HRakterna środa – Coraz bliżej święta? Pomyśl o prezentach już dziś!

HRakterna środa – Coraz bliżej święta? Pomyśl o prezentach już dziś!

Jak to mówi klasyk: “Patrz Bożenko – kwiecień, zaraz lato zleci, Wszystkich Świętych i znowu zima będzie…” A jak zima, to i Święta Bożego Narodzenia! Biorąc pod uwagę trwającą pandemię i możliwy lockdown, ciężko na ten moment stwierdzić, jak będą one wyglądać w tym roku. Jedno jednak jest pewne – jeśli jesteś osobą odpowiedzialną w firmie za prezenty świąteczne dla współpracowników, to warto o tym pomyśleć już teraz. O jakich prezentach marzą Twoi znajomi z pracy? Spróbujmy sprawdzić, które propozycje są świątecznymi pewniakami!

Chociaż ciężarówki Coca-Coli jeszcze nie wjechały do ramówki reklam na Polsacie, a do Listów do M. na TVN-ie nadal nam daleko, to jest jeden, niepodważalny dowód na to, że świąteczny czas jest coraz bliżej. Mamy dopiero początek listopada, a z naszych głośników już da się usłyszeć „All I Want for Christmas Is You”!

Najlepszy prezent dla pracownika

Ale zanim całkowicie damy się pochłonąć Mariah Carey, przystańmy i zastanówmy się – co będzie najlepszym prezentem świątecznym dla naszych pracowników?

Przede wszystkim powinniśmy mieć w pamięci, że niezależnie od naszych starań, nie jesteśmy w stanie wszystkim dogodzić. Nie każdy musi być zadowolony z pewnej kategorii prezentów, dlatego łatwo na tym polu popełnić przysłowiowy faux pas. Musi to być zatem bardzo przemyślany zakup, żeby przypadkiem nie wywołać efektu odwrotnego od zamierzonego. 

Skoro już ustaliliśmy, że najlepiej, aby prezent był jak najbardziej uniwersalny, nie możemy zapomnieć o jego opakowaniu. Bez względu na to, na jaki prezent ostatecznie się zdecydujemy, warto zadbać o to – chociaż zabrzmi to banalnie – żeby ładnie się prezentował. Niechlujnie zapakowany, bądź nawet i nie zapakowany (!), prezent potrafi skutecznie rozbić pozytywną atmosferę święta. 

Bezpieczny prezent = dobry prezent

Specjalnie dla Was złożyliśmy zestawienie bezpiecznych propozycji, które możecie “złożyć” swoim pracownikom pod choinkę. Zacznijmy od propozycji uniwersalnych, czyli takich, które przyozdobią ich twarze o uśmiech:

🎁 Premia świąteczna

O tym, że grudzień jest miesiącem wzmożonych wydatków, nie trzeba nikomu przypominać. Aby przygotować się do świąt, trzeba nie tylko kupić prezenty swoim bliskim, ale również zadbać o to, aby utrzymać domową atmosferę. A co za tym idzie przygotować potrawy do wigilijnego stołu czy chociażby przyozdobić dom. Nie są to co prawda kolosalne wydatki, ale jeśli zestawimy je wszystkie ze sobą, to będą mogły nadwyrężyć budżet. Dlatego dobrym pomysłem, a jednocześnie niesamowicie prostym, będzie podarowanie pracownikom premii świątecznej. Z pewnością zdejmie im to obciążenie z pleców!

🎁 Karty przedpłacone

Prezent bardzo podobny do pierwszej propozycji, ale równie satysfakcjonujący. Wiele firm ma w swojej ofercie tzw. karty przedpłacone, które można zasilić wybraną przez siebie kwotą. Można nimi płacić w sklepach stacjonarnych czy nawet w internecie. Drobny, choć znaczny gest! 

🎁 Vouchery

Szczególnie dobra propozycja w przypadku mniejszych organizacji, w których pracownicy żyją ze sobą blisko i wszyscy znają swoje hobby czy zainteresowania. Można im bez problemu zaproponować SPA, kolację w wykwintnej restauracji, weekend za miastem czy nieszablonowe rozrywki jak przejazd drogim samochodem, czy skok ze spadochronem! 

Trzeba jednak pamiętać o dwóch istotnych sprawach. Podejmując się tego zakupu, w szczególności trzeba pamiętać, że każdy jest inny. I tak jak jedną osobę ucieszyłby przykładowo przelot szybowcem, tak druga mogłaby już z takiego prezentu nie skorzystać z powodu lęku wysokości. Ponadto nie można zapomnieć o pandemii koronawirusa oraz specjalnych zasadach, panujących w tym specyficznym czasie. Być może taki prezent można by zrealizować dopiero w przyszłości?

🎁 Kosz słodyczy/herbat/kawy

Zestaw znany wszystkim i co najważniejsze – sprawdzający się od lat. Jeśli chcemy podejść do prezentu świątecznego w sposób bezpieczny, a jednocześnie taki, który wniesie do naszego “biura” odrobinę magii świąt, warto zastanowić się nad kupnem kosza ze słodyczami/herbatami/kawami dla każdego pracownika. Jest to w miarę bezpieczna propozycja, która do gustu przypadnie większości!

W środku takiego koszyka może znaleźć się również alkohol, ale również tutaj czeka na nas pułapka. Trzeba pamiętać, że nie wszyscy spożywają wysokoprocentowe trunki, więc jeśli ten prezent okaże się nietrafiony, osoba, która go dostanie, mogłaby nawet poczuć się obrażona. 

🎁 List do Św. Mikołaja

Oczywiście nie mamy tutaj na myśli, żeby pracownicy odręcznie pisali, czy byli w tym roku grzeczni, czy nie i wysyłali go do Laponii, tylko żeby sami określali, co najchętniej znaleźliby pod biurową choinką. Wystarczy jasno określić kwotę, do której mogą dobić pracownicy oraz poprosić ich o napisanie, co chcieliby dostać od firmy. Niestety niknie w tym przypadku trochę magii świąt, lecz pozostaje satysfakcja pracownika. Warto uwzględnić, że takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się w przypadku mniejszych organizacji, w których nie będzie stanowiło problemu zamówić określoną liczbę różnych prezentów.

To nasza propozycja, a Ty, jaki prezent przyjąłbyś/przyjęłabyś z największym uśmiechem od swojego pracodawcy z okazji świąt? Daj znać w komentarzu!


Zdjęcie główne artykułu pochodzi z unsplash.com.

RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze