TOP 5: darmowe programy graficzne online, które mogą zastąpić Photoshopa

TOP 5: darmowe programy graficzne online, które mogą zastąpić Photoshopa

Ciekawa grafika pomaga nie tylko w zainteresowaniu produktem użytkowników Instagrama czy Facebooka. To też doskonały element uzupełniający artykuł. Jeśli myślimy, że nas ogranicza posiadanie Photoshopa, to czas przetrzeć oczy i sprawdzić darmowe programy graficzne, które oferują szeroki wachlarz szablonów oraz dodatkowych elementów, a na dodatek są łatwe w obsłudze.

Roczna subskrypcja pakietu Creative Cloud z Adobe Photoshop to koszt powyżej 3000 zł. Osobom, które potrzebują aż tylu funkcjonalności, czyli doświadczonemu grafikowi czy fotografowi taki wydatek zwróci się bardzo szybko. Co jednak z tymi, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z grafikami lub nie potrzebują aż tylu opcji?

Czy w sieci możemy znaleźć dobre, a jednocześnie łatwe i darmowe programy graficzne? TAK! Wśród tych najpopularniejszych jest Canva, Crello, Desygner, Snappa, Photopea. Co więcej, niektóre z nich mają wręcz bardzo podobne funkcje do tych znanych z Adobe Photoshop.

Zobaczcie także: Instagram Reels – dlaczego warto robić rolki na Instagramie?

Dlaczego warto korzystać z darmowych programów graficznych online?

Coraz częściej możemy się spotkać ze sformułowaniem, że tak naprawdę „czytamy oczami”. Żyjemy w kulturze obrazkowej, dlatego coraz częściej w naszych tekstach nie liczy się jedynie słowo, ale też oprawa graficzna, która może być zarówno odzwierciedleniem, jak również uzupełnieniem naszego tekstu.
Stworzenie grafiki pozwala na zwiększenie rozpoznawalności naszego medium w innych kanałach komunikacji niż strona internetowa.  Przykład?

  • Artykuł łatwo można przekształcić w plansze, które staną się doskonałym nośnikiem informacji w postach–karuzelach na Instagramie.
  • Artykuł można również łatwo przenieść na plansze, które wykorzystamy na InstaStories. Jest to również sposób na ciekawie zajawienie artykułu, lub skierowanie użytkownika na nasz post na Instagramie.

Darmowe programy graficzne online pozwalają nawet początkującym copywriterom stworzyć czytelną, dopasowaną do standardów strony czy social mediów grafikę.

Zobaczcie także: Tworzenie reklam na TikToku teraz będzie łatwiejsze. Platforma rozpoczyna współpracę z Canvą i Vimeo

Canva – darmowy program graficzny

Jednym z najpopularniejszych programów graficznych dostępnych online jest Canva. Dzięki niej zrobicie dosłownie wszystko – zaprojektujecie nowe CV, przygotujecie prezentację, ulotkę, plakat… Canva umożliwia nawet stworzenie prostej animacji czy strony internetowej. To narzędzie ma szeroki wybór szablonów i dodatkowych elementów graficznych, jak naklejki, rysunki, logotypy. Canva ma także dostęp do darmowej muzyki. Bez problemu dodamy tam również własne zdjęcia czy wektorowe grafiki lub inne elementy.
Niestety, to co jest plusem Canvy, przekłada się też na jej minusy. Ten darmowy program graficzny jest bardzo popularny, przez co jego podstawowe szablony są mocne eksploatowane i łatwo wyłapać jego charakterystyczne elementy użyte w grafikach.
Można się również przyczepić do braku możliwości wycięcia tła w darmowej wersji, ale to z kolei możemy zrobić dzięki remove.bg.

Fot.: Canva.com

Crello – prosty program graficzny za darmo

Drugim programem graficznym online, który warto znać, jest Crello. Widok główny przypomina ten, który znamy z Canvy. W darmowej wersji bez problemu stworzymy grafiki animowane czy te dostosowane do social mediów. Możemy też przygotować projekt o niestandardowych wymiarach.
Crello na razie jednak nie posiada aż tak szeroko rozbudowanej sekcji szablonów. Mimo to udostępnia wiele bezpłatnych elementów, które jeszcze nie są tak opatrzone, jak w przypadku Canvy.
W Crello na pewno też łatwiej wyróżnić projekty już przez nas utworzone, jednak w odróżnieniu od Canvy, zostają one zapamiętane dopiero po naciśnięciu „zapisz”, co oznacza, że „wypadek przy pracy” może nas kosztować godziny pracy nad grafiką.
To co wyróżnia Crello, to także sposób prezentowania funkcjonalności, które zamiast na pasku u góry, pojawiają się w postaci okienek.
Jak widać, różnice w tych dwóch programach są niewielkie, ale drobne, odmienne funkcjonalności na pewno mogą zdecydować o dopasowaniu do konkretnego użytkownika, przez co zarówno Canva, jak i Crello mają swoich zagorzałych fanów.

Fot.: Crello.com

Desygner – program graficzny online

Desygner oferuje bardzo szeroki wybór szablonów dostosowany do Instagrama czy Facebooka. Dużym plusem jest możliwość połączenia kont marki w mediach społecznościowych, prosty sposób segregacji zdjęć, jak również jego polska wersja językowa. Pozwala to zdecydowanie łatwiej można zaplanować przyszłe publikacje.
Dla osób pracujących przy projektach w grupie na pewno pomocne będzie także ich proste udostępnianie. Interfejs wygląda przejrzyście, ale mimo to użytkownik może odnieść wrażenie, że Desygner nie jest tak intuicyjnym programem graficznym online, jak Canva czy Crello.

 

 

 

 

 

Fot.: Desygner.com

Snappa – program do tworzenia grafik

Interfejs tego programu jest zbliżony do tego, który oferuje Desygner. Po zalogowaniu od razu dostajemy pełen wachlarz szablonów, które możemy dostosować do własnych potrzeb. Bardziej intuicyjne wydaje się tutaj jednak wgrywanie własnych materiałów, które chcemy wykorzystać w grafikach. Podobnie jak w Desygnerze, tutaj też możemy dzielić się projektami i w łatwy sposób je katalogować. Co dla niektórych może być kluczowe – utworzone przez nas grafiki możemy publikować bezpośrednio z poziomu programu graficznego online.

Fot.: Snappa.com

Photopea – odpowiednik Photoshopa online

Jeśli mieliście wcześniej do czynienia z Photoshopem, po zobaczeniu interfejsu Photopea od razu nasunie wam się na myśl porównanie właśnie z nim! Oba te programy na pierwszy rzut oka wyglądają niemal identycznie. Photopea posiada też najwięcej funkcji jeśli chodzi o edytowanie grafiki – zaczynając od tego, że możemy pracować zarówno na grafice rastrowej, jak i wektorowej. Zapisane prace mogą mieć format PSD, co się przydaje szczególnie w przypadku grafik potrzebnych do druku. Praca na warstwach? Oczywiście, nie mogło tego tutaj zabraknąć. Podobnie jak możliwości edycji zaawansowanych parametrów zdjęć.

Fot.: Photopea.com

Jaki program graficzny online jest najlepszy?

Najprościej rzecz ujmując, „o gustach się nie dyskutuje” – każdemu w danym programie może odpowiadać coś innego. Jednak największa popularność Canvy mówi sama za siebie – to jedno z najprostszych i uniwersalnych narzędzi do tworzenia grafik. Oczywiście korzystanie z jednego darmowego programu graficznego nie wyklucza testowania kolejnego. Możecie też tworzyć jedną grafikę wykorzystując 2 programy, w każdym dodając inny element.
Jeśli jednak potrzebujecie bardziej zaawansowanych opcji obróbki graficznej, warto zaznajomić się z Photopea.


Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@Thanzi Thanzeer

Źródło grafiki ilustrującej wpis: Mat. prasowe

Więcej tekstów w tematyce marketingu tutaj.

 

📢  Zapraszamy także do naszych grup:

➡Praca: Social Media, Community, Content & Influencer Marketing ➡ https://bit.ly/2GB5MXs
Praca: Marketing, Reklama, PR, Media ➡ https://bit.ly/1Puw3z5
➡ Praca Marketing: Staże, Praktyki, oferty dla Juniorów ➡ https://bit.ly/2F6uQU3
➡ Praca >10k: Specjaliści, Team Leaderzy, oferty dla Seniorów ➡ https://bit.ly/2AkLuMn
➡ Praca: Sprzedaż, Account, E-commerce ➡ https://bit.ly/2RMpMIG
Praca: Grafika, Design, UX, UI, Art Director ➡ https://bit.ly/2JOIkFI
Praca: SEO, SEM, PPC, Performance & Digital Marketing ➡ http://bit.ly/32uFhsq
Praca: Obsługa klienta, Support, Customer Service ➡ https://bit.ly/3HFoJCX
Rocket Community ➡ https://bit.ly/2PQofkI

💪 na naszego LinkedIna:
➡ https://www.linkedin.com/company/rocket-jobs

😎  oraz na naszego Instagrama:
➡ https://www.instagram.com/rocketjobspolska

Starszy redaktor projektów specjalnych w Burda Media Polska

Redaktor naczelna RocketSpace.pl w latach 2021-2022.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze