Specjalista ds. finansowych — czym się zajmuje i ile zarabia?

Specjalista ds. finansowych — czym się zajmuje i ile zarabia?

W każdej większej firmie — niezależnie od branży — potrzebny jest doświadczony specjalista ds. finansowych, czyli osoba, która ukończyła finanse i rachunkowość, która zajmuje się między innymi przygotowaniem raportów i analiz finansowych. Jakie są możliwości zatrudnienia na tym stanowisku? Na jakie kompetencje zwracają uwagę rekruterzy? Ile można zarobić? Odpowiadamy na wszystkie pytania. 

Zostań najlepszym opiekunem Uszatego! 🐶

Aplikuj

Czym zajmuje się specjalista ds. finansowych?

Specjalista ds. finansowych zajmuje się przede wszystkim przygotowaniem raportów i analiz finansowych dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Branża finansowa wymaga, by osoba w niej pracująca wypełniała wiele różnych obowiązków. Do jej zadań należą także monitorowanie rozliczeń oraz planowanie budżetu. 

Przykładowe zadania, z jakimi może się mierzyć specjalista ds. finansowych to: 

  • monitoring sytuacji rynkowej i konkurencji,
  • negocjowanie z klientem warunków i cen produktów, 
  • pomoc merytoryczna związana z finansowymi aspektami rozliczania określonych projektów, 
  • prowadzenie analiz ekonomicznych i finansowych, a także optymalizacja kosztów w przedsiębiorstwie,
  • sporządzanie raportów i sprawozdań finansowych.

Zobaczcie także: Krajowy System e-Faktur – czym jest i kiedy wejdzie w życie?

Jakie umiejętności musi mieć specjalista ds. finansowych?

Co powinien potrafić specjalista ds. finansowych? Zakres obowiązków na tym stanowisku jest dość specyficzny — do pracy w finansach niezbędne są przede wszystkim wysokie umiejętności analityczne, znajomość zasad rachunkowości finansowej, a przede wszystkim umiejętność sporządzania analiz finansowych i raportów. 

Na co jeszcze zwracają uwagę rekrutujący na stanowisko specjalista ds. finansowych? Inne kompetencje, które są cenione w branży finansowej to: 

  • bardzo dobra organizacja pracy, 
  • doskonała znajomość pakietu Office (w szczególności programu Excel),
  • bardzo dobra znajomość języka angielskiego, w tym przede wszystkim terminologii finansowej i ekonomicznej,
  • dokładność,
  • sumienność,
  • wysoka samodzielność w działaniu,
  • umiejętność rozwiązywania problemów. 

Czy specjalistą ds. finansowych można zostać bez studiów?

Specjalista ds. finansowych powinien legitymować się wyższym wykształceniem. Idealny kandydat do tej pracy to osoba, która ukończyła studia ekonomiczne-finanse i rachunkowość). W Polsce nie brakuje miejsc, w których można studiować ten kierunek. Najlepsze uczelnie ekonomiczne w kraju to[1]: 

  • Szkoła Główna Handlowa w Warszawie,
  • Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie,
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu,
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu,
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie,
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

Ile zarabia specjalista ds. finansowych i czy warto nim zostać?

Specjalista ds. finansowych po studiach nie powinien mieć problemu ze znalezieniem pracy. W każdym przedsiębiorstwie, od niewielkich firm, po wielkie korporacje o różnych profilach działalności, jest bowiem zapotrzebowanie na tego typu pracownika. Największe zalety tej pracy to szerokie perspektywy rozwoju zawodowego oraz stabilna pozycja na rynku pracy. Natomiast do minusów tego typu pracy należy wysoka odpowiedzialność związana z monitoringiem i rozliczaniem różnego rodzaju operacji finansowych. 

Raport serwisu Praca.money.pl podaje, że specjalista ds. finansowych  przeciętnie zarabia 5 040 złotych brutto. Na wysokość wynagrodzenia na tym stanowisku wpływa między innymi staż pracy danej osoby. Zarobki po studiach kształtują się na poziomie około 3940 złotych brutto, natomiast po 2-3, 4-5 oraz 6 latach doświadczenia w branży, wzrastają one jednak odpowiednio do: 4 880, 5200 oraz 5 360 złotych brutto. 

Różnice w wynagrodzeniu Specjalisty ds. finansowych wynikają też z zależności od piastowanego przez niego stanowiska. Najmniej zarabia młodszy specjalista, natomiast najwięcej — starszy specjalista. Jego zarobki kształtują się na poziomie 5 900 złotych brutto. 

Bardzo istotne z punktu widzenia potencjalnego pracownika jest również miasto, w którym znajduje się siedziba firmy. Wg raportu Praca.money.pl najwięcej zarabiają specjaliści ds. finansowych z takich miast jak: Warszawa, Gdańsk, Wrocław oraz Kraków. 

Źródła:

https://2021.ranking.perspektywy.pl/ranking/ranking-uczelni-akademickich/types/uczelnie-ekonomiczne [dostęp: 19.06.2022 r.]

________________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@Towfiqu barbhuiya

Starszy redaktor projektów specjalnych w Burda Media Polska

Redaktor naczelna RocketSpace.pl w latach 2021-2022.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze