Jakie języki programowania przydają się najbardziej w poszczególnych branżach inżynierskich?

Jakie języki programowania przydają się najbardziej w poszczególnych branżach inżynierskich?

Umiejętność programowania jest dziś wyjątkowo ceniona na rynku pracy. Nowoczesna inżynieria bazuje na tworzeniu aplikacji komputerowych oraz autonomicznych systemów zwiększających efektywność procesów produkcyjnych i biznesowych. Istnieją jednak liczne języki programowania, więc niełatwo wybrać ten, którego nauka przyniesie realną korzyść. Jakie zasady kodowania stosuje się w różnych branżach?

Dlaczego umiejętność programowania jest tak ważna dla współczesnego inżyniera?

Współczesne przedsiębiorstwa coraz częściej wdrażają u siebie rozwiązania automatyzujące i ułatwiające powtarzalne lub trudne czynności. Ten trend można dostrzec chociażby na liniach montażowych, gdzie roboty stopniowo zastępują ludzi, czy w biurach – tam skomplikowane zadania pomaga realizować specjalnie opracowany software. Prawidłowe działanie tych narzędzi zapewnia programista. Praca w tym zawodzie polega na pisaniu cyfrowej architektury językiem zrozumiałym dla stosowanych obecnie urządzeń.

Świadomość tego, na czym polega programowanie, jest wymagana już nie tylko od informatyków, lecz również automatyków, mechatroników i przedstawicieli innych branż inżynierskich. Ma ona ogromne znaczenie, ponieważ bez niej trudno sprostać wyzwaniom XXI wieku, jakie stawia przed technologią społeczeństwo. To dzięki kodowaniu da się tworzyć systemy operacyjne dla komputerów oraz smartfonów, inteligentne aplikacje, a także tak popularne w ostatnich latach gry z wirtualnymi światami 3D.

Korzyści płynące ze znajomości różnych języków programowania przez inżyniera

Na studiach, kursach lub szkoleniach możemy uczyć się różnych metod pisania architektury cyfrowej. Sporo osób próbuje też samodzielnie ćwiczyć tę specjalność z pomocą darmowych materiałów w sieci. Jeśli znamy wszystkie najpopularniejsze języki programowania, łatwiej wdrażamy innowacje, które spełniają oczekiwania klientów danego przedsiębiorstwa. Poza tym przebieramy w ofertach pracy z wielu obszarów gospodarki, co pozwala znaleźć ciekawe zajęcie.

Ponadto umiejętność tworzenia systemów i aplikacji za pomocą kilku metod gwarantuje wyższe zarobki. Zazwyczaj oznacza to szerszy zakres obowiązków, jak również szansę na otrzymanie kierowniczego stanowiska, co naturalnie przekłada się na atrakcyjniejsze warunki finansowe. Praktyczne wykorzystanie obszernej wiedzy z zakresu programowania stron internetowych, gier albo software’u komputerowego stanowi współcześnie wyjątkowo cenny atut.

Zobaczcie także: Inżynier elektronik – jakie ma znaczenie we współczesnym biznesie? Jak się prezentują jego perspektywy na przyszłość?

Główne zastosowania najpopularniejszych języków programowania w inżynierii

Poszczególne składnie przeznaczone do kodowania pozwalają realizować różne projekty, ale lepiej sprawdzają się w konkretnych zastosowaniach ze względu na charakterystyczne cechy. Poniżej zamieszczamy główne funkcje, jakie spełniają języki programowania wymagane dziś powszechnie przez pracodawców:

  • HTML/CSS – tworzenie stron internetowych;
  • Java – budowanie aplikacji komputerowych i mobilnych;
  • Javascript, PHP – rozszerzanie możliwości witryn w sieci;
  • SQL – zarządzanie bazami danych;
  • Python – automatyzacja procesów, data science i machine learning;
  • C#/C++ – projektowanie programów oraz gier;
  • LD/FBD – praca ze sterownikami PLC;
  • RAPID/SCOL/PASCAL – kodowanie działania robotów przemysłowych;
  • R – przeprowadzanie obliczeń statystycznych;
  • Asembler – pisanie kodu maszynowego dla procesorów.

Pamiętajmy, że to tylko główne formy wykorzystania tych metod. Te najbardziej opłacalne języki programowania zachowują wszechstronność, więc za ich pomocą zrealizujecie wiele różnorodnych projektów. Jedynie technologie związane ze sterownikami PLC i robotami przemysłowymi charakteryzuje mniejsza uniwersalność, ponieważ skupiają się one wyłącznie na konkretnych zadaniach. Pozostałe rozwiązania pomagają wykonywać dużo czynności na komputerze. Przy wyborze danego sposobu chodzi przede wszystkim o wygodę, szybkość oraz efektywność pracy.

Zobaczcie także:

W jaki sposób uczyć się programowania i który język wybrać?

Jeśli interesuje nas programowanie, studia informatyczne okazują się najlepszym wyborem po ukończeniu szkoły średniej. Otrzymujemy tam niezbędne wiadomości na temat podstaw kodowania. Równocześnie zaleca się brać udział w kursach i szkoleniach, które pozwalają poszerzać swoje kompetencje. Jeżeli nie mamy środków finansowych, próbujmy uczyć się samodzielnie dzięki darmowym materiałom w Internecie. 

Z kolei odpowiedź na pytanie, jaki język programowania wybrać, zależy od ścieżki kariery. Dla przykładu w pracy przy tworzeniu stron internetowych najlepiej sprawdza się HTML/CSS. Jednak warto zrozumieć też zasady innych składni – chociażby PHP czy Javascript. To pomaga efektywniej wdrażać praktyczne i niezawodne narzędzia IT. Zatem umiejętność praktycznego zastosowania jednego języka głównego oraz kilku pobocznych daje szansę na sukces w każdej branży. 


Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@freestocks

Starszy redaktor projektów specjalnych w Burda Media Polska

Redaktor naczelna RocketSpace.pl w latach 2021-2022.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze