W internecie nic nie ginie, a może… 4 sposoby, jak zniknąć z Google’a

W internecie nic nie ginie, a może… 4 sposoby, jak zniknąć z Google’a

Zapewne wielokrotnie spotkaliście się ze stwierdzeniem, że z giganta, jakim jest Google, nie da się usunąć wszystkich informacji na swój temat. Zapytaliśmy o to eksperta SEO – sprawdźcie, co miał nam do powiedzenia.

Google to od wielu lat jeden z najpotężniejszych graczy na rynku wyszukiwarek i to między innymi na tej platformie pozostawiamy tak wiele prywatnych danych. To, jak prosty, szybki i skuteczny będzie proces usuwania informacji na swój temat z wyszukiwarki zależy w głównej mierze od tego, jak wiele z nich znajduje się online. 

Jak mówi Jakub Sawa, ekspert SEO oraz wydawca newslettera SEO: Usunięcie informacji o nas w Google może być bardzo prostym i szybkim lub bardziej skomplikowanym i długotrwałym procesem. Dużo zależy od naszej działalności w Internecie. Cały proces powinniśmy rozpocząć od sprawdzenia, co o nas wie Google oraz inwentaryzacji miejsc, gdzie występują nasze dane lub informacje o nas. 

Jak się do tego zabrać, aby nasze poszukiwania przyniosły jak najbardziej miarodajne wyniki? W tym celu wpisujemy w google.pl nasze imię i nazwisko. Sprawdzamy wyniki nie tylko na pierwszej stronie ale również na kolejnych. Koniecznie sprawdźmy sekcję obrazki dla wyników wyszukiwania. Poniżej przedstawiamy 4 instrukcje, które opracował ekspert Jakuba Sawa, które pomogą Wam zniknąć z wyników wyszukiwania.

Serwis firmowy i blog

Jeżeli prowadziłeś/łaś bloga, serwis firmowy, czyli jesteś właścicielem serwisu lub masz kontakt z właścicielem – wystarczy, że usuniesz informacje o Tobie; jeżeli masz bloga osobistego lub amatorski serwis informacyjny – najlepiej usunąć domenę z serwera. Zanim zdecydujesz się na ten krok, zastanów się, czy jesteś zdecydowany/ana na permanentne pozbycie się domeny, czy może rozsądniejszym okaże się przedłużenie jej ważności na kolejne lata. O ile adres url nie zawiera danych osobowych, które pozwoliłyby powiązać domenę z Waszą osobą, warto zachować ją jeszcze jakiś czas na wypadek zmiany zdania. 

Zobaczcie także: 3 pojęcia z zakresu e-commerce, które warto znać przed rozpoczęciem kampanii reklamowej

Social Media

Umieszczanie na platformach społecznościowych informacji na swój temat to obecnie standard i dość niebezpieczny trend. Są to zarówno nasze dane personalne, dane kontaktowe, miejsce zamieszkania, ale przede wszystkim zdjęcia i filmy. Czasem już samo zdjęcie wykonane pod odpowiednim kątem na tle okna pozwoli określić, gdzie mieszkacie, z dokładnością co do piętra lub numeru mieszkania.  Jeżeli pojawiają się w wynikach wyszukiwania linki do naszych profili w Social Media np. facebook, twitter itd. – należy usunąć te profile w serwisach (każdy powinien mieć taką opcję, najlepiej wraz ze wszystkimi danymi), a po pewnym czasie linki same znikną z wyników w Google.

Zdjęcia i multimedia

Bardzo ważną zakładką, którą musicie dokładnie przejrzeć, jest grafika. Nadal nie przeminęła moda na oznaczanie imieniem i nazwiskiem (dość często również linkiem do osobistego profilu) osób na zdjęciach umieszczanych na cudzych profilach. Sprawa ma się podobnie w przypadku stron firmowych i branżowych. Jak podpowiada Jakub Sawa, jeżeli Twoje zdjęcia pojawiają się w sekcji z obrazkami, musisz sprawdzić każde zdjęcie, na jakim serwisie się znajduje i poprosić o jego usunięcie. W większości przypadków właściciele serwisów usuwają takie elementy bez problemu. 

Ukrycie wyników wyszukiwania

Co w przypadku, gdy nie mamy możliwości usunięcia naszych danych z wykorzystaniem żadnej z powyższych metod? Nasz ekspert  dziedziny SEO ma gotowy przepis, jak ukryć nasze dane w Google’ach: Jeżeli nie możemy usunąć jakiegoś konta, zdjęcia lub innego rodzaju multimediów, możemy skorzystać z tzw. „prawa do bycia zapomnianym” – instrukcja znajduje się pod tym adresem: https://policies.google.com/faq?gl=pl,  docelowo będziecie mogli skorzystać z tego formularza. Spowoduje to usunięcie pokazywania danego urla lub obrazka z wyników wyszukiwania związanych z Twoim imieniem i nazwiskiem – nie spowodują usunięcia ich na serwisach.

Podsumowując – to mit, że w internecie nic nie znika i raz pozostawiony w Google’ach ślad pozostaje tam na zawsze. Eksperci SEO nie mają co do tego wątpliwości, a dzięki ich wskazówkom niemalże każdy, kto umieszczał informacje na swój temat i jest w stanie je wyszukać, może skutecznie i permanentnie usunąć wszelkie dane dotyczące jego osoby, jakie pojawiły się w Google’ach.

________________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@Firmbee.com

RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze