Perspektywy zawodowe analityka finansowego – jaka przyszłość czeka kandydatów na to stanowisko?

Perspektywy zawodowe analityka finansowego – jaka przyszłość czeka kandydatów na to stanowisko?

Analityka finansowa odgrywa współcześnie niezwykle istotną rolę jako jeden z kluczowych elementów wpływających na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Trudno o sukcesy biznesowe bez sprawnie działającego zespołu specjalistów opracowujących plany budżetowe na kolejne lata. Analityk finansowy to bardzo ceniony zawód, którego znaczenie będzie tylko rosnąć, co czyni z niego atrakcyjną ścieżkę kariery.

Aktualne znaczenie analityki finansowej w biznesie

Obecnie analiza finansowa polega głównie na tworzeniu obszernych raportów na podstawie danych. Służy ona ocenie zrealizowanych dotychczas projektów oraz przewidywaniu przyszłości firmy. Ma ogromne znaczenie dla odpowiedniego planowania wydatków. Prawidłowa interpretacja zebranych informacji najczęściej przesądza o podjęciu właściwej lub błędnej decyzji. 

Każdy biznes jest poddany wielu czynnikom wewnętrznym i zewnętrznym, co sprawia, że bez względu na branżę zawsze funkcjonuje dynamicznie. Nie da się zapobiec pomyłkom, ale trzeba dążyć do ich ograniczania poprzez badanie poszczególnych uwarunkowań. Właśnie dlatego aktualnie można dostrzec duże zainteresowanie specjalistami z tej dziedziny. Ze względu na fakt, iż to wymagająca praca, analityk finansowy cieszy się zazwyczaj wysokimi zarobkami. 

Świat się zmienia, czyli o tym, co nowego nadchodzi w analityce finansowej

W nadchodzących latach kluczowa będzie predykcyjna analityka finansowa. Przedsiębiorstwa chcą pomnażać zyski kosztem konkurencji, a do tego potrzebują skutecznego przewidywania zmian na rynku. Według ekspertów przyszłość rysuje się tak, że zespół odpowiedzialny za strategię podmiotu nadal dokonuje przeglądów wcześniejszych kroków, ale mocniej skupia się na próbie rozpoznania nadciągających trendów i wpływu konkretnego działania na budżet.

To innowacyjne podejście, które ma zapobiegać stratom, zanim te wystąpią. W tym kierunku rozwija się profesjonalna analiza finansowa. Praca nie ulega znaczącym zmianom pod kątem charakterystyki obowiązków. Nieustannie najważniejsze jest umiejętne interpretowanie danych. Jednak sama dziedzina przekształca się celem spoglądania w następne tygodnie, miesiące i lata, zamiast nadmiernego rozpamiętywania tego, co minęło. Ponadto możecie dostrzec coraz większe znaczenie nowoczesnych narzędzi technologicznych do zarządzania stale wzrastającą ilością informacji.

Analityk finansowy w kolejnych dekadach XXI wieku – wyzwania

Z czym musi poradzić sobie analityk finansowy? Wymagania stawiane przed osobami zatrudnionymi na takim stanowisku ciągle rosną. Powinniście spodziewać się konieczności sprawnego użytkowania oprogramowania różnego typu. Mowa nie tylko o arkuszach kalkulacyjnych, wykorzystywanych powszechnie już teraz, ale również specjalistycznych aplikacjach do obliczeń statystycznych. W przyszłości w grę wchodzi też stosowanie rozwiązań chmurowych czy sztucznej inteligencji.

Wszechstronność to najważniejsza cecha, którą musi odznaczać się analityk finansowy. Oferty pracy pokazują, że firmy oczekują samodzielnego działania na bazie obszernej wiedzy z zakresu matematyki i finansów oraz zdolności szybkiego przyswajania nowych metod lub narzędzi. Oprócz tego w cenie jest skuteczna komunikacja dla pełnej kooperacji ze wszystkimi członkami pozostałych zespołów analitycznych. Te kwestie odegrają kluczową rolę w kolejnych dekadach.

Zobaczcie także: Radek Kotarski tłumaczy, jakie cechy powinien mieć finansista, który chce odnieść sukces

Czego można oczekiwać od analityki finansowej w nadchodzących latach?

Analityka finansowa uchodzi za ciekawą i opłacalną profesję. Na postawie aktualnych trendów przewiduje się, że w przyszłości utrzyma ona swoją atrakcyjność, a nawet zdecydowanie ją poprawi. Na rynku brakuje bowiem wykwalifikowanych specjalistów, natomiast niemal każdej firmie potrzebny jest dobry analityk finansowy. Zarobki sięgają obecnie około 3-5 tys. złotych netto na starcie kariery. Przewiduje się zwiększenie tych kwot o kilkadziesiąt procent ze względu na spodziewane braki kadrowe.

Jeszcze spokojniejszy zarówno pod względem pensji, jak i wolnych stanowisk może być bardziej doświadczony analityk finansowy. Wynagrodzenie w jego przypadku wynosi nawet do 10 tys. złotych netto, a znalezienie pracy nie stanowi większego problemu. Przyszłość osób kształcących się kierunkowo w dziedzinie planowania finansów rysuje się w wyjątkowo jasnych barwach – nie ma w tym stwierdzeniu żadnej przesady.

Analityk finansowy i jego przyszłe losy w otoczeniu nowoczesnej technologii

Musicie pamiętać o znaczeniu nowoczesnej technologii, która wpływa na każdą branżę bez wyjątku. W nadchodzących latach nie tylko starszy analityk finansowy, ale również młodszy analityk finansowy będzie dysponował innowacyjnymi narzędziami do zarządzania bazami danych. Opisane wyżej zarobki zależą głównie od umiejętności wykorzystania ich w praktyce. Jeśli chcecie osiągać sukcesy w tej pracy, powinniście rozwijać te kompetencje.

________________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@Markus Winkler

Starszy redaktor projektów specjalnych w Burda Media Polska

Redaktor naczelna RocketSpace.pl w latach 2021-2022.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze