Jak zrezygnować z rozmowy kwalifikacyjnej, żeby do siebie nie zrazić rekrutera?

Jak zrezygnować z rozmowy kwalifikacyjnej, żeby do siebie nie zrazić rekrutera?

Starania o pracę wiążą się z uczestniczeniem w rozmowach kwalifikacyjnych. Przez ostatnie dwa lata popularne były rozmowy rekrutacyjne online, co spowodowała pandemia koronawirusa, ale teraz być może to właśnie te „na żywo” będą coraz chętniej wybierane przez rekruterów. Jednak po umówieniu się na spotkanie, czasem nie możemy lub nie chcemy jednak w nim uczestniczyć. Zatem jak odwołać rozmowę kwalifikacyjną?

Zostań najlepszym opiekunem Uszatego! 🐶

Aplikuj

Dlaczego chcemy odwołać rozmowę rekrutacyjną?

Zazwyczaj cieszymy się z zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, szczególnie kiedy długo na nią czekamy, lub od dawna poszukujemy pracy. Zdarzają się jednak sytuacje, w których nie możemy, lub jednak nie chcemy się na niej pojawić.

  • zmiana zdania – to jeden z najczęstszych powodów odwołania rozmowy kwalifikacyjnej. Możemy stwierdzić np. że nie chcemy zmieniać pracy w tym momencie, albo że jednak firma, która odpowiedziała na nasze CV nie jest spełnieniem marzeń.
  • pojawienie się lepszej oferty – być może już ktoś nam zaproponował pracę na warunkach, na jakich nam zależy i zgadzamy się na nie bez dalszych poszukiwań.
  • wypadki losowe – choroba, wypadek, brak opieki nad dzieckiem – jak to w życiu – wydarzyć może się wszystko.

Rekruterzy są świadomi tych okoliczności, dlatego też nie trzeba unikać komunikacji z nimi, kiedy chcemy odwołać rozmowę kwalifikacyjną. Na pewno docenią fakt, że szanujemy również ich czas.

Zobaczcie także: Czy można się nie zgodzić na powrót z pracy zdalnej do biura?

Dlaczego warto oficjalnie odwołać rozmowę kwalifikacyjną?

Niektórzy zakładają, że zamiast odwołania rozmowy kwalifikacyjnej, wystarczy po prostu się na niej nie pojawić. Pamiętajcie jednak, że nieważne, czy jest to rozmowa rekrutacyjna online, czy na żywo, nie dotyczy ona jedynie Was. Jest w nią zaangażowany również rekruter, a czasem też jeszcze inne osoby z działu, do którego rekrutacja trwa – należy wziąć pod uwagę czas każdego z nich.
Poza tym, tego też wymaga po prostu kultura.
Można też sobie pomyśleć: „przecież i tak już się z tą osobą nie spotkam”. Pamiętajcie jednak, że nic nie usprawiedliwia naszego braku kultury, a zła opinia o nas może pozostać na długo… Nigdy nie wiadomo, gdzie zaczniecie pracę w przyszłości i czy właśnie tam nie spotkacie się z rekruterem, którego lekceważąco potraktowaliście.

W jaki sposób odwołać rozmowę kwalifikacyjną?

Zacznijmy od tego, że należy to zrobić z największym wyprzedzeniem czasowym, jakie jest możliwe. Jeśli zrobimy to 10 minut przed spotkaniem, to na niewiele się to zda, choć jeśli wynika to np. z korków na mieście, to lepiej to w ogóle zrobić, niż po prostu nie pojawić się na rozmowie bez słowa.

Rozmowę kwalifikacyjną możecie odwołać telefonicznie. Zazwyczaj spotkania są umawiane przez telefon, więc lepiej zapiszcie sobie numer osoby, z którą rozmawialiście, wówczas nie będziecie mieli problemu z jego znalezieniem na wypadek decyzji o odwołaniu rozmowy kwalifikacyjnej. Możecie to zrobić także poprzez SMS. Inną opcją jest wysłanie e-maila na adres, z którego się z Wami kontaktowano.

Co napisać w takiej wiadomości? Możecie, ale nie musicie podawać szczegółowego powodu. Wystarczy też np. określenie „z przyczyn osobistych/losowych”. Warto jednak nie zakończyć na tym wiadomości. Kulturalniej będzie podziękować za poświęcony czas. W zależności od powodu Waszej decyzji, możecie dodać wzmiankę, że może jeszcze przyjdzie Wam się spotkać z rekruterem na rozmowie rekrutacyjnej w przyszłości.

Jeśli z kolei chcieliście dotrzeć na rozmowę, ale uniemożliwiły Wam to okoliczności, to zapytajcie, czy jest szansa na jej przełożenie.

________________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@Icons8 Team

 

RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze