Inżynier procesu – czym się zajmuje, jak nim zostać i czy warto rozpocząć karierę zawodową w tej branży?

Inżynier procesu – czym się zajmuje, jak nim zostać i czy warto  rozpocząć karierę zawodową w tej branży?

XXI w. to czas innowacyjnych rozwiązań, które nie tylko minimalizują ryzyko niebezpiecznych wydarzeń, lecz także pozwalają zwiększyć zyski w krótkim czasie. Nowoczesna technologia w połączeniu z procesami produkcyjnymi jest zatem przyszłością przemysłu, a jej skuteczne wdrożenie stanowi klucz do sukcesu na tej płaszczyźnie. Odpowiedzialny za kontrolę tych wszystkich działań jest inżynier procesu. Kto to jest? Jakie studia trzeba skończyć, aby móc ubiegać się o takie stanowisko? Czy inżynieria procesu to perspektywiczny kierunek? Odpowiedzi na te pytania, jak i wiele więcej, znajdziecie w poniższym artykule.

Kim jest inżynier procesu? Charakterystyka zawodu

Na tym etapie możecie jeszcze nie być świadomi, za co dokładnie odpowiada inżynier procesu. Czym się zajmuje osoba obejmująca tak ważne stanowisko w firmie? Przede wszystkim koordynuje procesy produkcyjne, analizuje efektywność wdrożonych rozwiązań, jak i prezentuje owe pomysły potencjalnemu klientowi. Jest ona zatem odpowiedzialna nie tylko za działania związane z technologiami, lecz także kontakty biznesowe.

Jednak czy inżynieria procesów produkcyjnych oraz inżynieria procesów biznesowych są tym samym? Otóż nie. Pierwsza z ww. dziedzin zajmuje się w głównej mierze stosowanymi technologiami na etapie produkcji. Druga natomiast obejmuje wszystkie działania prowadzące do rozwiązania problemu. Uwzględnia projektowanie systemów, wizualizacje, symulacje, metody biznesowe, wsparcie jakości danych czy przeprowadzanie szkoleń. Reasumując — specjalista z tej branży musi znać się przede wszystkim na informatyce, analityce i biznesie, a zatrudnienie znajduje m.in. w przedsiębiorstwach.

Choć może się wydawać, że podobne działania na etapie produkcji wspiera inżynier procesu, obowiązki na takim stanowisku wymagają innej specjalizacji. Warto o tym pamiętać przy wyborze najlepszego dla siebie kierunku studiów.

Zobaczcie także: Czy inżynier środowiska to zawód przyszłości? 

Wymagania, czyli kto może pracować jako inżynier procesu?

Z pewnością zastanawiacie się, jakie cechy charakteru musi mieć inżynier procesu. Zakres obowiązków wymaga od niego przede wszystkim analitycznego myślenia, odpowiedzialności, odporności na stres, a także umiejętności pracy pod presją czasu. Ponadto niezwykle ważna jest również komunikatywność i chęć dalszej nauki pomimo uzyskanego dyplomu. Branża technologiczna stale się rozwija, dlatego osoba na tym stanowisku nie powinna po czasie osiąść na laurach.

Czy każdy może pracować jako inżynier procesu? Studia w takim przypadku są niestety kluczowe. Wykształcenie średnie zwykle nie jest wystarczające, ponieważ pracodawcy oczekują specjalistycznej wiedzy, którą w pełni da się uzyskać jedynie pod okiem wykładowców. To istotne m.in. ze względu na straty, jakie mogą generować błędy, niedopatrzenia, a także nieprzemyślane rozwiązania wdrożone przez inżyniera.

Ile zarabia inżynier procesu? Perspektywy finansowe

Równie ważną kwestią w związku z tym tematem są perspektywy finansowe. Jakie wynagrodzenie w Polsce otrzymuje młodszy inżynier procesu? Zarobki wahają się w zależności od doświadczenia i wykształcenia, jednak utrzymują się na relatywnie wysokim poziomie. Tuż po studiach możecie liczyć na wypłatę rzędu 3-3,5 tys. zł. Po kilku latach — wraz ze zdobywanym doświadczeniem — ta kwota wzrasta. Wieloletni inżynierowie zarabiają do 8 tys. zł miesięcznie.

Wynagrodzenie za granicą utrzymuje się na jeszcze wyższym poziomie. W Niemczech inżynier procesu zarabia od 1,5 tys. euro do nawet 4,5 tys. euro. W przeliczeniu daje to od 7 tys. zł do 21 tys. zł.

Zobaczcie także: Jakie języki programowania przydają się najbardziej w poszczególnych branżach inżynierskich?

Inżynier procesu a oferty pracy – czy łatwo znaleźć zatrudnienie?

Wybierając drogę zawodową dla siebie, dobrze jest patrzeć zarówno pod kątem zainteresowań, jak i zapotrzebowania na rynku. Jeśli zatem interesują Was kierunki ścisłe, z pewnością zastanawiacie się, czy za kilka lat łatwo będzie znaleźć wartościowe oferty pracy. Inżynier procesu nie powinien mieć problemu z tym zadaniem. Jest to jeden z zawodów przyszłości, które były, są i będą poszukiwane zawsze. Zatrudnienie znajdziecie w logistyce, biznesie oraz we wszelkich zakładach produkcyjnych. Dobrze jest wiedzieć, że nie tylko tam przydaje się inżynier procesu. Praca dla wykształconego specjalisty znajdzie się nawet w branży elektronicznej — wszystko to w zależności od wybranej specjalności na studiach.

Przyszłość inżyniera procesu w dobie rozwoju nowoczesnej technologii

Inżynier procesu produkcji to perspektywiczne stanowisko, dlatego zdecydowanie warto starać się o tę posadę. Z uwagi na ciągły rozwój technologii oraz zapotrzebowanie na coraz nowsze, wydajniejsze rozwiązania osoba z ww. umiejętnościami, a także kierunkowym wykształceniem nie musi obawiać się o swoją przyszłość zawodową. Inżynieria procesu bowiem zawsze będzie elementem ewoluującej rzeczywistości, a każdy człowiek, który jest w stanie ulepszać mechanizmy rządzące przemysłem, stanie się pożądanym pracownikiem w niejednej firmie.

________________________________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@ThisisEngineering RAEng

Starszy redaktor projektów specjalnych w Burda Media Polska

Redaktor naczelna RocketSpace.pl w latach 2021-2022.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze