HRakterna środa — Jak HR Technical Advisorzy pomagają budować silny software house

HRakterna środa — Jak HR Technical Advisorzy pomagają budować silny software house

Współpraca działów HR z doświadczonymi pracownikami firmy przynosi wiele korzyści dla obydwu stron. Nie tylko pozwala na bardziej dokładne zweryfikowanie kandydatów, ale i na zaangażowanie developerów w rozwój firmy. O cichych bohaterach rekrutacji — programistach — pisze się jednak niewiele, a dzisiaj to zmienimy.


Joanna Sposób. HR Business Partner w Polcode. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji w biznesie. Od początku swojej kariery ściśle związana z branżą IT. Na co dzień zajmuje się aktywną rekrutacją oraz zarządzaniem najcenniejszym kapitałem firmy — ludźmi. W swojej pracy najbardziej ceni połączenie nowych technologii, kreatywności i emocji. Jej najważniejszy cel — dopasowanie pracownika do organizacji.


W Polcode, HR Technical Advisorzy (HR TA) wspierają departament HR w co najmniej kilku aspektach związanych z rekrutacją i kreowaniem marki pracodawcy. Jest to dodatkowa funkcja w ramach firmy przeznaczona dla doświadczonych programistów. Czym dokładnie się zajmują?

HR TA wspierają dział HR w technicznej weryfikacji kandydatów. Są odpowiedzialni za:

  • pomoc w ustalaniu wymagań dla kandydatów,
  • tworzenie i aktualizację technicznych pytań rekrutacyjnych,
  • przygotowywanie i sprawdzanie zadań rekrutacyjnych,
  • przeprowadzanie rozmów technicznych z kandydatami.

Jak zostać HR Technical Advisorem

HR Technical Advisorem w Polcode można zostać na trzy sposoby:

  • z własnej inicjatywy (aplikując wewnętrznie do działu HR),
  • z inicjatywy Managera, który odnajdzie w programiście odpowiednie kompetencje i cechy osobowości pozwalające na pełnienie powyżej funkcji,
  • na zaproszenie rekrutera.

Jest jednak pewien haczyk. W każdym z tych przypadków ostateczną decyzję podejmuje rekruter, z którym HR TA ma współpracować. — Niezbędna jest pewna nić porozumienia między tymi dwiema osobami. Współpraca powinna opierać się na wzajemnej komunikacji i zrozumieniu, że działamy we wspólnym celu — zapewnienia firmie jak najlepszych możliwości rozwoju przez wybór odpowiednich kandydatów — podkreśla Bartosz Tyborowski (HR TA Magento w Polcode). Pewna chemia biznesowa, o której mowa powyżej jest niezbędna, aby proces rekrutacyjny był dla kandydata spójny i precyzyjny.

Umiejętności Technical Advisorów: dlaczego mówi się o nich “totally awesome”

HR TA powinien posiadać liczne umiejętności. Absolutnym “must have” są lata doświadczenia w pracy przy międzynarodowych projektach IT oraz ponadprzeciętne, wyróżniające się umiejętności techniczne. Tak wymagający pakiet doświadczeń i umiejętności gwarantuje weryfikację wiedzy kandydatów w najlepszy z możliwych sposobów.

Kolejną ważną kwestią jest bardzo dobra znajomość rynku IT. HR TA musi śledzić na bieżąco wszystkie publikacje i newsy związane z rozwojem oprogramowania. Musi także bezustannie podnosić swoje kwalifikacje, aby nadążyć za tą dynamicznie rozwijającą się branżą.

Znajomość samej firmy jest kolejnym ważnym atutem. Technical Advisor, nawet jeśli wspierany jest przez partnera rekrutującego, musi wiedzieć, kogo dokładnie szukać. Jest jednym z elementów, który określa, czy dany kandydat poradzi sobie w projektach, spełni oczekiwania menedżerów i oczywiście, firmy.

Ostatnia — ale równie ważna — jest osobowość. Dyskrecja i komunikatywność to praktycznie pierwsze cechy jakich rekruterzy Polcode szukają u potencjalnych kandydatów na Advisorów. Umiejętności miękkie takie jak precyzja w komunikacji czy poczucie humoru gwarantują przeprowadzanie wyróżniających się rozmów rekrutacyjnych.

Poznaj firmę lepiej dzięki HR Technical Advisorom

Technical Advisorzy oprócz precyzyjnej weryfikacji umiejętności kandydata stanowią doskonałe źródło informacji dla osób ubiegających się o dane stanowisko. Szymon Bluma (HR TA PHP w Polcode) nadmienia, że programiści zdecydowanie nie powinni obawiać się rozmowy z Technical Advisorem. Istnienie takiej osoby w firmie, to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich ubiegających się o pracę, ponieważ będą mieli możliwość porozmawiania z developerem, który opowie bardziej szczegółowo o projektach jakie są realizowane w firmie i narzędziach z jakich korzystamy.

Jakich pytań od HR TA mogą spodziewać się kandydaci? Bartosz Tyborowski — HR TA Magento w Polcode — mówi, że na pewno takich, które wykraczają poza obecny zakres wiedzy kandydata (szczególnie jeśli mówimy o rekrutacji na stanowisko inne niż seniorskie). Jego zdaniem, ustalenie faktycznego poziomu wiedzy podczas krótkiej rozmowy to wyzwanie, a „przeskakiwanie” ze stopniem zaawansowania pytań pomaga dość szybko ustalić granicę. Oprócz pytań stricte programistycznych (np. co zrobi konkretna funkcja) zdarzają się też pytania z problemem, które zachęcają kandydata do podzielenia się swoim tokiem myślenia i podejścia do analizy problemu.

Rekruterzy przez wiele lat nie byli gotowi na rynek IT i rozmowy rekrutacyjne z programistami. Dziś praktycznie każdy Departament HR zatrudnia pracowników z określonym zestawem wiedzy technicznej, pozwalającym na samodzielną weryfikację kandydatów. Bez pomocy HR Technical Advisorów byłoby jednak trudno dokonywać działom HR dokładnej weryfikacji umiejętności technicznych developerów, budować silne zespoły programistyczne i tym samym gwarantować stały rozwój firmy. Współpraca rekruterów z doświadczonymi developerami jest również doskonałym przepisem na stworzenie niesztampowego procesu rekrutacyjnego, w którym czynnik ludzki odgrywa najważniejszą rolę.


Wszystkie artykuły z cyklu „HRakterna środa” znajdziecie pod tym adresem.

Zdjęcie główne artykułu pochodzi z pexels.com.

RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze