Jak rekrutować najlepszych specjalistów IT? To musisz wiedzieć, zanim zaczniesz szukać nowego pracownika

Jak rekrutować najlepszych specjalistów IT? To musisz wiedzieć, zanim zaczniesz szukać nowego pracownika fot. Pexels.com / Sora Shimazaki

Chcesz zatrudnić specjalistę z branży IT? Takie zadanie zdecydowanie warto powierzyć agencji zatrudnienia. Dlaczego? Nie jest tajemnicą, że rekrutacje IT to wymagające procesy. Potrzeba do nich wiedzy branżowej, znajomości aktualnych trendów rynkowych i oczekiwań kandydatów. Na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas rekrutacji IT oraz jak się do niej przygotować? Sprawdź, dlaczego w tym zakresie warto podjąć współpracę ze specjalistami.

„Programowania można nauczyć się samemu, w kilka tygodni” – to zdanie brzmi znajomo, prawda? Przebranżowienie pracowników do stanowisk IT to trend, który pojawił się w Polsce już kilka lat temu, a mimo to nadal ciągle jest na tyle popularny, że na rynku świeżych kandydatów do pracy w IT nie brakuje. Dlaczego tak wielu pracowników przebranżawia się w kierunku IT? Po pierwsze, ze względu na atrakcyjne zarobki. To, co zachęca, to także elastyczność, możliwość pracy zdalnej i perspektywa rozwoju związana np. z nawiązaniem współpracy z firmą zagraniczną.

Rekrutacje IT. Co warto wiedzieć o branży IT, zanim zatrudnisz specjalistę?

Jak wynika z danych opublikowanych w raporcie „Praca w IT”, opracowanym przez Evolution, blisko 25 proc. Polaków myśli o zmianie branży na IT. Wśród tak wielu chętnych nie brakuje juniorów – kandydatów chcących podjąć pracę „od zaraz”, aby nabyć doświadczenia w nowym zawodzie. Jak wśród nich znaleźć najlepszego pracownika z potencjałem? To nie lada wyzwanie, ponieważ wśród pracodawców panuje zacięta walka o midów, seniorów, a także obiecujących juniorów. Przygotowując się do rekrutacji specjalisty IT, warto poznać realia branży. Tylko dobra znajomość rynku IT, trendów i oczekiwań pracowników pozwoli konkurować z najlepszymi pracodawcami i rekruterami w branży. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, by było to możliwe.

Zarobki w branży IT – ile zarabiają programiści?

Nie od dziś wiadomo, że branża IT to ta, w której można naprawdę sporo zarobić. I choć średnie zarobki zmieniają się m.in. w zależności od sytuacji na rynku pracy i rodzaju zajmowanego stanowiska, wysokie płaca nadal pozostają niezmienne. Przyjmuje się, że w 2022 roku średnie zarobki specjalistów z branży IT oscylują między 8 tys. a 10 tys. zł brutto. Które zawody są najbardziej opłacalne? Liczne publikacje jednoznacznie wskazują na stanowiska informatyków, które są najlepiej wynagradzane. Są to m. in.:

  • specjaliści od bezpieczeństwa (od 10 do 30 tys. zł brutto),
  • middle i senior programiści (od 10 do 25 tys. zł brutto),
  • specjaliści od Big Data (od 10 do 25 tys. zł brutto),
  • specjaliści ds. analityki biznesowej (od 10 do 20 tys. zł brutto),
  • testerzy oprogramowania (od 5 do 15 tys. zł brutto).

Jak chcą pracować informatycy – na kontrakcie czy etacie?

Specjaliści z branży IT to szczególna grupa zawodowa – niezmiennie od lat jest bardzo pożądana na rynku pracy, ciągle się rozwija i… rządzi się swoimi prawami. Nie bez znaczenia jest także to, że większość specjalistów z branży IT to freelancerzy. Połowa z nich woli pracę na kontrakcie niż na etacie. Skąd to wynika? W szczególności z chęci ciągłego rozwoju i zachowania work-life balance. Dzięki pracy kontraktowej, pracownicy branży IT nie muszą ograniczać się do wykonywania swoich zawodowych obowiązków na rzecz jednego pracodawcy, co daje im możliwość brania udziału w ciekawych projektach.

Co powinien wiedzieć rekruter IT?

Rekrutacja w branży IT to bardzo wymagający proces. Z jednej strony ze względu na charakterystyczną grupę docelową, jaką są świadomi swojej wartości rynkowej specjaliści. Z drugiej na dużą konkurencję między pracodawcami. Co więc powinien wiedzieć rekruter, by dobrze przeprowadzić taki proces?

Rynek pracowników z branży IT jest globalny. Specjalistów należy poszukiwać nie tylko na rodzimych rynkach, ale także zagranicznych. Jeśli dla obu stron – kandydata i pracodawcy, komunikacja w danym języku, np. angielskim nie sprawia trudności, nic nie stoi na przeszkodzie, by podjąć współpracę zdalną.

Planując rekrutację w branży IT, należy się do niej odpowiednio przygotować. Znajomość branży i terminologii, a także wymagań i oczekiwań kandydatów oraz sytuacji rynkowej jest niezwykle istotna. Dla specjalistów IT liczą się konkrety. Należy zadbać o jasną i sprecyzowaną komunikację już na samym początku procesu rekrutacyjnego – np. przy tworzeniu oferty pracy. Twoja rozmowa musi zapaść kandydatowi w pamięci. Jeśli się wyróżnisz, twoje szanse na pozyskanie wartościowego specjalisty poszybują w górę!

Rekrutacje IT – jak to robimy?

W Grupie Progres procesy rekrutacyjne opieramy na specjalistycznej wiedzy i doświadczeniu naszych rekruterów. Do każdej rekrutacji podchodzimy z zaangażowaniem i ciekawością, a przede wszystkim – profesjonalizmem. Masz okazję poznać każdy nasz krok podczas pozyskiwania pracowników z branży IT. Odsłaniamy karty po to, by lepiej zobrazować to, jak złożony i wymagający jest taki proces.

Krok 1

Korzystając z naszych możliwości i zasobów, docieramy do kandydatów pasywnych (otwartych na nowe propozycje zawodowe, ale nieposzukujących samodzielnie pracy) i aktywnych (którzy czynnie poszukują zatrudnienia).

Krok 2

Dedykowany do konkretnego procesu rekruter analizuje aplikacje lub profile kandydatów pod kątem prowadzonej rekrutacji. Sprawdza, czy kandydat spełnia wymogi i czy pracodawca będzie w stanie spełnić wymagania potencjalnego pracownika.

Krok 3

Kontaktujemy się z kandydatem, który pozytywnie przechodzi etap weryfikacji i umawiamy się na rozmowę rekrutacyjną.

Krok 4

Rozmowa rekrutacyjna odbywa się on-line lub telefonicznie. Podczas niej opowiadamy o firmie, w której imieniu przeprowadzamy proces. Przedstawiamy stanowisko, ofertę pracodawcy oraz dalsze etapy rekrutacji. Ponadto dopytujemy kandydata o jego doświadczenie, kompetencje i umiejętności, motywację do podjęcia nowej pracy oraz o oczekiwania finansowe.

Krok 5

Po weryfikacji zgodności profilu kandydata z informacjami, które nam przekazał i pod warunkiem, że wyraża chęć wzięcia udziału w dalszym procesie rekrutacyjnym, tworzymy rekomendację dla pracodawcy.

Rekrutacje IT w Grupie Progres

W całym procesie rekrutacyjnym specjaliści Grupy Progres pełnią swego rodzaju rolę łączników między kandydatami a pracodawcami. Dbamy o dobrą i rzeczową komunikację między dwiema stronami, przekazując niezbędne informacje. Każdy z naszych rekruterów ma na swoim koncie setki rekrutacji zakończonych sukcesem – pozyskaniem najwyższej klasy specjalistów z branży IT. Chcesz powierzyć zatrudnienie programisty agencji pracy? Nie musisz szukać dalej. Wiemy, jak zrobić to sprawnie i skutecznie.

Recruitment Team Leader w Grupa Progres Permanent Recruitment

Posiada 11-letnie doświadczenie w branży HR, w tym 7-letnie jako rekruter. Jego głównym celem zawodowym jest skuteczne prowadzenie procesów rekrutacyjnych na stanowiska specjalistyczne i managerskie. W teamie Permanent Recruitment dalej rozwija swoją pasję, wspiera młodszych kolegów i koleżanki, dzieli się wiedzą oraz szuka nowych rozwiązań. Stara się uczyć innych logicznego myślenia i praktycznego podejścia, bez których realizowanie procesów rekrutacyjnych z powodzeniem byłoby niemożliwe. "Zawsze powtarzam, że podstawą jest budowanie pozytywnych relacji, to dzięki relacjom możemy osiągać więcej i być szanowanym w naszym otoczeniu".

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze