Rozliczanie używania samochodów służbowych do celów prywatnych w 2022 roku – najważniejsze informacje

Rozliczanie używania samochodów służbowych do celów prywatnych w 2022 roku - najważniejsze informacje

W ramach Polskiego Ładu zmodyfikowane zostały także zasady rozliczenia samochodów służbowych, które wykorzystywane są także do celów prywatnych. Teraz ryczałt jest naliczany od mocy silnika, a nie jak wcześniej – od jego objętości. A to oznacza tylko jedno – większy podatek i większe składki ZUS. Szczegóły na ten temat przekazała nam Mariola Papiernik, Back Office Manager z Fakturownia.pl.

W wielu firmach samochody stanowią podstawowe narzędzia pracy. Pracodawca zobligowany jest zapewnić swoim pracownikom nie tylko miejsca pracy, ale często także pojazdy właśnie. Nie chodzi tylko o typowe zawody związane z przemieszczaniem się (np. kurierzy czy przedstawiciele handlowi), ale także inne, które wymagają m.in. wyjazdów na spotkania biznesowe. Często dany pracownik ma przypisany swój samochód służbowy. Jeżeli uzyska wówczas zgodę od swojego pracodawcy, to może używać go do celów prywatnych. Zazwyczaj zasady użytkowania takiego pojazdu określane są w regulaminie pracowniczym. Jeżeli jednak taka dokumentacja nie została stworzona, to wówczas pracownik musi sam odzyskać pisemne upoważnienie od przełożonego. W takim dokumencie powinny znaleźć się wszystkie informacje dotyczące użytkowania danego pojazdu. Szczegóły dotyczące rozliczania takiego samochodu regulują też przepisy.

Rozliczanie auta służbowego przez pracownika

Przepisy mówią wyraźnie, że samochód służbowy można wykorzystywać do celów prywatnych. Wówczas pracownik dostaje od pracodawcy nieodpłatne świadczenie. Tym samym nie musi ponosić żadnych kosztów z racji korzystania z takiego pojazdu. Dlatego konieczne jest naliczenie do przychodu kwoty ryczałtu za użytkowanie prywatne takiego samochodu – mówi Mariola Papiernik, Back Office Manager w Fakturownia.pl. To oznacza, że od całości kwoty należy odliczyć składki ZUS oraz podatek. Przed wprowadzeniem Polskiego Ładu ryczałt wynikał z objętości silnika pojazdu. Do objętości 1600 cm3 naliczono opłatę w wysokości 250 zł miesięcznie, a powyżej 400 zł. Od 1 stycznia 2022 roku wysokość opłaty zależy od mocy silnika. Dla samochodów elektrycznych i pojazdów do 60 kW opłata to 250 zł na miesiąc Jeżeli jednak wartość ta jest większa, to musimy naliczać aż 400 zł miesięcznie.

Rozliczanie samochodów firmowych do celów prywatnych – cel

Jaki był cel ustawodawcy do wprowadzenia tej zmiany? Chodziło o zlikwidowanie luki prawnej, która wynikała z interpretacji artykułu 12 ustawy 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych PIT. W zeszłym roku i w poprzednich latach ryczałt nie zakładał samochodów elektrycznych, które nie miały pojemności skokowej silnika. Pojawił się zatem szereg wątpliwości, czy pracownicy używający samochodów firmowych w celach prywatnych uzyskują przychód od opodatkowania. Większa stawka będzie obowiązywać samochody elektryczne z dwiema jednostkami napędowymi przekraczającymi moc 60 kW.

Nietrudno się zatem domyślić, że finalnie podatnicy zapłacą znacznie więcej. Samochody z silnikiem do 60 kW są małe i rzadko znajdują się we flotach firmowych.

Jak zredukować koszty używania samochodu służbowego do celów prywatnych?

Czy można zredukować koszty używania samochodu służbowego do celów prywatnych? Tak, jeżeli pojazd nie był w miesiącu wykorzystywany przez cały czas, to według artykułu 12 ustawy 2b ustawy o PIT kwota ryczałtu powinna zostać wyliczona jako 1/30 z kwoty 250 zł lub 400 zł za każdy dzień korzystania w celach prywatnych.

Używanie samochodu prywatnego do celów służbowych

W przypadku odwrotnej sytuacji, kiedy samochód prywatny wykorzystuje się do celów zawodowych, nie doszło do żadnych zmian. Przepisy polskiego ładu także zakładają opcje z użytkowania samochodów prywatnych w kwestiach służbowych. Pracownicy wykorzystujący swoje pojazdy mogą starać się o zwrot wydatków związanych z eksploatacją.

 

*Materiał powstał we współpracy z Fakturownia.pl

_______________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@Adam Stefanca

Starszy redaktor projektów specjalnych w Burda Media Polska

Redaktor naczelna RocketSpace.pl w latach 2021-2022.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze