Polacy nie lubią rekruterów, ale kochają strażaków. Jakie zawody darzymy najmniejszym zaufaniem?

Polacy nie lubią rekruterów, ale kochają strażaków. Jakie zawody darzymy najmniejszym zaufaniem? fot. Krakenimages.com / Shutterstock.com

Kogo cenią Polacy? Strażaków, lekarzy, inżynierów i robotników! A za kim nie przepadają? Za pracownikami HR, posłami, youtuberami, a także influencerami. Tak przynajmniej wynika z tegorocznego Rankingu najbardziej poważanych zawodów. Badanie „Ranking prestiżu zawodów i specjalności 2024” przeprowadziło SW Research na ponad tysiącu dorosłych Polaków. Jak nasze postrzeganie różnych profesji zmieniło się na przestrzeni lat?

„Ranking prestiżu zawodów i specjalności” ukazuje się od 2021 roku. Od czterech lat Polki i Polacy odpowiadają na pytanie: „Jakim poważaniem darzysz osoby o poniższym zawodzie?”. Na jego podstawie powstaje lista profesji cieszących się poważaniem w społeczeństwie i tych, które, cóż, nie mają wśród Polaków dobrej opinii. Jak wygląda tegoroczna lista zawodów i specjalności?

Zawody, które najlepiej oceniają Polacy

Na pierwszym miejscu od czterech lat niezmiennie plasuje się strażak. Inne zawody zaufania społecznego, których celem jest ratowanie ludzkiego życia, również znalazły się wysoko bez większych zmian w porównaniu do poprzednich edycji badania. To ratownik medyczny, lekarz, pielęgniarka, a także farmaceuta/aptekarz wraz ze wspomnianym już strażakiem otwierają listę cenionych profesji. Na uznanie według ankietowanych zasłużyli też:

Widać wyraźnie, że Polacy mają największe zaufanie do tych zawodów, których praca jest niebezpieczna, użyteczna społecznie, a także wymaga specjalistycznych umiejętności i lat edukacji.

Zawody, które najgorzej oceniają Polacy

Niestety, nie wszyscy mogą liczyć na takie samo poważanie. Ranking zamyka influencer, który rok do roku utrzymuje się na tej samej – najniższej – pozycji. Ostatnie głośne poruszenie medialne (m.in. Pandora Gate) związane z brakiem utraty zaufania do wpływowych postaci z Internetu z pewnością nie pomogło zbudować lepszej pozycji wśród społeczeństwa. Kogo jeszcze Polacy nie darzą poważaniem?

  • Youtuberów,
  • działaczy partii politycznych,
  • posłów na Sejm,
  • rekruterów i HR-owców,
  • trenerów biznesu / coachów,
  • radnych gminnych,
  • pracowników infolinii / call centrów,
  • księży,
  • ministrów.

Zwróćmy teraz uwagę na przeciwny biegun rankingu, na którym znajdują się profesje najgorzej ocenione przez Polaków pod względem prestiżu. Przedstawiciele czterech specjalności zajęli niechlubne ostatnie pozycje, w ten samej kolejności co w roku 2023 r. Zaczynając od profesji o najniższym poziomie poważania, trafimy kolejno na: influencera (12 proc.), youtubera (13 proc.), działacza partii politycznej (14 proc.) i posła na Sejm (20 proc.)

– czytamy w analizie zestawienia.

Ranking prestiżu zawodów i specjalności 2024 – pełna lista

Pełna lista rankingu zawodów z 2024 roku znajduje się poniżej. W jej ramach pojawiło się aż 40 profesji, m.in. nauczyciel, dziennikarz, adwokat, informatyk, a także taksówkarz.

Ranking zawodów i specjalności 2024
fot. SW Research

Redaktor naczelna RocketSpace.pl

Od ponad dekady działa w mediach. Publikowała w "Polityce", "VICE" czy "Dzienniku Zachodnim". Przez wiele lat pełniła funkcję szefowej serwisu Rozrywka.Blog w Grupie Spider's Web. Na bieżąco śledzi trendy społeczne i wiadomości popkulturowe. W myśl tego, że "wszystko jest połączone", interesuje ją interdyscyplinarne podejście do zjawisk.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze