Niektórzy mówią, że tylko się mądrzy i przeszkadza. Czy Scrum Master rzeczywiście jest potrzebny w firmie?

Niektórzy mówią, że tylko się mądrzy i przeszkadza. Czy Scrum Master rzeczywiście jest potrzebny w firmie? fot. Shutterstock.com / Pixel-Shot

Jeśli nie wiesz jeszcze, czym jest zwinne zarządzanie, ani jak wygląda praca osoby kryjącej się pod terminem Scrum Master, wiele tracisz. Procesy związane z tymi specjalnościami pomagają bowiem zespołowi w firmie zrozumieć, jak pracować skutecznie i bez przestojów.

Specjalista w tej dziedzinie musi być osobą wielozadaniową, ponieważ jest jednocześnie managerem, doradcą oraz zewnętrznym koordynatorem, a także przewodnikiem po zasadach Agile. Jeśli chcesz zrozumieć, co oznaczają te wszystkie skomplikowane pojęcia i dlaczego możesz dzięki nim dużo zarobić, czytaj dalej!

Z tego tekstu dowiesz się:

  • Czym zajmuje się Scrum Master w firmie?
  • Jak ma się Scrum Master do zarządzania projektami?
  • Czym jest zwinne zarządzanie? Jaka jest rola Scrum Mastera w procesie?
  • Na co powinien uważać Scrum Master?
  • Czy w XXI wieku warto zostać Scrum Masterem?
  • Scrum Master – czy rzeczywiście jest potrzebny w firmie?
  • Gdzie można znaleźć dobrego Scrum Matera?

Czym zajmuje się Scrum Master w firmie?

Scrum Master w firmie to po prostu mistrz Scruma. Scrum natomiast oznacza metodykę pracy opartą o zmieniający o 180 stopni podejście do pracy zespołu Manifest Agile. Dotyczy on faz pisania kodu w branży IT, dzięki którym tworzenie oprogramowania ma być doskonalone od pierwszych minut pracy.

Nad tym procesem musi czuwać specjalista, którym jest właśnie Scrum Master. Pomaga on w określeniu listy zadań i priorytetów na pierwszym etapie projektu, a także nadzoruje kompletację zespołu pracowników zajmujących się poszczególnymi czynnościami. Taki koordynator ma również za zadanie zapobiegać problemom, a jeśli już się pojawią – sprawnie doprowadzić do ich usunięcia.

Mistrz Scruma szkoli pracowników z zasad Agile, dzięki czemu są oni lepiej przygotowani do projektu. Wbrew pozorom nie musi on doskonale orientować się w branży IT i programowaniu, jednak powinien doskonale znać zasady manifestu, a także umiejętnie przekazywać swoją wiedzę członkom zespołu.

Pewnie ciekawi cię, które firmy wykorzystują te metody w praktyce. Wśród największych z nich warto wyróżnić np. ING Bank Śląski, PZU, Allegro oraz Orange Polska.

Scrum Master a zarządzanie projektami

Według znanego eksperta, blogera i autora książek – Mariusza Chrapko – zarówno rewolucję polityczną, jak i naukową, łączą pewne fakty. Należy do nich m.in. potrzeba wprowadzania zmian w stosowanych metodach, wykorzystywanych teoriach oraz zbiorach praw w chwili, gdy narzędzia wykorzystywane do tej pory zaczynają zawodzić lub zupełnie przestają wystarczać. Jako że potrzeba jest matką wynalazku, opisywane podejście jest wyraźnie widoczne również w przypadku zarządzania projektami. W ten właśnie sposób w 2002 roku powstał Scrum, który momentami drastycznie sprzeciwia się wcześniej znanym metodom, jednocześnie udoskonalając je. 

Pamiętaj jednak, że Scrum ogromnie różni się od innych sposobów zarządzania, na przykład PMI (opierający się na procesach) czy PRINCE2 (opierający się na produktach). Jest on bowiem wyłącznie modelem albo pewną strukturą, z której mogą skorzystać członkowie zespołu zajmującego się projektem, oczywiście pod „przywództwem” Mastera (ten zaś ściśle trzyma się Agile).

Musisz wiedzieć więc, że tego rodzaju zarządzanie projektami ma na celu stworzenie wolnej, otwartej przestrzeni, aby pracownicy mogli samodzielnie wyznaczać tor swojej pracy, jednocześnie wywiązując się ze swoich obowiązków i tworząc jak najlepszy jakościowo produkt (kod). Dzięki wypracowanym relacjom wiążącym członków zespołu nie dochodzi do spięć, a praca przebiega płynnie oraz bez większych zakłóceń.

Mariusz Chrapko wychodzi z założenia, że tutaj – podobnie jak w przypadku piłki nożnej – zawsze liczy się praca zespołowa. Jeśli na tym poziomie któryś z pracowników zawodzi, sukces znacznie oddala się od całej grupy. Błędem nie jest bowiem obarczona jedna osoba, lecz wszyscy – dokładnie tak jak na boisku.

Czym jest zwinne zarządzanie? Rola Scrum Mastera w procesie

Zwinne zarządzanie, czyli z ang. agile project management, to niezwykle skuteczna metoda dostarczania produktu, oparta na podejściu iteracyjno-przyrostowym.

Przykładowo: klient zgłasza się do firmy IT po oprogramowanie. Przed rozpoczęciem pracy odbywa się szkolenie z zasad Agile, po czym Scrum Mater pomaga w wybraniu członków zespołu i przydzieleniu zadań (faza planowania). Następnie wszyscy powołani przystępują do czynności (faza development). W dalszej kolejności należy przetestować produkt, aby skontrolować jego jakość (faza testowa). W przedostatnim kroku firma przedstawia projekt klientowi (faza delivering). Ostatni etap (faza oceny) to nic innego jak oczekiwanie na odpowiedź, czy druga strona jest zadowolona.

Efektywne zwinne zarządzanie – na co powinien uważać Scrum Master?

Dzięki metodyce Agile możliwe jest udoskonalenie oprogramowania, a także skuteczniejsze usuwanie problemów. Znacznie szybciej ukazuje się też finalny projekt, a klient zwykle jest zadowolony. Jeśli jednak wydaje ci się, że doprowadzenie do tego jest proste, zaraz przekonasz się, z jakimi wyzwaniami mierzy się Scrum Master.

Przede wszystkim warto wiedzieć, że Scrum Mater musi posiadać wiele umiejętności miękkich, dzięki którym dotrze do pracowników firmy. Powinien być komunikatywny, rozmowny i godny zaufania. Mistrzowie cechują się otwartością, zaangażowaniem, szacunkiem do drugiego człowieka oraz umiejętnością skupienia. Problemy w pracy często wpływają negatywnie na zdolność radzenia sobie ze stresem i zmianami, jednak w przypadku Scrum Mastera wszelkie błędy są niedopuszczalne, ponieważ to od niego zależy praca całego zespołu.

Przykładowo: Scrum Master nadzoruje pracę na tworzeniem oprogramowania w firmie IT. Niestety, zespół pracowników nie jest w stanie ze sobą współpracować, w związku z czym ciągle tworzą się konflikty. Specjalista, wykorzystując empatię, a także inteligencję emocjonalną, powinien w taki sposób przydzielić zadania, aby każda z osób obejmowała stanowisko, na którym sprawdza się najlepiej. Jednocześnie musi też uniknąć kłótni i doprowadzić projekt do końca w ok. 10 dni (w oparciu o wartości Scrum).

Najważniejsze wartości Scrum to:

  • skupienie,
  • zaangażowanie,
  • otwartość,
  • szacunek,
  • odwaga.

Czy w XXI wieku warto zostać Scrum Masterem?

Jak sam wiesz, XXI wiek do tej pory tylko zaskakiwał. Wydarzenia takie jak pandemia, wojna na Ukrainie oraz różnego rodzaju klęski żywiołowe wymuszają przyspieszenie postępu technicznego, aby szybko i skutecznie uporać się z niekomfortową sytuacją. Branża IT rozwija się najszybciej, a wg firmy Hays Poland – aż 99 proc. firm w 2022 roku zadeklarowało, że potrzebuje nowych rąk do pracy. Badania Komisji Europejskie jasno określają, że braki w zatrudnionych sięgają nawet do 600 tys. programistów! 

Scrum Mastera coraz częściej zobaczysz wśród ofert pracy, a specjaliści z tej branży znajdują się w 2 proc. najbardziej pożądanych i poszukiwanych pracowników. Nie ma zatem wątpliwości co do tego, że w XXI wieku warto podążyć taką ścieżką kariery, a nawet – po latach pracy w innym zawodzie – przebranżowić się. Dotyczy to w szczególności psychologów, psychoterapeutów i socjologów, którzy dzięki swojemu doświadczeniu rozumieją zachowania ludzi oraz grup. Dla takich osób zarządzanie produktami, a także nauczanie nie powinny stanowić najmniejszego problemu.

Scrum Master – czy rzeczywiście jest potrzebny w firmie?

Scrum Master okazuje się szczególnie potrzebny w przypadku młodych zespołów pracowników, którzy nie przywykli do pracy ze sobą, gdyż to właśnie wśród nich często dochodzi do spięć. Dojrzała grupa, mająca za sobą już wiele projektów, może poradzić sobie bez jego pomocy, jednak niejednokrotnie kosztem jakości oprogramowania. Zatrudnienie tego specjalisty stanowi inwestycję w przyszłość w dużych przedsiębiorstwach, jeśli nie są one w stanie samodzielnie skrócić czasu trwania pracy nad projektem. Kluczem do sukcesu każdorazowo jest bowiem praca zespołowa. Jednak co robić, gdy nikt nie chce się jej podjąć? Na to pytanie odpowiedź znajdzie tylko mistrz Scruma.

Gdzie można znaleźć dobrego Scrum Mastera?

Pracodawcy zastanawiają się, gdzie szukać Scrum Mastera, natomiast ty pewnie nie wiesz jeszcze, jak nim zostać. Na oba te pytania odpowiedź jest jedna – specjalista musi ukończyć odpowiedni kurs i uzyskać certyfikat (np. PSM 1). Ten dodatkowy zapis w CV pomoże zdobyć pracę osobie, która jeszcze nie ma doświadczenia w tej branży. Nie zapominaj jednak, że nie zrobi on z ciebie specjalisty — to lata praktyki są tutaj najważniejsze.


Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock.com / Pixel-Shot

RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze