Leasing samochodu a Polski Ład

Leasing samochodu a Polski Ład

Wprowadzenie nowych rozwiązań podatkowych po kryzysie, jaki dotknął cały świat po fali lockdownów wymuszonych stanem pandemii wpłynęło na każdą gałąź przemysłu i niemalże każdy biznes. Czy leasing nadal jest tak popularny, jak przed kilku laty? Jakie formy finansowania floty samochodowej najchętniej wybierają polscy przedsiębiorcy?

Kupno samochodów służbowych, szczególnie przez nowych lub małych przedsiębiorców, często wykracza poza granice opłacalności. Zastępczą formą, o wiele korzystniejszą pod względem finansowym, jest leasing. Wraz z końcem 2021 roku Polski Ład wprowadził zmiany, które mogą okazać się mniej korzystne dla przedsiębiorców. Omówimy nowe przepisy, porównamy je z tym, jak było dotychczas oraz spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy leasing w Polskim Ładzie nadal jest opłacalny.

Przepisy obowiązujące do końca 2021 roku

Przed wprowadzeniem wielkich zmian podatkowych, które przyniósł wprowadzony w tym roku Polski Ład, przepisy pozwalały na o wiele korzystniejsze rozporządzanie majątkiem w postaci samochodu wziętego w leasing przez spółkę cywilną lub jednoosobową działalność gospodarczą. Po zakończeniu umowy leasingu przedsiębiorca miał możliwość wykupienia auta na cele prywatne. Według rządzących działanie na granicy prawa miało miejsce w momencie, gdy taki samochód miał zostać sprzedany. Zgodnie z przepisami, po 6 miesiącach od chwili wygaśnięcia umowy leasingu przedsiębiorcy przysługiwało prawo do sprzedaży samochodu jako osobie prywatnej, bez nałożonego obowiązku doliczenia podatku dochodowego. Możliwość takiego rozporządzenia majątkiem była wykorzystywana nagminnie, co przez Ministerstwo Finansów zostało uznane niemal za naginanie prawa. Od 2022 roku przepisy te zostały mocno zmodyfikowane, niestety w większości przypadków na niekorzyść przedsiębiorców.

Zmiany w leasingu wprowadzone przez Polski Ład

Od 2022 roku znacznemu wydłużeniu uległ okres, jaki musi minąć od momentu zakończenia umowy leasingu do momentu sprzedaży samochodu bez podatku dochodowego. Wcześniejsze 6 miesięcy zmieniło się w 6 lat. Teraz kwota, która zostanie uzyskana ze sprzedaży auta poleasingowego w czasie krótszym, niż pół roku po jego przejęciu na cele prywatne, będzie traktowana jako przychód z działalności gospodarczej. Nowe przepisy objęły również rozliczenie podatku VAT. Do tej pory był on naliczany jedynie od wysokości raty, która zazwyczaj stanowiła jedynie ułamek realnej wartości pojazdu. W Polskim Ładzie podatek VAT będzie obliczany od wartości rynkowej samochodu.

Piotr Ryguła, doradca w jednej z wiodących na polskim rynku firm leasingowych tak ocenia obecną sytuację: Leasing jako forma finansowania samochodów oraz innych urządzeń i maszyn mimo zmian dalej pozostaje najtańszą opcją zakupu danego aktywa. Popularność leasingu już od czasu zapowiedzi zmian związanych z nowym ładem odnotowała niewielki spadek na rzecz wynajmu długoterminowego. Istotne jest dzisiaj jednak to, że większość przedsiębiorców w dalszym ciągu wybiera ostatecznie leasing, ponieważ jest tańszy oraz nie ogranicza klientów pod kątem limitu kilometrów do przejechania w ciągu roku. Klientom zależy na swobodzie korzystania w firmie z leasingowanego samochodu.

Czy leasing w Polskim Ładzie jest opłacalny?

Zmiany podatku PIT i VAT uderzają przede wszystkim w niewielkich przedsiębiorców, samodzielnie prowadzących swój biznes oraz spółki cywilne. Znacznie wydłużony czas oczekiwania na ulgę podatkową, w czasie którego samochód traci na wartości, z pewnością będzie miał wpływ na zmniejszenie opłacalności dotychczasowej formy postępowania z autem poleasingowym, jak również formy samych umów zawieranych przez przedsiębiorców. Bardziej dochodowy okazuje się bowiem leasing operacyjny z wysokim poziomem wykupu. Przy określaniu opłacalności inwestycji w samochód przeznaczony do późniejszej prywatnej odsprzedaży należy wziąć pod uwagę utratę wartości spowodowaną nie tylko sześcioletnim okresem oczekiwania na możliwość przejęcia firmowego auta, ale również oczywiście okres, w jakim był używany podczas leasingu, który zazwyczaj trwa co najmniej kilka lat. Jak mówi nasz ekspert, Piotr Ryguła: samo rozliczenie leasingu zostało dopasowane do norm jakie panują w innych krajach Unii Europejskiej, więc można było się spodziewać tych zmian prędzej lub później. W życiu pewne są zmiany i to, że przedsiębiorcy będą szukać rozwiązań aby kreatywnie rozliczać koszty. Słyszałem już o możliwości przekazania samochodu po zakończeniu umowy w formie darowizny, ale to już temat dla doradców podatkowych i księgowych. 

Chociaż nowe przepisy zmniejszają atrakcyjność leasingu, a następnie wykupienia samochodu do majątku prywatnego, nadal jest to rozwiązanie opłacalne i nie należy z niego rezygnować. Początkowo zawiłe przepisy podatkowe mogą zniechęcać i budzić spore wątpliwości, jednak jak uspokaja nasz ekspert Piotr Ryguła, leasing w Polskim Ładzie nie spowoduje, że w kieszeniach przedsiębiorców zostanie o wiele mniej pieniędzy. W razie napotkania na niejasności lub obawy o niewłaściwe zrozumienie przepisów, zawsze możecie skonsultować swoje wątpliwości ze specjalistą z zaufanej firmy leasingowej.

________________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@Sarah Brown

RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze