Gdzie szukać pieniędzy? W tych branżach najlepiej zarobisz w 2024 roku

Gdzie szukać pieniędzy? W tych branżach najlepiej zarobisz w 2024 roku fot. Shutterstock/ Dean Drobot

Wynagrodzenia sięgające do kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych? W niektórych branżach to możliwe, a nawet całkiem prawdopodobne. Nowy raport płacowy o wynagrodzeniach w 2024 roku przygotowany przez agencję rekrutacyjną ManpowerGroup wskazuje kierunki rozwoju, w które warto inwestować niemałe pieniądze. Jeśli zatem zaliczamy się do grona „szczęśliwców”, trzeba zacząć się odpowiednio cenić.

Zostań nowym właścicielem Dolara! 🐶

Aplikuj

Jakby się nie wzbraniać, wiemy dobrze, że wynagrodzenia mają ogromne znaczenie w pracy. Nawet w przypadku niezłej atmosfery, trudno jest wykazywać się wysokim zaangażowaniem, jeśli nie jesteśmy odpowiednio doceniani finansowo. W końcu za coś trzeba żyć. Dlatego też ważne jest aktualizowanie bieżących stawek rynkowych. W ten sposób możemy być świadomi swojej „wartości” oraz tego, czy pracodawca podziela nasz punkt widzenia na temat wykonywanych obowiązków. Jeśli zaś nie, może nastała pora na zmianę. Jak będą plasować się wynagrodzenia w 2024 roku w różnych branżach?

Wynagrodzenia w 2024 roku – główne czynniki decydujące o podwyżkach to inflacja i wzrost kosztów życia

Średnioroczna inflacja wyniosła w 2023 roku aż 11,4 proc. Fakt, że jest już lepiej, nie oznacza bynajmniej, że życie stało się tańsze. Wszystko po prostu drożeje w wolniejszym tempie. Chociażby styczeń 2023 był o 3,9 proc. droższy od poprzedniego roku.

Jakie podwyżki i wynagrodzenia w 2024 roku zapowiadają się w poszczególnych branżach

Raport płacowy został przygotowany przez agencję rekrutacyjną ManpowerGroup we współpracy z RocketJobs.pl i Just Join IT. Informacje stanowią podsumowanie istniejących rekrutacji prowadzonych przez tę firmę dla wielu jej klientów. Warto zauważyć, że wszystkie wspomniane wartości stanowią pewne uśrednienie, biorące pod uwagę różne regiony i rodzaje przedsiębiorstw. Rzeczywiste zarobki na danych stanowiskach mogą się okazać zarówno niższe, jak i wyższe. Mimo to, raport stanowi niezwykle wartościowe źródło, żeby orientować się w wysokościach pensji oraz trendach na rynku. Jak przedstawiają się prognozy na temat wynagrodzeń w 2024 roku?

Finanse i księgowość

Jeśli jest branża, w której zawsze są pieniądze, są to właśnie finanse. Pensje w tym zakresie pozostają na wysokich poziomach. Nawet młodsi księgowi mogą liczyć średnio na 7 tys. zł brutto miesięcznie na start. Awansowanie się opłaca, gdyż starsi księgowi otrzymują 12,5 tys. zł brutto, zaś ci niezależni 14 tys. zł brutto! W cenie są również różnej maści analitycy finansowi i biznesowi (10 do 14 tys. zł brutto), specjaliści od podatków (11 tys. zł brutto) oraz kontrolerzy finansowi (17 tys. zł brutto). Koronę wieńczy stanowisko będące dla wielu szczytem aspiracji. Mianowicie, jest to dyrektor finansowy (ang. Chief Financial Officer – CFO). W dużych firmach w połączeniu z zasiadaniem w radzie nadzorczej spółki można w ten sposób zarobić nawet 50 do 70 tys. zł brutto miesięcznie! A w rzeczywistości kwota może okazać się jeszcze wyższa. Zatrudnieni w sektorze finansowym mogą bowiem liczyć na wynagrodzenia standardowo skorygowane o doroczną premię 10-15 proc. Nic dziwnego, że pracodawcy chcą w nich inwestować. W końcu ich praca jest niezbędna do sprawnego przepływu środków wewnątrz firmy oraz pomiędzy jej dostawcami i klientami! Z tego względu, jeśli lubimy pieniądze (nie tylko jako wypłatę, ale także jako kategorię zadań), warto rozważyć prowadzenie kariery w tej właśnie branży.

Sprzedaż, marketing, kadry i prawo

Sprzedaż i marketing są kluczowe dla każdej firmy, która chce poprawić swoją pozycję na rynku. Według ekspertów ManpowerGroup, specjaliści z tej dziedziny również mogą polepszyć swoje rynkowe stawki poprzez zmianę pracy! Marketerzy i sprzedawcy, którzy są otwarci na nowe zawodowe przygody otrzymują wraz z nimi około 10 proc. wzrostu płac podstawowych. Zarówno specjaliści ds. sprzedaży, jak i specjaliści ds. marketingu zarabiają średnio po 9 tys. zł brutto. Natomiast stanowiska dyrektorskie docierają aż do 45 tys. zł brutto. Szeroką rozpiętość wynagrodzeń daje również przestrzeń administracji i HR. Podczas gdy asystenci biura i recepcjoniści zarabiają po 6 tys. zł brutto, HR Biznes partnerzy oczekują już pięciocyfrowej wypłaty. Lukratywną dziedziną jest również prawo. Zwłaszcza w obecnych warunkach, kiedy przepisy w wielu dziedzinach dynamicznie się zmieniają. Średnie w tej specjalizacji wahają się od 8 tys. do aż 30 tys. zł brutto. Przykładowo, prawnik In-house (niepraktykujący samodzielnie i świadczący usługi dla przedsiębiorstwa) może liczyć na zarobki od 11,5 tys. do 21 tys. zł brutto. I to bez ponoszenia ryzyka nieodzownie związanego z prowadzeniem własnej kancelarii.

Zawody techniczne: inżynieria i Life Science

Jak wskazują eksperci Manpower, inżynieria przechodzi obecnie głęboką transformację. Inżynierowie mechaniczni i elektryczni muszą nabyć oprócz „tradycyjnych” inżynierskich kompetencji także te z dziedziny systemów cyfrowych i oprogramowania. Dzisiejsze projekty związane z obszarami takimi jak elektromobilność wymagają, by inżynierowie byli istnymi technologicznymi „ludźmi renesansu” biegle łączącymi różne domeny wiedzy. A rozwój się opłaca! Samodzielni inżynierowie elektryki, automatyzacji czy procesów mogą liczyć na wynagrodzenia rozpoczynające się od 10 tys. zł rozpościerające się aż do 19 tys. zł brutto. Z kolei, menedżerowie badań i rozwoju mogą otrzymują zazwyczaj 22 tys. zł brutto miesięcznie. Na podium znajdują się kierownicy fabryk, których wynagrodzenie może sięgać aż 60 tys. zł brutto! Kolejną rozwojową branżą zakorzenioną w nauce jest Life Science. Specjaliści laboratoryjni zarabiają średnio po 7600 zł. Dalszy rozwój kariery może przynieść znacznie wyższe zarobki, na przykład zarządzający badaniami klinicznymi mogą zarabiać aż do 26 tys. zł brutto!

Budownictwo, nieruchomości i logistyka

W ostatnim czasie rynek nieruchomości jest rozgrzany do granic możliwości. Podczas gdy ceny metrów kwadratowych biją kolejne pułapy, sytuacja w branży budowlanej i zarządzaniu nieruchomościami wygląda nieco bardziej skomplikowanie. Jak wskazują eksperci Manpower 2023 wychodziła ona powoli po problemach związanych z pandemią i wojną w Ukrainie dokonując momentami trudnej konsolidacji. Z racji, że branża zmaga się ze sporym niedoborem kadr, występuje spora presja płacowa. Architekci zarabiają dziś średnio po 14 tys. zł brutto, podczas gdy inżynierowie budowy są niepocieszeni, gdy ta kwota spada poniżej 10 tys. zł brutto. Zaś po awansie na kierownika budowy ich wynagrodzenia wystrzeliwują w górę do nawet 18 tys. zł brutto. Ciekawą opcją kariery jest zainteresowanie się zarządzaniem nieruchomościami. Średnie wahają się w tym sektorze od 7 tys. zł brutto dla koordynatora nieruchomości po 28 tys. zł brutto dla osób na stanowisku Development Director. Ale niczego nie sposób zbudować bez odpowiedniej logistyki! To również sektor, który obecnie poszukuje wielu pracowników. Specjaliści w tej dziedzinie zarabiają średnio 8 tys. zł, zaś dyrektorowie aż 25 tys. zł brutto!

#MisjaZmiana z RocketJobs.pl

Chociaż pieniądze to nie wszystko, z pewnością są one istotnym elementem w dzisiejszym społeczeństwie. Jeżeli zatem atmosfera w firmie poważnie kuleje, sama praca nie nadrabia satysfakcją, a nawet wynagrodzenia nie rekompensują nam strat moralnych, być może nadszedł czas na zmianę. W RocketJobs.pl chcemy zmieniać pracę i życie na lepsze. Sprawdź nasz najnowszy spot i dołącz do kampanii #MisjaZmiana.

Redaktorka

Z wykształcenia filolog języka francuskiego, jednak od najmłodszych lat emocjonalnie związana z dziennikarstwem i działalnością literacką. Interesuje się szerokim wachlarzem tematycznym, zaczynając od kwestii językowych, kulturowych i społecznych, poprzez finanse i ekonomię, aż po naukę i prawo. Można powiedzieć, że w życiu podąża za iście renesansową definicją bycia "humanistą".

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze