Marzy ci się życie wilka z Wall Street? Kariera w finansach to ogrom możliwości. Kim możesz zostać?

Marzy ci się życie wilka z Wall Street? Kariera w finansach to ogrom możliwości. Kim możesz zostać?

Mimo iż pieniądze szczęścia nie dają, zapewne trudno byłoby znaleźć osobę, na której nie robią one żadnego wrażenia. Na niektórych wywiera to taki wpływ, że decydują się poświęcić tematom finansowym całą swoją karierę. I wcale nie musi to oznaczać pracy nad własnym budżetem, chociaż w większości przypadków też mocno na niego oddziałuje. Niemniej, branża finansowa oferuje nam ocean perspektyw zawodowych. Przemyślana kariera w finansach to przede wszystkim zdefiniowanie idealnego dla siebie drogę rozwoju.

Wybór odpowiedniej kariery zawodowej potrafi niemalże całkowicie odmienić nasze życie. Z tego względu warto się zastanowić nie tylko nad tym, co oferuje nam rynek pracy, lecz również co my możemy wnieść do danej firmy. Za nasze kompetencje na poszczególnych stanowiskach odpowiadają nie tylko ukończone wykształcenie, lecz rozliczne aspekty. Młodzi ludzie często marzą o spełnieniu się jako gruba ryba świata finansów, pomijając kwestię osobistych predyspozycji do danej drogi zawodowej. Wpływają na nie zarówno znajomość języków obcych, właściwe studia kierunkowe lub uzyskane certyfikaty, jak i wrodzone cechy charakteru, przydatne w wybranych branżach. Jedno jest pewne – każdy, komu praca z pieniędzmi sprawia przyjemność, z pewnością znajdzie dla siebie idealną ścieżkę. Jak zaplanować karierę w finasach?

Kariera w finansach. Kim możesz zostać?

Chociaż zdarza się, iż zawody z domeny finansów bywają wrzucane do jednego worka, należy pamiętać, że nie jest to branża homogeniczna. Wyodrębniając nawet najbardziej ogólne ścieżki kariery, można połasić się o cały alfabet możliwości. Jaka praca czeka na ciebie, jeśli marzysz o rozwijaniu się w branży finansowej?

Analityk finansowy

Jak sama nazwa wskazuje, jego wiodącym zobowiązaniem jest tworzenie analizy finansowej przedsiębiorstwa. Oznacza to nie tylko przebadanie danych firmy pod kątem dotychczasowego funkcjonowania, lecz również zdefiniowanie perspektyw na dalsze działania. Zazwyczaj to na barkach analityków spoczywa przygotowanie racjonalnego i najefektywniejszego planu budżetu. Jednak, w zależności od działu i zakresu, specjaliści mogą zajmować się również szerokim wachlarzem innych zadań. Są to takie obowiązki jak ocena konkurentów lub partnerów przedsiębiorstwa. Zróżnicowane dotyczy także metod działania. Klasyczna analiza wskaźnikowa jest coraz częściej suplementowana przez wykorzystanie statystyki ilościowej lub data science. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich analityków jest natomiast kluczowa kompetencja formowania wniosków z danych liczbowych i przekazywania ich najbardziej klarownie. Dlatego, jeżeli jest się osobą, która łączy umiejętności matematyczne ze zdolnością do interpretacji oraz lekkim piórem, warto zastanowić się nad daną ścieżką kariery w finansach.

Audyt

Dział ten jest perfekcyjnie znany wszystkim studentom poszukującym zatrudnienia w finansach. Przedstawiciele tej branży, szczególnie ci z Wielkiej Czwórki (Deloitte, EY, KPMG i PWC), prowadzą połów kandydatów na praktycznie każdych targach pracy. Audyt polega na weryfikacji i ocenie sprawozdań przedsiębiorstw, zważając na potencjalne wystąpienie nieprawidłowości. Popyt na te usługi jest zawsze wysoki i stabilny, ponieważ każda spółka notowana na giełdzie musi poprzeć swoje roczne sprawozdanie wynikami niezależnego audytu. W dłuższej perspektywie, początkujący audytorzy mogą aspirować do przystąpienia do egzaminu zawodowego i uzyskania statusu biegłego rewidenta. Jest to zawód regulowany, uprawniający do wykonywania czynności rewizji finansowej, takich jak zatwierdzanie sprawozdań. Utarta ścieżka kariery sprawia, że specjaliści z tej dziedziny często pozostają w niej na długie lata, a próba przekwalifikowania może sprawiać nie lada kłopoty. Jednakże, dogłębna znajomość rachunkowości zarządczej otwiera drzwi do księgowości, controllingu finansowego lub oczywiście pełnienia funkcji menedżerskich i nadzorczych.

Bankowość detaliczna

Znana jest także jako bankowość konsumencka, komercyjna lub osobista. Łatwo zatem domyślić się, że jej usługi dotykają przede wszystkim indywidualnych użytkowników. Nie oznacza to jednak podążania za podstawowym skojarzeniem uśmiechniętej pani z naszej lokalnej placówki bankowej, która pomaga w założeniu pierwszego konta lub złożeniu funduszy na lokacie. Praca w segmencie konsumenckim oferuje całą gamę możliwości rozwoju kariery zawodowej w finansach. Praktycznie każdy profil zawodowy może znaleźć tu swoje miejsce, od sprzedawców i doradców klienta, aż po marketerów, ekonomistów oraz wszelkiego rodzaju specjalistów technicznych i informatyków. Zakres oferowanych usług bankowych jest również bardzo szeroki, do najciekawszych należy na przykład private banking, czyli zarządzanie aktywami najbogatszych osób oraz obsługę ich bieżących potrzeb finansowych.

Bankowość dla firm

Instytucje finansowe nie obsługują jedynie osób fizycznych. Drugim najważniejszym filarem jest obsługa klientów korporacyjnych, nawet największych rekinów biznesu. Takowi często posiadają bardzo specyficzne potrzeby i korzystają ze specyficznych form finansowania takich jak np. linie kredytowe. Bankowość korporacyjna jest doskonałą ścieżką kariery dla ambitnych osób, które dobrze odnajdują się w negocjacjach oraz nie boją się skomplikowanych wyzwań. Szczególnym rodzajem usług bankowych dla przedsiębiorstw jest bankowość inwestycyjna. Wbrew obiegowej opinii, nie polega ona na inwestowaniu środków własnych banków, lecz na obsłudze fuzji i przejęć przedsiębiorstw oraz obrotem papierami wartościowymi. Kariera w finansach w segmencie inwestycyjnym cieszy się znaczącą renomą i wysokimi zarobkami, jednakże jest okupiona bardzo wysokim nakładem pracy i czasu.

Controlling

Zarządzanie finansami przedsiębiorstwa to kolosalne wyzwanie. Łatwo pogubić się w gąszczu faktur i wpłat, zatracając szerszy widok. Z pomocą przychodzą specjaliści do spraw controllingu, którzy dbają, by kadra menedżerska posiadała najświeższe i odpowiednio skonsolidowane informacje. Na bieżąco monitorują stan aktywów i pasywów firmy oraz raportują jej bieżące wyniki. Często również to właśnie kontrolerzy identyfikują występujące problemy i proponują potencjalne rozwiązania. Jeśli więc macie żyłkę detektywistyczną i nie nuży was praca z pokaźnym wolumenem danych liczbowych, kariera w controllingu stoi przed wami otworem.

Doradca finansowy

Profesjonaliści z tej kategorii udzielają porad indywidualnym klientom jak zarządzać ich osobistymi finansami w zależności od potrzeb. Chociaż obecnie zawód nie podlega regulacji państwowej, doradcy finansowi noszą na sobie nie lada brzemię odpowiedzialności moralnej za wybory swoich podopiecznych. Z tego względu do tego zawodu powinny aspirować przede wszystkim osoby o dużym zakresie wiedzy o budżecie domowym oraz produktach konsumenckich czy finansowych. Mogą oni pracować samodzielnie, w partnerstwie z instytucją finansową lub nawet być w niej zatrudnionymi. Warto mieć na względzie, że ten zawód wymaga bardzo dużo kontaktu z klientem. A zatem nie każdy się w nim odnajdzie. Chociaż nawet najbardziej zagorzały introwertyk może mieć smykałkę do zawodowych kontaktów międzyludzkich, to należy mierzyć siły na zamiary. Doradca musi być empatyczny. Powinien też wprawnie ocenić sytuację i aspiracje swojego klienta, dopasowując optymalne rozwiązania w zależności od ich sytuacji życiowej i majątkowej.

Doradca podatkowy

Ta ścieżka kariery w finansach wymaga od kandydata monstrualnego zakresu wiedzy z dziedziny prawa podatkowego. Chociaż wykształcenie wyższe jest w tym przypadku wymogiem absolutnym, podobnie jak nieskazitelna historia prawna, trzeba liczyć się z tym, że na tym nie kończy się nasze poświęcenie. Następnym obligatoryjnym krokiem jest przystąpienie do płatnego, dwuetapowego egzaminu. Według danych Ministerstwa Finansów, do maja 2022 roku do części pisemnej zgłosiło się ponad 1,6 tys. osób. Zadaniem doradcy podatkowego, jak nazwa wskazuje, jest udzielanie porad w zakresie podatków. Ale jego rolą jest także m. in. reprezentowanie swoich klientów przed organami skarbowymi, przygotowywanie deklaracji oraz prowadzenie różnego rodzaju ewidencji. Zawód ten cieszy się wysokim zainteresowaniem, jednak wymaga ciągłej nauki i poszerzania wiedzy ze względu na często zmieniające się przepisy podatkowe.

Makler papierów wartościowych

Przy tych słowach zapewne każdemu staje przed oczami obraz słynnego „Wilka z Wall Street”. Jest w tym sporo prawdy, ponieważ licencjonowany broker może pokusić się o naprawdę atrakcyjne zarobki. Wynika to z faktu, że chociaż do zostania maklerem giełdowym nie jest niezbędne wyższe wykształcenie, trzeba przystąpić do egzaminu na licencję maklerską. Ze względu na fakt, że jego zdawalność wynosi ok. 10 proc. szczęśliwców uważa się za prawdziwą śmietankę świata obrotów kapitałem. W uproszczeniu, brokerzy giełdowi zajmują się pośrednictwem w transakcjach kupna i sprzedaży papierów wartościowych swojego klienta w zamian za z góry określoną prowizję od aktywów. Chociaż współcześnie coraz więcej osób handluje akcjami i obligacjami, korzystając z zautomatyzowanych serwisów tradingowych, pomoc maklerów jest nadal bardzo pożądana, szczególnie w przypadku ważnych transakcji.

Ryzyko i ubezpieczenia

Ryzyko towarzyszy nam we wszystkich domenach życia, od transportu drogowego do prowadzenia działalności gospodarczej. Nic więc dziwnego, że agencje ubezpieczeniowe nie narzekają na brak zainteresowania. Według Polskiej Izby Ubezpieczeń, całościowa wartość rynku w Polsce wyniosła w 2021 roku aż 69,2 mld złotych. Ten jakże rozległy sektor znajduje miejsce dla wszelkich rodzajów specjalistów finansowych. Ściślejsze umysły z pewnością odnajdą się w roli aktuariusza, czyli specjalisty z dziedziny obliczania ryzyka oraz wartości bieżącej projektów finansowych. W ramach swoich obowiązków projektuje on modele predykcyjne, które są niezbędne do tworzenia polis ubezpieczeniowych i obsługi bardziej wymagających przypadków. Osoby mające dryg do sprzedaży świetnie odnajdą się z kolei w roli doradcy lub agenta ubezpieczeniowego. Ich praca polega na zachęcaniu potencjalnych klientów do kupna produktów ubezpieczeniowych, dobierając najlepsze rozwiązania do ich potrzeb.

Zarządzanie aktywami

Jeżeli już w dzieciństwie pomnażaliście kapitał zebrany w śwince skarbonce, znaliście Eurobiznes od A do Z, a obracanie dużymi sumami wprawia was w ekscytacje, odpowiednią drogą może być kariera w zarządzaniu aktywami. Na rynku znajduje się cała masa podmiotów instytucjonalnych, takich jak fundusze inwestycyjne lub prywatnych firm prowadzących działania private equity lub venture capital. Wszystkie te organizacje zatrudniają wykwalifikowaną kadrę, która pomaga w osiągnięciu odpowiednich zysków z kapitału przy minimalizacji ryzyka strat. Na przestrzeni kariery, specjaliści z tego zakresu bez wątpienia spotkają się z wyborem i oceną inwestycji, analizą posiadanego portfela oraz negocjacjami z kontrahentami i klientami. Zaczynając karierę w tym obszarze, warto zainteresować się najnowszymi trendami jak green finance. To ekologicznie odpowiedzialne inwestycje, które przyświecają coraz większej liczbie instytucji.

Praca w finansach – co wybrać i gdzie jej szukać?

Kariera w finansach to nie tylko ścieżka księgowej, ale też zarządzanie aktywami czy controlling. Jaką pracę możesz wykonywać, jeśli chcesz rozwijać swoją ścieżkę zawodową w finansach? Praca w tej branży to takie zawody i obszary działania jak:

  • analityk finansowy,
  • audyt,
  • bankowość detaliczna,
  • bankowość dla firm,
  • controlling,
  • doradca finansowy,
  • doradca podatkowy,
  • makler papierów wartościowych,
  • ryzyko i ubezpieczenia,
  • zarządzanie aktywami.

Planując pracę w finansach, należy ocenić własne kompetencje miękkie i twarde. A także odpowiedzieć sobie na pytania, takie jak m. in. „Czy moim celem jest kontakt z klientem?”, „Jak czuję się, prowadząc negocjacje?”, „Czy jestem gotowy rozszerzać moje kompetencje z zakresu prawda podatkowego?”. Próba usystematyzowania wiedzy o sobie oraz poznania zakresu poszczególnych zawodów i dziedzin z branży finansowej, będzie najlepszym startem, aby znaleźć dla siebie właściwą drogę w rozwoju kariery. Oferty pracy w finansach znajdziesz na RocketJobs.pl.

________________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia: Unsplash@Frank Busch

Redaktorka

Z wykształcenia filolog języka francuskiego, jednak od najmłodszych lat emocjonalnie związana z dziennikarstwem i działalnością literacką. Interesuje się szerokim wachlarzem tematycznym, zaczynając od kwestii językowych, kulturowych i społecznych, poprzez finanse i ekonomię, aż po naukę i prawo. Można powiedzieć, że w życiu podąża za iście renesansową definicją bycia "humanistą".

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze