6 wskazówek, które pozwolą ci oszczędzić na wakacjach

6 wskazówek, które pozwolą ci oszczędzić na wakacjach fot. Evgeny Atamanenko / Shutterstock.com

Wakacje to czas, na który czekamy przez cały rok. Każdy z nas bez wątpienia chciałby go spędzić jak najprzyjemniej. Niezależnie od tego, czy lubisz zwiedzać miasta, odpoczywać na plaży, czy uprawiać sporty ekstremalne, podróżowanie może być kosztowne. A marzenia o wyjeździe mogą zostać szybko zweryfikowane możliwościami finansowymi. Jak oszczędzić na wakacjach?

Szczególnie obecnie, w czasach szalejącej inflacji, powinniśmy ze spokojem i z głową podejść do planowania naszego wypoczynku. O tym, że ceny w naszym kraju rosną, wiemy dość dobrze. Myśląc o wyjeździe, bierzemy pod uwagę jednak także cele zagraniczne. W tym przypadku musimy zdać sobie sprawę z tego, że inflacja może również wpłynąć na kursy walut. A co za tym idzie na koszt takiego wyjazdu. W przypadku, gdy inflacja jest wysoka w kraju, którego waluta jest używana do płatności za usługi turystyczne, koszt wakacji zagranicznych także wzrośnie. 

Co jednak zrobić, aby poradzić sobie z wszystkimi przeszkodami, zrealizować swoje marzenia i w końcu udać się na zasłużony wypoczynek? 

Jak oszczędzić na wakacjach? Te 6 wskazówek pomoże ci zaoszczędzić na wakacjach, bez konieczności rezygnacji z ich jakości

Sprawdź ceny w różnych przedziałach czasowych

Ceny wakacji zależą od sezonu, w którym wyjeżdżasz. Czy zastanawiałeś się nad tym, że wyjazd w maju lub we wrześniu może być tańszy niż w lipcu czy sierpniu? Zgodnie z jedną z podstawowych teorii mikroekonomii, wzrastający popyt przy stałej podaży wpływa na zwiększenie cen. Dokładnie taką sytuację możemy zaobserwować, gdy w samym środku miesięcy wakacyjnych z wielką ochotą wyjeżdżamy na wakacje. Tak jak wszyscy inni wokół. Wyjazd poza szczytem sezonu, czyli na przykład o tydzień później, może dać ci dużą oszczędność. Jeśli nie masz sztywnych terminów, na pewno warto zrobić rozeznanie i wybrać najlepszy dla ciebie czas na wakacje. Sprawdź, czy hotele, biura podróży lub linie lotnicze oferują niższe ceny w wybranych przez ciebie okresach. 

Wyjdź także poza twoją pierwotną myśl o destynacji pobytu i sprawdź inne opcje zakwaterowania – apartamenty, hostele czy kempingi mogą być tańszą alternatywą dla hoteli. Jeśli jednak marzą ci się wakacje w hotelu, na leżaku przy basenie, a miejsce pobytu masz już mniej więcej nakreślone w wyobraźni, sprawdź także lokalną konkurencję. Skupiając się na obranej opcji, często zamykamy się na inne możliwości, które są dostępne tuż obok.

Zrób listę rzeczy do spakowania i nie pakuj się na ostatnią chwilę

Pakowanie na ostatnią chwilę poza ogromem nerwów może przysporzyć nam masę innych kłopotów. Po pierwsze, może skutkować zapomnieniem ważnych rzeczy. Co z kolei będzie skutkowało koniecznością dokupienia ich w drodze na miejsce lub w trakcie pobytu na wakacjach. I o ile zapomniana szczoteczka do zębów jest artykułem, który szybko i tanio uzupełnimy, tak z zapomnianą ładowarką do telefonu może być już większy problem. Gdy zawczasu przygotujesz check-listę, pakowanie nie tylko pójdzie ci sprawniej, ale także o wiele spokojniej. Unikniesz także dorzucania do bagażu nadprogramowych rzeczy na ostatnią chwilę. Taka taktyka uchroni cię nie tylko przez wydawaniem dodatkowych środków na zapomniane przedmioty, bez których nie będziesz w stanie się obejść, ale także uchroni cię przed kolejną pułapką zwiększenia kosztu wakacji: przesadną ilością bagażu.

Jeśli wybierasz się na wakacje samolotem, sprawdź koniecznie jaki bagaż możesz ze sobą zabrać. Zazwyczaj linie lotnicze mają swoje własne zasady i wymagania dotyczące bagażu podręcznego, jak i rejestrowanego, takie jak wymiary, waga i liczba sztuk. W związku z tym, wymagania dotyczące bagażu sprawdź na stronie internetowej linii lotniczych lub skontaktuj się z biurem obsługi klienta, aby uzyskać informacje na ten temat.

Sprawdź, jakie atrakcje możesz zaliczyć za darmo

Wakacje to czas, kiedy chcemy zwiedzać i poznawać nowe miejsca. Czy wiesz, że wiele atrakcji turystycznych oferuje darmowy wstęp w określonych przedziałach czasowych? Państwowe muzea, parki narodowe, zabytki i wiele innych miejsc może być dostępne za darmo lub po niższych cenach. Warto przed wyjazdem zrobić rozeznanie w internecie, aby dowiedzieć się, jakie atrakcje możesz zwiedzić bez dodatkowych kosztów. Przed wyjazdem „w realu” możesz także pojechać na wakacje „palcem po mapie”. Obejrzyj w aplikacji oferującej mapy okolicę, w którą się wybierasz. Na pewno odnajdziesz wiele ciekawych punktów i atrakcji, o których nie miałeś pojęcia, a które być może staną się najlepszym wspomnieniem z wakacji. O zaplanowanie pobytu możesz poprosić również sztuczną inteligencję – ten sposób tworzenia “rozkładu jazdy” wycieczek jest coraz bardziej popularny. Korzystaj także z darmowych atrakcji. W wielu miejscach organizowane są darmowe spacery z przewodnikiem czy darmowe koncerty. Warto o tym pomyśleć przed wyjazdem, aby odpowiednio zaplanować swój czas wakacyjny.

Dokładnie przeczytaj ofertę pobytu

Zanim zarezerwujesz swój pobyt w hotelu, apartamencie lub pensjonacie, warto dokładnie przeczytać ofertę. W ten sposób dowiesz się, czy czeka cię dodatkowa opłata za parking, opłata klimatyczna, dodatkowa stawka dobowa za ręcznik czy pościel. Często okazuje się, że ceny pokoi na stronach internetowych są niższe niż na miejscu. Dlatego też warto sprawdzić, jakie usługi są faktycznie oferowane w cenie pobytu, a za jakie będzie trzeba dopłacić już na miejscu. Niektóre hotele pobierają dodatkowe opłaty za korzystanie z basenu czy sauny, co może znacznie podnieść koszt pobytu. Dlatego warto zwrócić uwagę na każdy szczegół, aby przy pierwszym kontakcie z recepcją nie zepsuć sobie swoich wymarzonych wakacji dodatkowymi kosztami lub koniecznością rezygnacji z atrakcji, które być może były kluczowym wyznacznikiem podczas dokonywania decyzji o miejscu pobytu.

Takie niespodzianki mogą spotkać cię niezależnie od tego, czy wyjazd rezerwujesz samodzielnie, czy też przez biuro podróży. Zadbaj o to, aby oferta, którą przyjmujesz miała wskazane wszystkie obowiązujące koszta. A także zapis o tym, że nie zostaną ci przedstawione inne obowiązkowe rachunki do uregulowania.

Uważaj na ukryte ceny posiłków

Każdy, kto wyjeżdża na wakacje, chce spróbować lokalnej kuchni i skosztować dań charakterystycznych dla danego regionu. Niestety, jedzenie na mieście to jeden z większych wydatków podczas wakacji. Restauracje często wykorzystują fakt, że klienci są wakacyjnie zrelaksowani i nie zwracają uwagi na ceny. Warto zawsze sprawdzić menu i cennik przed wejściem do restauracji. Często okazuje się, że ceny dań w menu są niższe niż na wręczanym nam paragonie. Restauracje czasem ukrywają ceny za dodatki, takie jak chleb czy sosy, co może znacznie podnieść koszt posiłku. Niektóre miejsca przedstawiają w kartach ceny odpowiadające 100 gramom oferowanego posiłku, gdy w rzeczywistości na talerzu oferowane jest trzy razy więcej. Warto zwrócić uwagę na te szczegóły, aby uniknąć niemiłych niespodzianek na koniec wakacji. 

Jeśli decydujesz się na pobyt w hotelu, dowiedz się, co wlicza się w oferowaną opcję żywieniową i jak to przekłada się na rzeczywistość. Np. czy opcja śniadania w cenie zawiera nieograniczony dostęp do bufetu, czy jedynie wydzieloną porcję.

Możesz poszukać także tańszych alternatyw, np. udać się do miejsc, gdzie ceny są bardziej przystępne lub samodzielnie przygotowywać swoje posiłki. Wynajęcie apartamentu lub pokoju z kuchnią pozwoli ci na gotowanie we własnym zakresie, co znacznie obniży koszty jedzenia na mieście.

Skorzystaj z cashbacku na wyjazd wakacyjny

Czy cena, którą widzisz w ofercie wakacyjnej, musi być ceną ostateczną? Nie, jeśli korzystasz z cashbacku. Jest to forma zwrotu za dokonane przez ciebie zakupy. Może to dotyczyć różnych kategorii wydatków, w tym także wydatków związanych z wakacjami. W praktyce oznacza to, że po zarejestrowaniu się na platformie cashbackowej, na przykład alerabat.com i dokonaniu rezerwacji noclegów, biletów lotniczych, zakupu paliwa czy posiłków za pośrednictwem tej platformy, otrzymasz zwrot części wydanych pieniędzy. W ten sposób możesz zaoszczędzić nawet kilka do kilkunastu procent całkowitej kwoty wydanej na wakacje. To w przypadku kilkuosobowej rodziny może być już całkiem pokaźną sumą.

Korzystanie z usługi cashback jest bardzo proste i wymaga tylko kilku kroków. Po pierwsze, potrzebujesz zarejestrować się w platformie cashback. Jeśli korzystasz z takiej usługi, możesz odszukać ofertę noclegów, biletów lotniczych czy posiłków, która cię interesuje i dokonać rezerwacji za pośrednictwem tej platformy. Po zakończeniu wakacji i potwierdzeniu twojego zakupu przez usługodawców (hotel, restaurację, kino itp.) na twoje konto wróci nawet do 15 proc. wydanych środków. A jeśli twoje wakacje spędzasz w Polsce, możesz także korzystać z kart podarunkowych z cashbackiem, aby zapłacić za swoje zakupy w miejscu pobytu. To kolejne złotówki, które zostają w twoim portfelu. A to już solidna podstawa do planowania kolejnych wakacji. 

Artykuł powstał we współpracy z Alerabat.com

Product Specialist alerabat.com

Z wykształcenia iberystka i psycholog ekonomiczny. Zawodowo związana z digital marketingiem i rozwojem produktów w branży IT. Zarządzała strategiami, zespołami i produktami. Kontynuuje rozwój na kierunku MBA Innowacje i analiza danych, gdyż uważa, że działania oparte o dokładną analizę danych przynoszą najlepsze efekty. Po godzinach realizuje swoją pasję fotograficzną, a jej prace były wystawiane w galeriach w Paryżu i w Barcelonie.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze