Ścieżka kariery zawodowej Inżyniera Automatyki i Robotyki

Ścieżka kariery zawodowej Inżyniera Automatyki i Robotyki

Popularność kierunku Automatyka i Robotyka z roku na rok wzrasta. Mówi się o elitarności tego zawodu, dlatego chętnych nie brakuje, a uczelnie oferując szeroki wachlarz specjalizacji, otwierają swoim absolwentom drzwi do podjęcia pracy w wielu branżach na rynku. Jak przebiega ścieżka kariery inżyniera Automatyki i Robotyki? Jakich kompetencji oczekują od nich pracodawcy?

Początek ścieżki kariery zawodowej – studia na kierunku Automatyka i Robotyka

Kształcenie na kierunku Automatyka i Robotyka obejmuje studia I stopnia trwające od 3,5 do 4 lat oraz II stopnia – od 1,5 do 2 lat. Kończy się uzyskaniem dyplomu inżyniera, magistra lub magistra inżyniera.
Kierunek cechuje interdyscyplinarność. Łączy automatykę, dziedzinę zajmującą się sterowaniem różnego rodzaju procesami, głównie technologicznymi i przemysłowymi oraz robotykę, obejmującą zagadnienia związane z inżynierią mechaniczną, elektrotechniką, cybernetyką, automatyką i informatyką w celu tworzenia robotów.
Podstawą studiów jest wiedza z zakresu przedmiotów ścisłych w powiązaniu z programowaniem i nowoczesnymi technologiami. Studenci poznają teorię, by móc wykorzystać ją w praktycznym rozwiązywaniu problemów inżynieryjnych. Muszą znać zasady projektowania i konstruowania systemów mechanicznych i elektronicznych, odpowiednio dobrać materiały oraz rozwiązania technologiczne. Ponadto zdobywają wiedzę m.in. z zakresu sztucznej inteligencji, podstaw programowania, termodynamiki, hydrodynamiki, elektrostatyki, optyki. Zatem, to nie tylko zabawa z robotami, ale ogrom nauki, umiejętności i kwalifikacji interdyscyplinarnych.
Jeszcze bardziej zaawansowana wiedza zdobywana jest na konkretnych specjalizacjach. To, co najbardziej się ceni na rynku pracy, to bycie ekspertem w jednej dziedzinie, dlatego uczelnie oferują wiele wąskich specjalizacji, m.in:

 • sterowanie i monitoring maszyn i urządzeń,
 • automatyka przemysłowa,
 • roboty mobilne,
 • technologie informacyjne w robotyce,
 • automatyzacja systemów wytwarzania,
 • modelowanie komputerowe układów i procesów,
 • automatyka i sterowanie w pojazdach samochodowych,
 • komputerowe systemy sterowania i pomiarów.

Koła naukowe, praktyki, staże na ścieżce zawodowej inżyniera

Automatyka i Robotyka, to kierunek wymagający przede wszystkim zaangażowania. Zdobytą wiedzę należy umiejętnie przełożyć na praktykę. Konkretne działania najlepiej zacząć już na studiach angażując się w projekty w kołach naukowych. Świetną okazją do zdobycia pierwszych doświadczeń są obowiązkowe praktyki studenckie. Dodatkowo można i warto odbyć prywatnie, bądź za dodatkową opłatą na uczelni, podnoszące kwalifikacje kursy, np. uprawnienia elektryczne (certyfikat SEP), języków programowania. Niezwykle istotna i niezbędna w świecie automatyki i robotyki jest znajomość języka obcego, zwłaszcza angielskiego lub niemieckiego, ponieważ, to w nich najczęściej są tworzone instrukcje obsługi i branżowe dokumentacje.

Zobaczcie także:  Ścieżka kariery inżyniera budownictwa

Dla kogo jest zawód inżyniera?

Determinacja, cierpliwość i zaangażowanie, to główne predyspozycje, jakie powinien mieć inżynier Automatyki i Robotyki. Po pierwszym roku studiów bardzo łatwo się poddać, dlatego to zawód dla najbardziej wytrwałych pasjonatów, gotowych poświęcić wiele lat na naukę. Bardzo cenna jest umiejętność samodzielnego, kreatywnego myślenia przy jednoczesnej pracy w grupie. Niewątpliwie trzeba mieć ścisły, analityczny i techniczny umysł, zmysł konstruktora, wyobraźnię przestrzenną oraz żyłkę wynalazcy.
Automatyka i Robotyka to ciągle zmieniająca się dziedzina, wymagająca od inżynierów nadążania za najnowszymi informacjami i badaniami w zakresie technologii i innowacji.

Możliwości zawodowe po Automatyce i Robotyce

Prawdą jest, że po zdobyciu dyplomu wielu absolwentów nie pracuje w firmach zajmujących się wyłącznie konstruowaniem robotów. Szeroki zakres wiedzy zdobytej na studiach, styczność z wieloma dziedzinami nauki i techniki sprawia, że inżynierowie Automatyki i Robotyki, w zależności od ukończonej specjalizacji, są potrzebni w wielu branżach przemysłu (np. w maszynowym, samochodowym, elektronicznym, spożywczym, chemicznym, kosmicznym, wojskowym), jaki i w innych obszarach gospodarki (transport, telekomunikacja, medycyna, lotnictwo, itd.). Mogą znaleźć zatrudnienie m.in na stanowiskach:

 • inżynier robotyki – odpowiada za tworzenie robotów, analizę skuteczności rozwiązań technicznych i optymalizację ich pracy, jest zaangażowany w każdą fazę projektu,
 • inżynier automatyk przemysłowy – odpowiedzialny za utrzymanie ciągłości procesu produkcyjnego, modyfikuje istniejącą infrastrukturę automatyki, diagnozuje i usuwa usterki,
 • projektant i konstruktor elementów i systemów automatyki – projektuje systemy sterowania, schematy elektryczne, dobiera, wdraża i nadzoruje odpowiednie rozwiązania technologiczne głównie w branży przemysłowej,
 • programista robotów przemysłowych, maszyn CNC, sterowników PLC – projektuje, dobiera odpowiednie rozwiązania techniczne, testuje i wdraża oprogramowania,
 • specjalista ds. sztucznej inteligencji – zajmuje się głównie tworzeniem i implementacją inteligentnych chatbotów.

Inżynierowie Automatyki i Robotyki pracy mogą szukać wszędzie tam, gdzie kładzie się nacisk na rozwój, modernizację, komputeryzację i wdrażanie najnowszych technologii. Wielu absolwentów zostaje programistami. Osoby, które pociąga kariera naukowca, odnajdą się w instytutach i laboratoriach badawczych, a także w szkołach jako nauczyciele dodatkowych zajęć z Automatyki i Robotyki dla dzieci i młodzieży. Swoją wszechstronną, ekspercką wiedzę można także dodatkowo wykorzystać jako freelancer, czy copywriter, a także w handlu związanym ze sprzedażą zautomatyzowanych wyrobów przemysłowych.
Automatyka i Robotyka stale poszerza swój zakres w kolejnych gałęziach gospodarki, zatem dobrze wykwalifikowani specjaliści mogą liczyć na coraz atrakcyjniejsze oferty. Zarobki są uzależnione od doświadczenia i stażu pracy, wielkości i lokalizacji firmy, a także od konkretnej specjalizacji.

Perspektywy zawodu inżyniera Automatyki i Robotyki

Czy zatem warto wybrać tę ścieżkę kariery mimo że nie zawsze kończy się pracą wśród najnowocześniejszych technologii w świecie robotów, rodem z Doliny Krzemowej? Zdecydowanie tak. Niewiele jest kierunków tak bardzo przyszłościowych. Efektywność pracy nowoczesnych technologii w firmach polega na wzajemnym uzupełnianiu się pracy ludzkiej i maszyn, a nie na całkowitym zastąpieniu ludzi robotami. Inżynier Automatyki i Robotyki, to nieprzerwanie opłacalny zawód z ogromnym polem do rozwoju, na którego zapotrzebowanie będzie rosło, zwłaszcza w wąskich specjalizacjach, jak sztuczna inteligencja, projektowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Śmiało można stwierdzić, że inżynierowie Automatyki i Robotyki, to wynalazcy obecnych czasów, których innowacyjne dzieła ułatwiają rozwój wielu dziedzin nauki, usprawniają pracę oraz nasze codzienne życie.

 

_________________________________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia głównego: ThisisEngineering RAEng

Autorka w serwisie RocketSpace.pl.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze