Firmy w Polsce angażują się w pomoc obywatelom Ukrainy

Firmy w Polsce angażują się w pomoc obywatelom Ukrainy

Sytuacja u naszych wschodnich sąsiadów wstrząsnęła całym światem. W związku z atakiem Rosji na Ukrainę, firmy działające w Polsce oferują pomoc ukraińskiej społeczności. MBank zwraca opłaty za przelewy do banków w tym kraju, a operatorzy oferują np. darmowe połączenia. Do akcji dołączyła także nasza firma.

Just Join IT pomaga Ukrainie

W obliczu ostatnich wydarzeń na Ukrainie powstała świetna inicjatywa #TechForUkraine od Fundacji Tech To The Rescue, do której jako Just Join IT postanowiliśmy dołączyć i zorganizowaliśmy zbiórkę pieniężną na pomoc humanitarną dla obywateli Ukrainy. 

Znajdziecie ją pod tym linkiem: https://pomagam.pl/techforukraine

Dodatkowo, oprócz wsparcia finansowego chcemy umożliwić jak najszybsze dotarcie do osób znajdujących się w tej trudnej sytuacji – dlatego od dziś na Just Join IT i Rocket Jobs każda z 14 tysięcy rekrutacji może otrzymać oznaczenie: „ta rekrutacja jest otwarta również dla Obywateli Ukrainy”. Taka etykieta, w języku angielskim i ukraińskim pozwoli na szybsze dotarcie do osób, którym możemy pomóc łatwiej stanąć na nogi, oferując im pracę. 

Niech nasze portale pracy przyszłości będą też przyszłością dla nich. ✌

mBank wspiera mieszkańców Ukrainy

W social mediach mBanku pojawiła się informacja, że bank do odwołania zwraca opłaty za przelewy do punktów w Ukrainie: „W związku z inwazją Rosji na Ukrainę, od wczoraj do odwołania, zwracamy opłaty za przelewy do banków w tym kraju. Zwrot zrealizujemy automatycznie, maksymalnie w ciągu dwóch tygodni od dnia zaksięgowania transakcji” – czytamy na Facebooku banku.

CentrumRespo uruchomiło akcję promocową

Centrum Respo postanowiło, że 100% dochodu ze swojego sklepu przeznaczy na Polską Akcję Humanitarną.
#RespodlaUkrainy
http://centrumrespo.pl/sklep/
To nie wszystko – założyciel CentrumRespo, Michał Wrzosek ogłosił, że firma już dołożyła swoją małą cegiełkę w postaci wpłaty w wysokości 50 tys. zł.
Do akcji dołączają też kolejni Twórcy, którzy przekazują swoje produkty do zamieszczenia w sklepie CentrumRespo. Również ze sprzedaży tych produktów przekazane zostanie 100% dochodu na wsparcie PAH.

Dołączyli już:
MumMe Anna Jaworska – https://mumme.pl/
Anka Dziedzic – https://www.ankadziedzic.pl/
Paweł Głuchowski – https://www.pawelgluchowski.pl/

Operatorzy sieci komórkowych wspierają obywateli Ukrainy

Biuro prasowe sieci Play podało, że od 25 lutego przyznaje 120 darmowych minut na połączenia do największych ukraińskich operatorów (Kyivstar, Vodafone, Lifecell) i 10 GB do wykorzystania w Polsce dla klientów Play na Kartę – aktywacja kodem *111*1213*1# albo w aplikacji Play24. Z kolei dla wszystkich klientów obniża o ponad 80% z 29 gr/min na 5 gr/min stawkę za połączenia do największych ukraińskich operatorów (Kyivstar, Vodafone, Lifecell) aktywowaną przez klienta szybkim kodem USSD *111*201*1#.

Na podobne działania zdecydowała się również sieć T-Mobile. W komunikacie czytamy:

„od 25 lutego w sieci T Mobile będą bezpłatnie dostępne następujące usługi i rozwiązania:
• 300 minut (wymiennych na SMS-y) na połączenia międzynarodowe na numery komórkowe i stacjonarne do Ukrainy w taryfach abonamentowych dla klientów indywidualnych i klientów MagentaBIZNES, T Mobile na kartę, MIX i Heyah na kartę,
• 10 GB w taryfach abonamentowych, T Mobile na kartę, T Mobile MIX i Heyah na kartę,
• automatyczne przedłużenie ważności konta dla Ukrainek i Ukraińców korzystających z Heyah na kartę i T-Mobile na kartę o 100 dni.
Klienci abonamentowi mogą aktywować pakiet darmowych minut i gigabajty na trzy sposoby:
• w aplikacji mobilnej „Mój T Mobile”,
• SMS-owo, wysyłając:
• SMS o treści UKR300TAK na numer 80008 w przypadku pakietu minut/SMS-ów,
• SMS o treści UKR10GB na numer 80008 w przypadku pakietu gigabajtów,
• za pośrednictwem obsługi klienta pod numerem 602 960 200 (dostępnym również w języku ukraińskim).
Pakiet 300 minut wymiennych na SMS-y do Ukrainy dla użytkowników T Mobile na kartę, MIX i Heyah na kartę został włączony automatycznie i jest ważny do 01.03.2022 r. Darmowe 10 GB użytkownicy Heyah na kartę mogą aktywować, wysyłając bezpłatny SMS na numer 80401 o treści UKRAINA, zaś osoby korzystające z T-Mobile na kartę i MIX tę możliwość znajdą w aplikacji „Mój T Mobile”. Nazwa pakietu w aplikacji to „10GB w związku z sytuacją na Ukrainie”.”

Również sieć Orange zareagowała! Biuro prasowe sieci podaje: „W tym wyjątkowo trudnym dla Ukrainy czasie Orange Polska i nju mobile od jutra obniżają ceny połączeń międzynarodowych z Polski na Ukrainę o ponad 80%. To wsparcie znacząco ułatwi kontakty mieszkającym w Polsce Ukraińcom z ich rodzinami i bliskimi pozostającymi w kraju.

Obniżka do 29 groszy za minutę, czyli do stawki jak za połączenie krajowe, dotyczy wszystkich połączeń wykonywanych z telefonów komórkowych Orange i nju na ukraińskie numery stacjonarne i komórkowe. Chodzi zarówno o oferty na kartę jak i abonament. Z tańszych rozmów można korzystać do 10 marca. Dla użytkowników Orange Flex przygotowano pakiet rozmów międzynarodowych na Ukrainę: 100 minut na 30 dni za 0 zł. Wystarczy wpisać kod UKRAINA w polu kody promocyjne w swojej aplikacji Flex, by odebrać bezpłatny pakiet. W Orange Flex w każdym z pakietów social pass jest darmowy. Daje on możliwość korzystania z komunikatorów bez limitu GB, za darmo. W skład social pass wchodzą m.in. WhatsApp, Viber, Messenger, Facebook, Telegram, Twitter”.

Biedronka wspiera pracowników pochodzenia ukraińskiego

Biuro prasowe sieci Biedronka podaje, że sieć pomaga swoim pracownikom obywatelstwa ukraińskiego bezzwrotnym wsparciem finansowym w wysokości 1000 zł. Jak czytamy w komunikacie, to grupa 1800 osób. Aby dostać wsparcie, pracownicy mają złożyć wniosek przez stronę www.dlanaswjm.pl. Pierwsze wypłaty mają się odbyć w przyszłym tygodniu. Na stronie czytamy też, że „Biedronka pracuje również nad specjalną uproszczoną ścieżką zatrudniania dla członków rodzin pracowników oraz dodatkowym wsparciem dla ukraińskich kolegów i koleżanek – wkrótce sieć przedstawi w tych sprawach szczegóły”.

ZnanyLekarz.pl pomaga uchodźcom z Ukrainy

W social mediach ZnanyLekarz.pl pojawiła się informacja o tym, że rozpoczęto akcję „Lekarze dla Ukrainy”. Na czym ona polega? Razem z Telemedi uruchomiono platformę „Lekarze dla Ukrainy”. Jak skorzystać z pomocy? Instrukcję znajdziecie na m.in. Facebooku.

1. Wejdź na stronę ➡️ https://www.znanylekarz.pl/dla-ukrainy

2. Umów bezpłatną wizytę w języku ukraińskim lub rosyjskim.
3. Możesz też umówić się za pośrednictwem infolinii:
– infolinia w j. ukraińskim/rosyjskim, czynna w godz. 8-16 (pon-pt) 📞 tel. 22 357 40 40
– infolinia w j. angielskim, czynna w godz. 7-23 (pon-pt) i 8-20 (sob-niedz) 📞 tel. 22 357 45 35
4. Jeśli potrzebujesz recepty, wystarczy numer paszportu
Konsultacje dla osób z Ukrainy są całkowicie bezpłatne.

Grupa LUX MED wspiera Ukrainę

W oświadczeniu grupy medycznej LUX MED czytamy, że swoimi działaniami będzie wspierać potrzebujących obywateli Ukrainy. Specjalnie przygotowany pakiet POMOC ma być wsparciem po obu stronach granicy. Obejmuje on:

 • Pilną pomoc medyczną dla osób przyjeżdżających z Ukrainy realizowaną we wszystkich placówkach LUX MED w całej Polsce oraz w 13 szpitalach Grupy LUX MED.
 • Ratownictwo medyczne na granicy – ratownicy medyczni i lekarze znajdują się wraz z niezbędnym sprzętem w bezpośredniej bliskości granicy.
 • Wsparcie przy relokacji rodzin pracowników z terenu Ukrainy do Polski.
 • Bezpośrednie wsparcie szpitali na Ukrainie.
 • Partnerstwo z Polską Akcją Humanitarną.
 • Pracę dla obywateli Ukrainy.
 • Serię webinarów.

Pomoc i opiekę medyczną oferuje również Centrum Medyczne Damiana. Na dodatek także zaprasza do pracy osoby z Ukrainy.

Grupa CD Projekt wspiera Ukrainę

Producenci gier opublikowali na swoich social mediach informację o tym, że wspierają wschodnich sąsiadów w tym trudnym dla nich czasie.

„Solidaryzując się ze wszystkimi ofiarami tego aktu agresji Grupa CD PROJEKT postanowiła wesprzeć wysiłki pomocy humanitarnej przekazując 1 mln zł na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH).
Nie możemy pozostać obojętni w obliczu takiej niesprawiedliwości i prosimy wszystkich o przyłączenie się i pomoc w jaki tylko możecie sposób. Razem możemy wiele zmienić!”

INGLOT wspiera obywateli Ukrainy

Marka kosmetyczna z Przemyśla również reaguje na to, co się dzieje w Ukrainie. Jak możemy przeczytać na profilu na LinkedIn, firma zatrudni osoby, które szukają schronienia w Polsce i zapewni maksymalnie skrócony proces rekrutacyjny, a także całkowite pokrycie opłat mieszkaniowych za pierwszy miesiąc po zatrudnieniu.

Obecnie poszukiwane są osoby do współpracy w teamach:
– Kreatywny – graficzny (Przemyśl)
– Data Science (Warszawa, Przemyśl)
– Produkcja kontraktowa (Warszawa, Przemyśl)
– Merchandising (Przemyśl)
– Sprzedaż międzynarodowa B2B (Warszawa, Przemyśl)
– IT (Przemyśl)
– E-Commerce (Przemyśl)
– New Product Development (Przemyśl)
– Konsultanci w punktach sprzedaży INGLOT (Pełna lista punktów: https://lnkd.in/ecaMtgFw)

Panek CarSharing wspiera na granicy

Firma zajmująca się wynajmem aut zdecydowała się na wyłączenie 1000 samochodów z usługi i przeznaczyła je na wsparcie w transporcie osób z granicy Ukrainy.
W social mediach firmy czytamy: „Przepraszamy za niedogodności w ciągu najbliższych dni, jednak zdecydowaliśmy się wyłączyć 1000 samochodów z usługi i przeznaczyć je na wsparcie w transporcie osób z granicy Ukrainy. Już dziś nasi pracownicy wyruszyli w pierwsze trasy, a akcje mamy zaplanowaną na cały weekend.
Jeśli również chcesz pomóc, a nie dysponujesz samochodem – zgłoś się na BOK i działaj z nami.
📧 bok@panekcs.pl
Jesteśmy z Wami, poszkodowani to również nasi pracownicy i przyjaciele 💙💛”

Jak możemy wesprzeć Ukrainę?

W pomoc dla Ukrainy włącza się również wiele osób prywatnych. Oferują oni nie tylko pożywienie, środki chemiczne, leki, a nawet chcą oddać własne mieszkania do dyspozycji osób, które uciekły z Ukrainy. W wielu miastach ruszyły oficjalne zbiórki.

Wsparcia można również udzielić poprzez przekazanie środków pieniężnych. Zbiórki prowadzi m.in.:

 • Polski Czerwony Krzyż – informacje na temat działań znajdziecie tutaj: https://pck.pl/na-pomoc-ukrainie/
 • Caritas – formularz umożliwiający wsparcie Ukrainy znajdziecie tutaj: https://caritas.pl/
 • Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej – formularz za pomocą którego możecie wpłacić środki znajdziecie tutaj: https://pcpm.org.pl/ukraina
 • Polska Akcja Humanitarna – zbiórka jest prowadzona na https://www.siepomaga.pl/pah-ukraina

*Artykuł aktualizowany.

________________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@ Max Kukurudziak

RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze