Sklep internetowy – własny czy na gotowej platformie?

Sklep internetowy – własny czy na gotowej platformie?

Internet daje niemalże nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o sprzedaż towarów u usług online. Jak wykorzystać to narzędzie, aby sklep internetowy przynosił zyski? Nasz ekspert podpowie Wam, jak zdecydować, czy zainwestować we własną platformę, czy lepiej skorzystać z gotowego produktu.

Jak mówi Artur Przeradowski – ekspert branży eCommerce, liczba sklepów internetowych rośnie w Polsce z roku na rok. Obecnie ponad 150 tys. przedsiębiorstw sprzedaje online, z czego około 55% prowadzi własne sklepy internetowe (pozostali przedsiębiorcy deklarują sprzedaż na platformach handlowych). Jedną z pierwszych decyzji, jaką należy podjąć wchodząc w świat sprzedaży online, jest wybór pomiędzy budowaniem własnego sklepu internetowego od podstaw lub skorzystaniem z gotowej platformy.

Własny sklep internetowy

Posiadanie własnej platformy sprzedażowej to Święty Graal niemalże każdego przedsiębiorcy, który chce oferować towary lub usługi online. Jako właściciel, będziesz mógł podejmować wszystkie decyzje samodzielnie, kształtować biznes zgodnie z własnym wyobrażeniem oraz mieć kontrolę nad praktycznie każdym aspektem sklepu internetowego. Z drugiej strony, również na Twoich barkach będzie spoczywała cała odpowiedzialność za jakość usług, czuwanie nad poprawnością działania całej platformy.

Według eksperta e-commerce, Artura Przeradowskiego, to rozwiązanie ma jednak dość znaczącą wadę w postaci konieczności wyłożenia znaczących nakładów finansowych – zarówno w momencie założenia działalności, jak i nieustannie w trakcie prowadzenia sprzedaży: Budowanie własnego sklepu internetowego jest świetnym rozwiązaniem, ale jest jeden warunek – wymaga to sporego budżetu. Przede wszystkim własny sklep daje przedsiębiorcy niezbędną elastyczność, pozwala na zaimplementowanie wszystkich potrzebnych rozwiązań oraz wdrożenie innowacji w szybkim tempie. Jest to jednak rozwiązanie kosztowne – wymaga nakładu na obsługę IT, wykupienie domeny, serwera, oraz ponoszenia wszystkich kosztów związanych z innowacją. 

Zatem kto i w którym momencie powinien zdecydować się na tak dużą inwestycję w przyszłość prowadzonego sklepu internetowego? Jeżeli osiągamy dobre wyniki sprzedażowe i szybko zyskujemy popularność, to warto rozważyć inwestycję we własny sklep internetowy. Kluczowa okazuje się tutaj umiejętność trafnej, dokładnej oraz przeprowadzanej na bieżąco analizy wyników finansowych, jak i fachowe podejście do SEO. Może bowiem nastąpić moment, w którym wysokość przychodów, jakie generuje Wasz sklep, pozwoli bez znacznego uszczuplenia finansów założyć i utrzymywać własną platformę sprzedażową.

Zobaczcie także: 3 pojęcia z zakresu e-commerce, które warto znać przed rozpoczęciem kampanii reklamowej

Gotowa platforma sprzedaży online

W jakich przypadkach korzystniejszym rozwiązaniem okaże się wykupienie dostępu do predefiniowanego sklepu internetowego? Według Artura Przeradowskiego decydującymi aspektami, które powinny skłonić przedsiębiorcę do postawienia na gotową platformę, powinny być zarówno budżet (obecny  i przewidywany), jak i procentowy udział sprzedaży online w ogólnej działalności przedsiębiorstwa. Jeżeli mamy ograniczony budżet lub chcemy prowadzić sklep internetowy jako działalność dodatkową to oczywistym wyborem wydaje się gotowa platforma. Wystarczy wykupić dostęp i dostosować sklep do naszych potrzeb – zintegrować usługi kurierskie, firmę logistyczną, bramkę do płatności oraz dodać produkty. Dostawca usług dba o odpowiednią infrastrukturę i wprowadzenie nowych rozwiązań. Warto wybrać rozwiązanie, które daje możliwość wystawienia produktów na popularnych marketplace’ach z poziomu e-sklepu. 

Jednak gotowe sklepy online to nie same korzyści. Jak mówi nasz ekspert: Wadą gotowej platformy jest mniejsza elastyczność, sklep nie jest naszą własnością i na indywidualne poprawki często trzeba czekać wieczność. Jeżeli mamy pomysł na biznes i chcemy w pierwszej fazie stworzyć sklep internetowy przy stosunkowo niskich nakładach to rekomendowałbym skorzystanie z gotowej platformy (należy pamiętać, że około 50 % firm zamyka się w przeciągu 2 lat od rozpoczęcia działalności). Z tej opinii możemy śmiało wywnioskować, iż właściciele firm dopiero rozpoczynających swoją przygodę ze sprzedażą internetową, powinni w pierwszej kolejności postawić na gotowe platformy. Pozwoli to na przetestowanie, jak na rynku radzi sobie Wasz biznes, jakie aspekty wymagają zmian lub udoskonalenia oraz ogólnie – czy taki rodzaj prowadzenia działalności gospodarczej spełnia Wasze oczekiwania.

Zobaczcie także: Twitter Shops – nowa funkcja na Twitterze będzie hitem e-commerce?

Dzięki powyższym wskazówkom podjęcie właściwej decyzji w kwestii wyboru pomiędzy zbudowaniem od podstaw własnego sklepu internetowego, a skorzystaniem z gotowej platformy nie powinno nastręczać problemów. Dokładna analiza potrzeb, jakie będzie generowało Wasze przedsiębiorstwo oraz umiejętność stworzenia wybiegającego w przyszłość biznesplanu pozwoli określić, jak dużą częścią działalności będzie sama sprzedaż online oraz na ile rozbudowany powinien być sklep internetowy.

________________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@Campaign Creators

RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Reklama Women in Tech

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze