Jakie perspektywy zawodowe otwierają się przed doradcą zawodowym? Ile zarabia? Osoby korzystające z usług doradcy zawodowego

Jakie perspektywy zawodowe otwierają się przed doradcą zawodowym? Ile zarabia? Osoby korzystające z usług doradcy zawodowego

Rozwój kariery to proces długotrwały i często bardzo wyboisty. Istnieje wiele czynników, które wpływają na kształcenie zawodowe. Co więcej, poro osób ma problem z obraniem właściwej ścieżki lub znalezieniem tego, co chce robić w życiu. Pomocne wówczas okazuje się doradztwo zawodowe. Z tego typu usługi może skorzystać każdy. Jej istotę stanowi proces, który pomaga zrozumieć siebie oraz świat pracy, aby ułatwić ludziom podejmowanie właściwych decyzji. Na czym dokładnie polega doradztwo? Jakie perspektywy zawodowe otwierają się przed kimś, kto oferuje takie usługi?

Doradztwo zawodowe to usługa, która pomaga wielu osobom rozpocząć, zmienić lub rozwinąć ich karierę. Może ono obejmować rozmowy indywidualne pomiędzy doradcą a osobą poszukującą pracy, jak również oceny, działania i projekty mające na celu wskazać ludziom poszukującym pracy, jak najlepiej wykorzystać ich mocne strony. Specjaliści w tej dziedzinie oferują swoje usługi w różnej formie — mogą to być indywidualne spotkania, wykłady, kursy online itd. Doradca zawodowy online — ze względu na łatwy dostęp do przekazywania cennych informacji — jest najczęściej wybieranym sposobem korzystania z tego typu usług.

Rozwój kariery to coś więcej niż tylko podjęcie decyzji o wyborze właściwego kierunku studiów i przyszłej pracy, którą chce się zdobyć po ukończeniu szkoły. Jest to tak naprawdę proces trwający całe życie, co oznacza, że bez względu na wiek wciąż musimy się zmieniać i nieustannie podejmować decyzje dotyczące kariery. Cel doradztwa zawodowego stanowi nie tylko pomoc w podjęciu teraźniejszych decyzji, lecz także przekazanie odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności potrzebnych do podjęcia przyszłych decyzji zawodowych i życiowych, jak również lepsze odnalezienie się w procesie budowania swojej kariery z perspektywy psychologicznej.

Kim jest doradca zawodowy?

Doradca zawodowy jest profesjonalistą, który pomaga ludziom w wyborze kariery i osiągnięciu ich celów zawodowych. Doradcy pracują z indywidualnymi klientami lub przedsiębiorstwami, żeby pomóc im wejść na rynek pracy, zmienić karierę i poszukać możliwości zatrudnienia. 

Na czym dokładnie polega doradztwo zawodowe? Testy, jakie wykonują specjaliści w tym zawodzie, dotyczą głównie sprawdzania swoich klientów pod kątem oceny ich słabych oraz mocnych stron, umiejętności, wykształcenia i doświadczenia. Co więcej, doradcy, aby być maksymalnie skutecznymi, muszą umieć wydobyć z klienta jego pragnienia i marzenia dotyczące kariery, zidentyfikować obszary niewykorzystanego potencjału, a także odpowiednio go przygotować przed ostatecznym wyborem. Dodatkowo pomagają oni również w sporządzaniu CV, listów motywacyjnych, sprawdzaniu ofert dotyczących pracy czy trenowaniu przed rozmowami kwalifikacyjnymi.

Zobaczcie także: Kreatywność w pracy- jak pobudzić szare komórki?

Gdzie doradca zawodowy może znaleźć zatrudnienie?

Osoby pracujące w tej dziedzinie są najczęściej zatrudniane w szkołach, agencjach rządowych, prywatnych firmach oraz strukturach społecznych. Przykładowo, doradztwo zawodowe w szkole odbywać się może na zasadzie indywidualnych konsultacji z uczniami, jak również wspólnie prowadzonych zajęć lub wykładów. Na jakie wynagrodzenie może liczyć doświadczony doradca zawodowy? Zarobki w tej branży są bardzo różne — zależą głównie od miejsca zatrudnienia. Przeciętna pensja na tym stanowisku wynosi od ok. 4 do 6 tys. złotych. Warto nadmienić, że świadczenie usług doradcy zawodowego nie musi ograniczać się jedynie do zatrudnienia na umowie. Istnieje bowiem opcja udzielania indywidualnych porad i poszukiwania klientów na własną rękę lub otworzenia własnej działalności w celu zwiększenia swoich możliwości zarobkowych.

Jak zostać doradcą zawodowym?

Jakie wykształcenie należy zdobyć, by pracować jako doradca zawodowy? Studia podyplomowe oraz uzyskanie wyższego wykształcenia to absolutne minimum, aby podjąć zatrudnienie w tej branży. Często wybieranym kierunkiem przez osoby aspirujące do tej ścieżki kariery jest psychologia lub pedagogika z uwzględnieniem specjalności doradztwa zawodowego. Ponadto pracodawcy równie pozytywnie patrzą na liczbę ukończonych kursów. Jak powinien prezentować się dobry doradca zawodowy? Wymagania, jakie przed nim stoją, to przede wszystkim wysoka umiejętność komunikacji, obeznanie w dziedzinie psychologii i kontaktach z ludźmi, a także umiejętność słuchania, rozwiązywania problemów oraz ogólna wnikliwość i cierpliwość.

Zobaczcie także: Odpalamy zdalne sterowanie! Czyli współpraca na odległość – jej wady i zalety

Perspektywy doradcy zawodowego

Jak wygląda przyszłość profesji takiej jak doradca zawodowy? Praca tego typu jawi się jako bardzo przyszłościowa i niezbędna w nowoczesnym świecie, gdzie dominuje nagły wzrost zatrudnienia, a tym samym wielu ludzi nie potrafi znaleźć swojej wymarzonej ścieżki zawodowej. Czy opłacalne jest doradztwo zawodowe? Studia podyplomowe w tej dziedzinie dają niebywały fach w ręku, dzięki któremu można pomagać ludziom odkryć ich potencjał i przygotować ich na ciągle zmieniające się perspektywy zawodowe.

_______________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@Amy Hirschi

Starszy redaktor projektów specjalnych w Burda Media Polska

Redaktor naczelna RocketSpace.pl w latach 2021-2022.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze