Kariera inżyniera w wojsku – wszystko, co trzeba wiedzieć

Kariera inżyniera w wojsku – wszystko, co trzeba wiedzieć

Armia nieustannie potrzebuje wykwalifikowanych inżynierów do prawidłowego funkcjonowania i utrzymania gotowości bojowej. Jest to profesja zaangażowana przede wszystkim w projektowanie i budowę infrastruktury wykorzystywanej w bazach wojskowych oraz aktywnych strefach walk. Dlaczego warto rozważyć właśnie taką ścieżkę kariery zawodowej? Odpowiadamy poniżej.

Inżynier w wojsku to formalnie żołnierze dysponujący wykształceniem inżyniera cywilnego. Jego zadania opierają się głównie na realizacji wytycznych danego pułku wojskowego. Zawody inżynierii wojskowej zawierają wiele podkategorii oraz specjalizacji, a każda z nich odpowiada za inne obszary infrastruktury wojskowej. W związku z tym jest to praca bardzo ambitna, dająca szerokie perspektywy i możliwości. Inżynier wojskowy może być odpowiedzialny np. za projektowanie oraz budowę broni, mostów bądź dróg transportowych. Inne obszary tej profesji obejmują również wdrażanie koncepcji środowiskowych takich jak zbiorniki wodne, tamy czy ogólna ochrona ekosystemu.

Praca w wojsku a studia, czyli wybór między uczelnią cywilną i wojskową

Jeżeli planujecie rozwijać swoją ścieżkę zawodową w armii, zadajcie sobie pytanie, jakie wymagania stawia przed Wami inżynieria wojskowa? Studia licencjackie w tej dziedzinie, trwające co najmniej dwa lata, są w tym przypadku absolutnym wymogiem minimalnym. W tym czasie potencjalny rekrut jest bowiem w stanie nauczyć się wszelkich niezbędnych podstaw. Następnie równie pożądane okazuje się posiadanie tytułu magistra inżynierii, co dodatkowo poszerzy Wasze możliwości rozwoju. W czasie studiów pojawi się także moment na wybór odpowiedniej specjalizacji. 

Aby stać się inżynierem wojskowym, należy ukończyć łącznie cztery lata studiów i zdać odpowiedni egzamin. Często po jego ukończeniu sugeruje się również odbycie stażu oferowanego przez wojsko. Praca w ramach stażu w takim miejscu świetnie przygotuje kandydata do zaznajomienia się z charakterystyką funkcjonowania profesjonalnej armii. Wybierając studia, warto rozważyć udanie się na uczelnię wojskową, która poza upragnionym tytułem inżyniera oferuje też patent oficerski i określony stopień. Po takich studiach macie również zapewnioną pracę jako zawodowi żołnierze. Uczelnie cywilne natomiast, poza przyznanymi w ramach ukończenia edukacji tytułami, nie oferują takiej możliwości. 

Zobaczcie także: Inżynier procesu – czym się zajmuje, jak nim zostać i czy warto rozpocząć karierę zawodową w tej branży?

Wymagania stawiane przed inżynierami zainteresowanymi pracą w wojsku

Jak prezentuje się praca w wojsku? Oferty pracy w profesji inżyniera stawiają przed potencjalnym rekrutem całkiem spore wymagania. Aby podjąć się wykonywania zawodu inżyniera wojskowego, należy mieć tytuł licencjata lub magistra w zakresie inżynierii elektrycznej bądź komputerowej. Ponadto większość nowych kandydatów musi przejść odpowiednie szkolenie wojskowe. Brane pod uwagę jest też doświadczenie w komunikacji, analizie danych, umiejętności pisania i mówienia w zakresie sporządzania raportów oraz pracy w zespole.

Czy praca w wojsku z wyrokiem jest możliwa? Okazuje się, że prawomocny wyrok sądowy nie stoi rekrutom na przeszkodzie do zaciągnięcia się do służby. Kandydat może rozpocząć służbę wojskową, pod warunkiem, że spełnia szereg istotnych kryteriów fizycznych, psychologicznych oraz prawnych. 

Na jakich stanowiskach może pracować inżynier w wojsku?

Inżynier zatrudniony w armii ma do wyboru kilka określonych specjalizacji. Do najpopularniejszych należą przede wszystkim działy związane z budownictwem, transportem i elektroniką. Inżynier budownictwa w wojsku zajmuje się czynnościami dotyczącymi projektowania oraz ulepszania infrastruktury lądowej i lotniczej. 

Czym zajmuje się inżynier transportu? Praca w wojsku w tym zakresie dotyczy głównie aspektów związanych z przewozem załogi, pojazdów, amunicji, a także całą logistyką, jaką dysponuje wojsko. Praca informatyka z kolei dotyczy działów związanych z elektroniką i programowaniem. Nowoczesne wojska coraz częściej potrzebują specjalistów odpowiedzialnych za sterowanie np. nowoczesnymi robotami lub dronami. 

Zobaczcie także: Jakie języki programowania przydają się najbardziej w poszczególnych branżach inżynierskich?

Zarobki inżyniera w Wojsku Polskim – jakich stawek sięgają i od czego zależą?

Wiele osób decyduje się na podjęcie służby wojskowej również z przyczyn finansowych. Z jakim przeciętnym wynagrodzeniem wiąże się praca w wojsku? Zarobki są ściśle uzależnione od profesji oraz uzyskanego stopnia. Przykładowo, żołnierz szeregowy będzie w stanie uzyskać około 4500 zł brutto, natomiast majorowie lub pułkownicy nawet do 10.000 tys. zł brutto. Ile wobec tego średnio otrzyma wykwalifikowany inżynier wojskowy? Zarobki w tym zawodzie determinuje głównie wykonywana specjalizacja, jednak średnio osoby na takim stanowisko mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu od 5000 do 10.000 tys. zł.

Perspektywy zawodowe dla inżyniera wojskowego

Praca w wojsku stanowi ciekawą i przede wszystkim opłacalną finansowo ścieżkę kariery zawodowej. Ponadto profesje inżynierskie są niezwykle pożądane w armii i osiągnięcie określonego stopnia edukacji pozwala na wykonywanie bardzo ambitnych zadań, a w przypadku konfliktu zbrojnego — na pełnienie funkcji kluczowego doradcy w boju.

________________________________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@ThisisEngineering RAEng

Starszy redaktor projektów specjalnych w Burda Media Polska

Redaktor naczelna RocketSpace.pl w latach 2021-2022.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze