Handel wraca na dobre tory

Handel wraca na dobre tory

Dobre informacje z rynku! Handel to drugi motor wzrostu gospodarczego obok przemysłu, który budzi się po pandemii. Według prognoz niedługo nastąpi również odbicie w sektorze usług – takie tezy wysuwa ING Bank Śląski w komentarzu do danych GUS.

Ekonomiści ING przeanalizowali najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego, dotyczące sektora handlowego. Wzrosty zauważyć można w praktycznie każdej gałęzi. Według ekspertów skalę odbicia w handlu doskonale pokazuje dynamika sprzedaży detalicznej po odsezonowaniu.

Dynamika sprzedaży

Wśród najszybciej rosnących gałęzi sprzedaży warto wyróżnić sprzedaż samochodów (+51,2% rok do roku) oraz sprzedaż odzieży (+46,1% rok do roku). Wyniki te są niższe niż w przypadku kwietnia, niemniej dane dotyczą większej bazy porównawczej. Sprzedaż detaliczna zaliczyła z kolei wzrost aż o 12,2% miesiąc do miesiąca. Taki wynik przebił oczekiwania ekonomistów.

„Dzisiejsze dane sygnalizują, że wraz z odmrożeniem restrykcji ruszył już kolejny obok przemysłu motor wzrostu gospodarczego – handel. Konsumenci odłożyli wystarczającą ilość dochodów, by, gdy tylko pojawiła się taka możliwość, ruszyć do sklepów. Wkrótce powinniśmy też zobaczyć odbicie w szeroko pojętych usługach rynkowych, które dotychczas w największym stopniu ucierpiały na wprowadzonych restrykcjach sanitarnych” – przeczytać można w komunikacie ING BSK.

Sektor usług kolejny w kolejce

Optymistyczne informacje znajdziemy również w prognozach na nadchodzące kwartały. Kwestią czasu jest bowiem wybudzenie się sektora usług. Według analiz ING usługi rynkowe wzrosną o 7% (r/r) w II kwartale 2021 roku. To stanowić będzie spore odbicie po I kwartale 2021 roku, który zanotował spadek 4% w porównaniu z I kwartałem 2020 roku.

Rośnie również branża budowlana. O 5,7% rok do roku wzrosła budowa budynków. Według danych GUS cała produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 4,7 proc. rok do roku, z kolei w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrost wyniósł aż 10,2%.

Dobrze wyglądają także prognozy dotyczące PKB. Eksperci ING spodziewają się odczytu na poziomie 5,4 procenta. Zwiastować to może jednak rychły wzrost inflacji:

“Uważamy, że w przyszłym roku PKB zwiększy się o 5,0 proc. Ujemna dotychczas luka produktowa domknie się naszym zdaniem na przełomie 2021/2022 i potem będzie już rosnąć po dodatniej stronie. Czynnik ten będzie wzmacniać presję inflacyjną w Polsce w przyszłym roku” – oświadczyli ekonomiści z ING.


Autorem tekstu jest Szymon Lewandowski.

Źródło grafiki ilustrującej wpis: unsplash.com

Więcej treści o tematyce sprzedażowej znajdziecie tutaj.

 

📢 Zapraszamy także do naszych grup:
➡ Social Media Jobs ➡ https://bit.ly/2GB5MXs
➡ Advertising/PR Jobs ➡ https://bit.ly/1Puw3z5
➡ Marketing – Pierwsza Praca ➡ https://bit.ly/2F6uQU3
➡ Rocket Jobs > 10K ➡ https://bit.ly/2AkLuMn
➡ Sprzedaż cała Polska ➡ https://bit.ly/2RMpMIG
➡ Design cała Polska ➡ https://bit.ly/2JOIkFI
➡ Marketing, e-commerce, SEO/SEM ➡ http://bit.ly/32uFhsq
➡ Rocket Community ➡ https://bit.ly/2PQofkI

💪 na naszego LinkedIna:
➡ https://www.linkedin.com/company/rocket-jobs

😎 oraz na naszego Instagrama:
https://www.instagram.com/rocketjobspolska/

RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze