Praca w banku – wymagania, obowiązki i możliwe stanowiska

Praca w banku – wymagania, obowiązki i możliwe stanowiska

Praca w banku stanowi dobre rozwiązanie dla młodych osób szukających atrakcyjnej pracy. Wbrew powszechnym przekonaniom w bankowości można prowadzić ciekawą karierę zawodową na różnych stanowiskach, począwszy od obsługi klienta indywidualnego lub B2B, przez doradztwo inwestycyjne, po analizę ryzyka i zarządzanie zespołem sprzedażowym. Ile wynoszą zarobki w tej branży? Jakimi cechami powinien się wyróżniać idealny kandydat? Podpowiadamy. 

Na jakich stanowiskach można pracować w banku?

To, jak wygląda praca w banku, zależy od piastowanego stanowiska. Na niektórych z nich bardzo ważna jest umiejętność sprzedaży produktów bankowych, natomiast inne wymagają perfekcyjnej obsługi klienta oraz doradztwa w zakresie kredytów. Analitycy odpowiadają za przeprowadzanie kontroli, natomiast posady takie jak np. dyrektor zespołu sprzedażowego czy dyrektor regionalny banku wiążą się z ogromną odpowiedzialnością, ponieważ od ich postępowania zależą wyniki finansowe całej instytucji.

Jak wygląda w praktyce praca w banku? Na czym polega posada doradcy klienta, kasjera, analityka lub dyrektora? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższej tabeli.  

 

Praca w banku – stanowiska i związane z nimi obowiązki
Stanowisko Obowiązki
doradca klienta prowadzenie rachunków bankowych, prezentowanie oferty, doradztwo finansowe, kształtowanie pozytywnego wizerunku banku
kasjer bankowy/walutowy
analityk finansowy, specjalista ds. ryzyka opracowywanie usprawnień w działalności banku, wykrywanie nieprawidłowości
dyrektor sprzedaży zarządzanie oddziałem tak, aby zwiększać sprzedaż

 

Czego wymaga praca w banku? Najważniejsze umiejętności

O co powinna zadbać osoba, której marzy się praca w banku? Wymagania to przede wszystkim wykształcenie wyższe, minimum tytuł licencjata. Osoba starająca się o zatrudnienie w bankowości powinna również mieć pewne umiejętności cenione w tej branży – ich listę znajdziecie poniżej.

Praca w banku co trzeba umieć:

  • analityczne myślenie,
  • bardzo dobra umiejętność obsługi komputera,
  • dokładność i staranność w wykonywaniu obowiązków zawodowych,
  • komunikatywność i wysoka kultura osobista,
  • umiejętności sprzedażowe,
  • umiejętność pracy w zespole,
  • znajomość branży finansowej.

Jak się przygotować do pracy w banku?

Jak zdobyć wiedzę oraz umiejętności, których wymaga praca w banku? Studia wyższe na takich kierunkach jak finanse i rachunkowość czy też ekonomia są obowiązkowe, chyba że kandydatowi zależy na karierze jako doradca klienta. W takim przypadku wykształcenie kierunkowe może nie być wymagane, wystarczy przeszkolenie. Czy praca w banku jest trudna? To zależy od pełnionych obowiązków. Przykładowo, bankier klienta biznesowego to stanowisko o ogromnej odpowiedzialności, generujące sporo stresu, tymczasem zatrudnienie jako specjalista ds. obsługi klienta indywidualnego mogą otrzymać nawet osoby bez dużego doświadczenia w branży.

Ile wynoszą zarobki w banku?

O ile praca w banku bez doświadczenia wiąże się z niskimi zarobkami, o tyle posady takie jak np. doradca klienta strategicznego lub specjalista ds. ryzyka oferują wysokie wynagrodzenie.

 

Praca w banku – zarobki

Stanowisko Przeciętne wynagrodzenie miesięczne brutto
doradca klienta indywidualnego

5 000 złotych

ekspert ds. modelowania ryzyka

14 000 złotych

doradca klienta strategicznego B2B

18 000 złotych

dyrektor sprzedaży bankowości detalicznej

28 000 złotych

Tab. 2. Opracowanie własne na podstawie https://www.karierawfinansach.pl [dostęp: 15.05.2022]

Czy praca w banku to dobre rozwiązanie na przyszłość?

Kariera w banku to dobry pomysł dla osób, które ukończyły studia wyższe na kierunkach związanych z ekonomią, rachunkowością i finansami. W tej branży odnajdą się osoby zainteresowane tematyką finansów, lubiące kontakt z klientem oraz zdolne do efektywnej pracy w zespole. Znalezienie zatrudnienia jest możliwe zarówno w przypadku osób doświadczonych, jak i tych, które jeszcze nigdy nie pracowały w instytucjach finansowych. Znaczącą zaletą okazuje się również duża liczba stanowisk do wyboru.  

Mimo postępującej cyfryzacji oraz zmieniających się preferencji klientów, którzy wolą obsługę klienta on-line zamiast spotkań w placówkach, nie traci na popularności omawiana w niniejszym artykule stacjonarna praca w banku. Spośród różnych dostępnych stanowisk najbardziej przyszłościowe są te związane z doradztwem – im nie grozi automatyzacja. Warto kształcić się także w kierunku analityki finansowej oraz oceny ryzyka – taki zawód zawsze będzie potrzebny, ponieważ do sprawnego zarządzania instytucjami finansowymi konieczne jest ciągłe monitorowanie różnych procesów zachodzących w firmie.

________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@Christina @ wocintechchat.com

Starszy redaktor projektów specjalnych w Burda Media Polska

Redaktor naczelna RocketSpace.pl w latach 2021-2022.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze