Workation – chwilowy skutek pandemii czy trend, który zostanie z nami na dłużej?

Workation – chwilowy skutek pandemii czy trend, który zostanie z nami na dłużej? fot. Canva

Workation to termin, który stanowi połączenie dwóch angielskich słów: work, czyli praca, oraz vacation, czyli wakacje. Po polsku powiedzielibyśmy „pracowakacje”, choć nie sposób nie przyznać, że to jednak angielski termin jest tym bardziej płynnym i ładniej brzmiącym. 

Zostań najlepszym opiekunem Uszatego! 🐶

Aplikuj

Workation. Praca skądkolwiek – czyli o tym, jak marzenie znalazło się na wyciągnięcie ręki

Całkiem niedawno wydawało się, że praca z jakiegokolwiek miejsca na świecie to jedynie marzenie, które raczej nigdy się nie spełni. Zapewne wielu z nas myślało o tym, jak cudownie byłoby wysyłać służbowe raporty z rozgrzanej słońcem plaży lub z tarasu, z którego widok zapiera dech w piersiach. Do tego filiżanka pysznej kawy i laptop na kolanach. W 2020 roku to marzenie nieco zmieniło swój obraz. Zostaliśmy zamknięci w domach i samo podróżowanie stało się bardzo trudne. Zaczęliśmy jednak pracować z domów i okazało się, że wcale nie jest to niemożliwe. Kilka miesięcy później, kiedy granice na nowo się otworzyły – można było sięgnąć po to, co kiedyś było zupełnie odległe – po workation. 

Z czym się to je? Jak zaplanować swoje pracowakacje i na co zwrócić uwagę?

Jeśli tylko charakter pracy pozwala na to, by całym biurem był przenośny komputer – można pracować z każdego miejsca na świecie. Jednak warto pamiętać o kilku rzeczach, dzięki którym ta praca będzie łatwiejsza. Często bowiem okazuje się, że nie wszystko wygląda tak, jak byśmy chcieli. 

  • W nowym otoczeniu konieczne może być zorganizowanie pracy na nowo i dostosowanie jej do panujących warunków. Trzeba tu wziąć pod uwagę choćby zmianę czasu – jeśli przebywamy daleko poza granicami kraju. Dodatkowo w miejscu, w którym realizujemy workation może czaić się na nas sporo pokus. Mamy blisko do plaży, na basen czy na górski szlak. Warto jednak pamiętać, że przede wszystkim musimy mieć po drodze do komputera. Samodyscyplina rządzi!
  • Zmienia się plan dnia. To ważne, zwłaszcza jeśli na workation zabieramy ze sobą rodzinę. Czas pracy trzeba dostosować również do potrzeb najbliższych. Oni najprawdopodobniej również mają swoje zobowiązania i trzeba działać tak, by każdy mógł je realizować.
  • Niezwykle ważna jest elastyczność. W dobie pandemii w tempie ekspresowym ulegają zmianom różnego rodzaju przepisy. Jeśli nasz workation polega na ciągłym przemieszczaniu się – musimy nauczyć się planować na bieżąco. 

Czy workation z nami zostanie?

Na szczęście jest duża szansa na to, że nawet po zakończeniu pandemii część osób nie wróci już do pracy w biurze. Wielu pracodawców przekonało się, że wypełnianie obowiązków w formie zdalnej może sprawić, że pracownik będzie bardziej efektywny. Być może dzięki temu również nie dopadnie go rutyna oraz wypalenie zawodowe?

Dla samego pracownika workation może okazać się szansą. Na porzucenie schematów i zdobycie się na odwagę. Na realizowanie marzeń, które dotychczas nieśmiało tańczyły w jego głowie, a także na poszerzanie horyzontów. Warto to dostrzec i dobrze wykorzystać taką możliwość, jeśli tylko się przytrafi.

Źródło zdjęcia ilustrującego wpis: canva.com

Anna Nawrotna-Nadziejko

Autorką tekstu jest Anna Nowotna-Nadziejko, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z turystyką biznesową związana jest od 17 lat. Od ponad 13 lat zarządza firmą Sky Dreams, którą stworzyła z myślą o realizacji marzeń tych, którzy chcą poznawać magiczne zakątki świata w ciekawy a zarazem ambitny sposób. Zorganizowała ponad 350 eventów i wyjazdów do 80 krajów dla ponad 25 000 osób.

Odkrywanie to jej życiowa pasja. Każda jej podróż zaczyna się w momencie, gdy ją planuje i trwa dopóki ją wspomina. Podróżuje więc bez przerwy! Uważa, że marzenia są to po, by je spełniać, a nie tylko o nich opowiadać. Lubi dzielić się swoim doświadczeniem zawodowym, a praca z ludźmi to dla niej wyzwanie, którego chętnie się podejmuje, m.in. jako Mentor Programu Early Warning Europe oraz Fundacji Liderek Biznesu. Każdą wolną chwilę spędza w ciekawym miejscu w towarzystwie ludzi, którzy optymistycznie patrzą na świat i życie. Jest zapalonym nurkiem i pasjonatem tańców latynoamerykańskich.

RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze