Jak się ubrać na rozmowę o pracę, by zrobić dobre wrażenie na rekruterze?

Jak się ubrać na rozmowę o pracę, by zrobić dobre wrażenie na rekruterze?

Jak się ubrać na rozmowę o pracę? Założenia na temat pierwszego wrażenia od lat są niezmienne. Ubranie stanowi narzędzie komunikacyjne do wyrażania swojej indywidualności, poglądów, charakteru. Są jednak sytuacje, kiedy musimy poddać się pewnym ustalonym zasadom w kwestii ubioru z uwagi na szacunek dla innych. Jedną z takich okazji jest rozmowa kwalifikacyjna. Sposób, w jaki się na niej zaprezentujemy może przesądzić o sukcesie i zdobyciu wymarzonej pracy. Warto zatem znać najważniejsze standardy dress code’u i zadbać o odpowiedni wizerunek. Podpowiadamy, w jakie rzeczy najlepiej zainwestować i gdzie ich szukać.

Zostań najlepszym opiekunem Uszatego! 🐶

Aplikuj

Podstawowe zasady tego, jak się ubrać na rozmowę o pracę

Niezwykle ważne jest, żeby wiedzieć, kiedy należy okazać uznanie i swoim wizerunkiem dopasować się do danej sytuacji. Rozmowa kwalifikacyjna zarówno w siedzibie firmy, jak i online, rządzi się takimi samymi uniwersalnymi zasadami w kwestii ubioru, dlatego:

  1. Warto wcześniej sprawdzić, jakie dress code obowiązuje w miejscu, gdzie będziemy starać się o pracę i wybrać strój odpowiedni dla branży, wybranego zawodu i stanowiska. Inaczej ubierzemy się na rozmowę do pracy w finansach i bankowości, inaczej starając się o posadę dyrektora kreatywnego.
  2. Nawet jeśli na co dzień nie przykłada się zbytniej uwagi do ubioru, i nawet jeśli rekruter jest w stroju swobodnym, warto postarać się i włożyć w wizerunek nieco więcej wysiłku. Schludny, elegancki, a jednocześnie skromy strój zawsze zostanie zauważony i doceniony.
  3. Ubranie powinno być w dobrym stanie, estetyczne, czyste i wyprasowane.
  4. Istotny jest krój i odpowiednia długość odzieży. Niedopuszczalne są zbyt krótkie sukienki, spódnice i spodenki oraz głębokie dekolty u kobiet, czy przesadnie rozpięte koszule u mężczyzn.
  5. Obowiązują gładkie tkaniny w stonowanej, jednolitej kolorystyce: szarość, granat, błękit, ciemna zieleń, czerń, biel, grafit, beż.
  6. Jeśli decydujemy się na dodatki, należy używać ich z ostrożnością. W dobrym tonie jest zegarek, minimalna biżuteria.
  7. Na profesjonalny wizerunek składa się także makijaż, który powinien być stonowany i jak najbardziej naturalny. Liczy się także zachowanie umiaru w perfumach, lub wodzie kolońskiej. Zbyt mocny zapach niekorzystnie wpływa na pierwsze wrażenie.
  8. Należy dostosować ubranie do pory roku, które potrafią być zwodnicze. U kobiet latem dużym foux pax jest rezygnacja z rajstop, założenie bluzki na ramiączkach, czy buty odsłaniające palce lub pięty. Z kolei mężczyźni nie powinni zakładać krótkich spodni i sandałów. Zimą pamiętajmy o czystym, pozbawionym błota, eleganckim obuwiu.

Zobaczcie także: Ubrania do pracy. Ciekawe stylizacje stworzycie w second hand’ach

Jakie ubrania podkreślą nasz profesjonalizm podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Jeśli stanowisko, na które aplikujemy nie wymaga sztywnego, formalnego dress code’u, na rozmowę kwalifikacyjną bardzo dobrze sprawdza się mniej oficjalny strój biznesowy, tzw. smart casual business. Łączy elegancję z wygodą. To dobrze skrojone ubrania w stonowanych barwach. U mężczyzn, oprócz garnituru mogą to być ciemne, gładkie spodnie lub chinosy, koszula, koszulka polo, półbuty, np. mokasyny, oksfordy. Skarpety, co jest często zapominane, powinny być dobrane w takich samych kolorach, jak buty i spodnie.

Smart casual business w wydaniu damskim, to najczęściej kostium, garsonka, spódnica do kolan, prosta sukienka, eleganckie spodnie, koszula lub bluzka, buty na średnim obcasie lub półbuty. Bez względu na porę roku obowiązkowe są cienkie rajstopy lub pończochy.
Ważne, by ubrania były z naturalnych, przewiewnych tkanin, które zapewnią nam komfort w trakcie rozmowy.
Warto postawić na minimalizm, prostotę, klasykę i dobry gatunek materiałów. Zdecydowanie lepiej prezentować się bardziej reprezentacyjnie niż niestarannie i lekceważąco. Kluczem do sukcesu jest umiejętne połączenie elegancji z wygodą i komfortem. W końcu strój ma pomagać, a nie przeszkadzać w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Przesada i nienaturalność nigdy nie zrobią dobrego wrażenia.

Jakość, klasyka, ponadczasowość – gdzie kupić odpowiednie ubrania na rozmowę kwalifikacyjną?

Pierwszorzędna jakość często wiąże się z dużymi kosztami. Oczywiście, jeśli nas stać, można zainwestować w rzeczy z wysokogatunkowej tkaniny, od znanych marek i projektantów. Jednak w przypadku, gdy ceny przewyższają nasze możliwości, a zależy nam na trwałej i dobrze skrojonej odzieży spoza typowych sieciówek, warto skorzystać z second hand’ów. Niejednokrotnie można znaleźć w nich dobre gatunkowo, ponadczasowe ubrania z wyższej półki w obniżonych cenach. Możemy mieć przy tym pewność, że są wytrzymałe i mogą nam służyć przez kilka kolejnych lat.
Coraz bardziej popularne second hand’y, czy vintage shop’y online mają wyselekcjonowany, sprawdzony i podzielony na kategorie asortyment, co pozwala na szybkie wyszukanie interesującej nas rzeczy. Warto zwracać uwagę na ubrania uniwersalne i klasyczne, np. biała koszula, spodnie w kant, lniana marynarka, które można łączyć w wiele stylizacji na różne okazje.

Co więcej, kupując ubrania z drugiej ręki, pozytywnie wpływamy także na środowisko.

Jak się ubrać na rozmowę o pracę i dlaczego to takie ważne?

Wielokrotnie powtarza się przekonanie o tym, że to wiedza, a nie wygląd powinna decydować o rezultacie rekrutacji. Faktycznie, podczas rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca poznaje potencjalnego pracownika poprzez prezentowane kompetencje, wiedzę i doświadczenie. Jednak ma niewiele czasu, by poznać nas dokładnie, dlatego dzięki profesjonalnemu wizerunkowi pokazujemy swoje nastawienie i zaangażowanie w proces rekrutacyjny, czym zyskujemy na starcie dodatkowe punkty. Wygląd ma znaczenie, a dobrze dobrany strój na rozmowę o pracę podkreśla nasz profesjonalizm, dodaje pewności siebie i pomaga zapanować nad stresem. Sprawia, że czujemy się swobodniej w swoich wypowiedziach.
W czasach stopniowego odejścia od sztywnych zasad dress code’u, taktowna prezencja i dobre maniery stawiają nas o krok do przodu przed konkurentami aplikującymi na to samo stanowisko. Warto pamiętać, że w przypadku rozmowy o pracę szansę na korzystne pierwsze wrażenie i zjednanie sympatii rekrutera mamy tylko jedną.

Nowa kampania RocketJobs.pl: #DrugaSzansa: Ciuchom z przeszłości daj szasnę w pracy przyszłości

RocketJobs.pl jako portal pracy przyszłości, w swojej najnowszej kampanii porusza temat nie tylko drugiego obiegu ubrań, pokazując, że także do pracy, czy na rozmowę rekrutacyjną możemy się ubrać w second handach. Drugie dno tej kampanii to drugie szanse także pod kątem pracy, kiedy to chcemy wrócić po urlopie macierzyńskim, czy zastanawiamy się nad zmianą branży, w której pracujemy.

________________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@Humphrey Muleba

Autorka w serwisie RocketSpace.pl.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze