Rozmowa o pracę online – o czym warto pamiętać?

Rozmowa o pracę online - o czym warto pamiętać?

Rozmowa o pracę online wpisała się w naszą codzienność. Pandemia spowodowała, że coraz więcej osób wybiera pracę zdalną, a i działy HR częściej decydują się na taką formę rekrutacji. Spotkania online mają tę zaletę, że dzięki dobrze znanej nam przestrzeni możemy się czuć swobodniej. Ich dodatkowym atutem jest fakt, że często możemy ich termin lepiej dopasować do naszego dziennego rytmu.

Jak się przygotować do rozmowy o pracę online?

Skoro rozmowa rekrutacyjna odbywa się w domu, to nie musimy się martwić m.in. o sposób dotarcia na nią, ale trzeba zadbać o inne sprawy. Przede wszystkim  rozmowa rekrutacyjna online może być przeprowadzana za pomocą WhatsAppa albo innego narzędzia typu Zoom czy Google Meet. W każdym przypadku, przed jej rozpoczęciem warto dokładnie sprawdzić, czy mamy dobre połączenie z internetem. Praca zdalna wiele osób skusiła do przeprowadzenia się w zaciszne miejsce. Niestety, często może się to wiązać z problemami z siecią, szczególnie w trakcie spotkań video. O ile niektóre mogą być przeprowadzane bez użycia kamery, co czasem sprawia, że jakość połączenia ulega polepszeniu, o tyle na rozmowie rekrutacyjnej chodzi również o kontakt wizualny. Pamiętajcie też o sprawdzeniu narzędzia. Jeśli do tej pory nie korzystaliście z niego i jesteście przyzwyczajeni do innego środowiska, sprawdźcie, jak poprawnie je uruchomić i obsługiwać. Błędy w tym aspekcie już na początku mogą rekruterowi dać do myślenia.

Zobaczcie także: Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej na stanowisko marketing managera

Skoro już jesteśmy przy efektach wizualnych, to należy też pamiętać o miejscu, z którego się łączymy. Warto zadbać o otoczenie. Bałagan w pomieszczeniu, w którym rozmawiamy może sprawić, że rekruter odniesie wrażenie, że np. nie jesteśmy zbyt dobrze zorganizowani, albo też, że po prostu nie szanujemy rozmówcy. Odwróćmy na chwilę tę sytuację – gdybyście poszli na rozmowę rekrutacyjną do zabałaganionego biura, to czy chcielibyście tam pracować? No właśnie…:) Co ważne, narzędzia do videorozmów często oferują tła, które można wykorzystać w trakcie rozmowy, przez co nie widać, jak naprawdę prezentuje się nasze otoczenie. Odradzamy jednak wybieranie m.in. tych jaskrawych, które skutecznie rozpraszają.
Pamiętajcie też, aby na rozmowę rekrutacyjną online wybrać miejsce, gdzie nikt nie będzie wam przeszkadzał. Jeśli wiecie, że sąsiad akurat ma remont w mieszkaniu, warto wcześniej go poprosić o wstrzymanie prac na godzinę.

Jak się ubrać na rozmowę o pracę online?

Zasadniczo odpowiedź brzmi – tak jak na rozmowę w biurze. Tak naprawdę wiele osób żartuje sobie z tego, że przecież na videorozmowach widać tylko tułów, więc dolna część garderoby może być nawet piżamą. Rozmowa o pracę online sprawia, że teoretycznie możemy sobie na to pozwolić. Nie zapominajmy jednak, że w jej trakcie mogą się pojawić różne sytuacje. Co zrobicie w momencie, kiedy będziecie musieli wstać?
Na videorozmowie z dobrze znanymi członkami działu czasem nam to ujdzie płazem, taką sytuację obrócimy w żart, ale w przypadku, kiedy dopiero się staramy o pracę, stawia nas to w nienajlepszym świetle.


Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@Magnet.me

Starszy redaktor projektów specjalnych w Burda Media Polska

Redaktor naczelna RocketSpace.pl w latach 2021-2022.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze