Praca zdalna jako social media manager

Praca zdalna jako social media manager

Social media manager wydaje się być idealnym zawodem do wykonywania go zdalnie. Jak zatem może wyglądać dzień pracy osoby na tym stanowisku? Sprawdźcie, jakie są codzienne obowiązki social media managera.

Co robi social media manager?

Social media manager zajmuje się szeroko pojętą komunikacją w social mediach. Może ona być wykonywana w imieniu danego brandu lub osoby prywatnej. Jego praca może obejmować jedno lub więcej medium.
Do jego zadań najczęściej należy:

  • umieszczanie angażujących treści i materiałów wizualnych,
  • odpowiadanie na komentarze,
  • wyszukiwanie trendów oraz wcielanie ich we własne działania,
  • opracowanie materiałów graficznych,
  • śledzenie konkurencji,
  • analiza własnych materiałów,
  • reagowanie na to, co w sieci mówi się o danym brandzie

To tylko niektóre z zadań social media managera. Jak widać, niektóre z nich bez problemu można wykonywać z poziomu swojego smartfona. W zasadzie tylko trudniejsze materiały graficzne, video, czy głęboka analiza danych może wymagać pracy przy komputerze, szczególnie że możemy korzystać z wielu darmowych programów graficznych, które zastępują Photoshopa.

Czy social media manager może pracować zdalnie?

Praca social media managera, to z założenia praca zdalna. Często więc osoby na tym stanowisku są zatrudniane właśnie w takim trybie. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze jest to możliwe. Wiele zależy od rodzaju brandu, dla którego pracujemy. Jeśli social media manager musi sam tworzyć treści np. na podstawie wydarzeń, które dzieją się w biurze (sesje zdjęciowe, nagrania), wówczas nie ma możliwości pracy zdalnej.
Praca social managera wymaga też obecności w biurze w przypadku, kiedy musi się on spotkać z resztą zespołu w celu np. opracowania nowej strategii. Wiele też przy tym zależy od systemu pracy w firmie. Niektóre z nich, szczególnie w okresie pandemii, nauczyły się pracować zdalnie i wykonywać wszelkie działania online.

Kiedy jednak jego praca opiera się głównie na umieszczaniu wcześniej przygotowanych materiałów wizualnych, wówczas ta jest jak najbardziej możliwa i często pracodawcy się na nią decydują.

Zobaczcie także: Social media manager – kursy, które rozwijają kompetencje w tym zawodzie

Praca zdalna to również większe możliwości dla social media managerów, którzy są freelancerami i tak naprawdę działają dla kilku brandów jednocześnie. Trzeba też pamiętać, że osoby na tym stanowisku często nie mają sztywno określonych godzin pracy, ponieważ w social mediach o różnych porach może się dziać coś, na co warto zareagować. W zależności od branży, należy też zwracać uwagę na to, w jakich godzinach publikować materiały w social mediach. Czasem jest to poranek, czasem południe, a czasem późny wieczór. Trudno więc wtedy wymagać od social media managera, aby pracował w biurze.

_______________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@Szabo Viktor

 

Starszy redaktor projektów specjalnych w Burda Media Polska

Redaktor naczelna RocketSpace.pl w latach 2021-2022.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze