Zarobki inżyniera – od czego zależą i jak prezentują się w różnych branżach?

Zarobki inżyniera – od czego zależą i jak prezentują się w różnych branżach?

Jednym z najbardziej interesujących tematów w zakresie rynku pracy dla przedstawicieli pokolenia Z są zarobki inżyniera. Nic dziwnego, w końcu każdy pragnie otrzymywać jak największe wynagrodzenie po latach nauki i gromadzenia doświadczeń. Czy zawody polegające na projektowaniu oraz konstruowaniu praktycznych rozwiązań technologicznych zapewniają wysokie dochody? Niejednokrotnie tak, ale zależy to od wielu czynników. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Inżynieria a rynek pracy, czyli zapotrzebowanie na ludzi z wiedzą ścisłą

W ostatnich latach bardzo wyraźnie widać rosnące zapotrzebowanie na pracowników z wykształceniem technicznym, którzy potrafią wykorzystywać nabyte umiejętności w praktyce. Ten trend ulega intensyfikacji we wszystkich zakątkach globu. To brzmi nieco górnolotnie, ale czy możemy wyobrazić sobie współczesny świat bez urządzeń ułatwiających codzienne czynności, nowoczesnych smartfonów lub zautomatyzowanych linii produkcyjnych?

Konsekwencje braku wykwalifikowanej kadry dostrzegamy na portalach internetowych z ofertami stanowisk. Polskie i zagraniczne firmy przeznaczają duże sumy, żeby trafił do nich naprawdę dobry inżynier. Zarobki w tym zawodzie wciąż sięgają coraz wyższych kwot. Jeśli możemy określić siebie mianem specjalisty w danej dziedzinie, nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem ciekawego zajęcia za sowite wynagrodzenie. Trzeba jednak pamiętać, że kiedyś tak wygodne warunki po prostu się skończą, gdyż np. popularność tego zawodu znacząco wzrośnie lub nastąpi niewyobrażalny postęp technologiczny.

Zobaczcie także: Jakie języki programowania przydają się najbardziej w poszczególnych branżach inżynierskich?

Kluczowe czynniki wpływające na wysokość zarobków inżyniera

Czynników wpływających na pensję w inżynierii da się wymienić wiele, dlatego czasem stawki w różnych firmach mogą być różne, mimo podobnego zakresu obowiązków. Obecnie niezwykle istotną rolę odgrywa ścieżka edukacyjna, którą przebył inżynier. Praca w charakterze projektanta czy konstruktora wymaga ukończenia studiów wyższych, a najlepiej kształcić się w konkretnych obszarach. Im bardziej szczegółowe przygotowanie pod kątem wąskiej domeny, tym większa szansa na wysoką wypłatę. Z tego względu raczej korzystniej omijać zbyt ogólne kierunki i wybierać te zapewniające status eksperta w wybranym obszarze.

Ponadto pracodawcy doceniają inicjatywę poszerzania swoich kompetencji. Jeśli możemy pochwalić się ukończeniem profesjonalnych szkoleń lub kursów związanych z naszą branżą, prawdopodobnie otrzymamy atrakcyjniejsze propozycje finansowe – zyskamy też komfortową pozycję negocjacyjną. Firmy zwracają również uwagę na dotychczasowe doświadczenie w wykonywaniu podobnych obowiązków. Świeżo upieczony inżynier rzadko dostaje ponadprzeciętne wynagrodzenie, chyba że ma wyjątkowe zdolności praktyczne w porównaniu do konkurentów.

Ile wynoszą zarobki inżyniera w zależności od specjalizacji?

Czas odpowiedzieć na najważniejsze pytanie, czyli ile zarabia inżynier? W celu zaprezentowania obowiązujących stawek brutto należy podzielić dane na poszczególne branże. Kwoty bowiem znacznie się różnią zależnie od obszaru działalności. Orientacyjna wysokość pensji wygląda następująco:

  • inżynier automatyk 4000-14000 złotych;
  • inżynier jakości 6000-12000 złotych;
  • inżynier budownictwa 5000-15000 złotych;
  • inżynier informatyk 6000-20000 złotych;
  • inżynier utrzymania ruchu 8000-11000 złotych;
  • inżynier procesu 8000-13000 złotych;
  • inżynier projektu 9000-16000 złotych;
  • inżynier produktu 8000-12000 złotych;
  • inżynier R&D 6000-13000 złotych;
  • inżynier energetyk 4000-9000 złotych.

To tylko kilka popularnych przykładów stanowisk, które są obecnie bardzo atrakcyjne pod względem finansowym. Podane stawki brutto wynikają między innymi z badań firm analitycznych, takich jak Bergman Engineering czy Sedlak&Sedlak oraz ofert udostępnianych na znanych portalach internetowych pokroju RocketJobs.

Widać spore rozbieżności między minimalnymi a maksymalnymi zarobkami, ponieważ kluczowe znaczenie mają opisane wcześniej czynniki. W każdym razie mediana pensji wszystkich wymienionych branż wynosi przynajmniej 6-9 tys. złotych. Za granicą te kwoty sięgają zbliżonych wartości, tyle że wypłatę otrzymuje się w euro lub dolarach, co gwarantuje jeszcze korzystniejsze warunki.

Zobaczcie także: Inżynier elektronik – jakie ma znaczenie we współczesnym biznesie? Jak się prezentują jego perspektywy na przyszłość?

Przyszłość inżynierów pod kątem finansowym – jakie są przewidywania?

Na jakie zarobki w przyszłości może liczyć inżynier? Oferty pracy prawdopodobnie nadal będą liczne i obiecujące jeszcze przez kilkanaście lat. Rosnące wynagrodzenia rodzą zainteresowanie ze strony młodych ludzi, dlatego coraz chętniej wybierają oni studia powiązane z nowoczesną technologią oraz innowacyjnymi procesami produkcyjnymi. Kiedy te osoby wejdą na rynek, liczba stanowisk zacznie się kurczyć z roku na rok, a wypłaty ulegną obniżkom. To jednak tylko przypuszczenia – inżynieria jeszcze długo pozostanie niezwykle opłacalnym zajęciem.

__________________________________________________________________

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@ThisisEngineering RAEng

Starszy redaktor projektów specjalnych w Burda Media Polska

Redaktor naczelna RocketSpace.pl w latach 2021-2022.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze