknie w niej wkładu własnego. Tylko praktyka i regularne szkolenie się może przynieść rzeczywiste i satysfakcjonujące efekty. Pozostałe działania stanowią wyłącznie bezpośredni dostęp do wiedzy specjalistycznej oraz pomoc w uzyskaniu odpowiedniej dyscypliny. Niemniej, obserwując rezultaty, jeszcze podziękujemy sobie za cały włożony trud.

Źródło zdjęcia: Unsplash@Theme Photos

Redaktorka

Z wykształcenia filolog języka francuskiego, jednak od najmłodszych lat emocjonalnie związana z dziennikarstwem i działalnością literacką. Interesuje się szerokim wachlarzem tematycznym, zaczynając od kwestii językowych, kulturowych i społecznych, poprzez finanse i ekonomię, aż po naukę i prawo. Można powiedzieć, że w życiu podąża za iście renesansową definicją bycia "humanistą".

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze