Zwierzaki pomagają nam w pracy. Jakie korzyści niosą ze sobą biura pet friendly?

Zwierzaki pomagają nam w pracy. Jakie korzyści niosą ze sobą biura pet friendly? fot. Unsplash.com / Jamie Street

Z dostępnego badania wynika, że co drugi Polak w 2022 roku miał zwierzę. Według raportu przeprowadzonego przez 3D Market najczęściej wybór pada na psa, natomiast drugi najpopularniejszy pupil to kot (36 proc. głosów). Ponadto już ponad 70 proc. ankietowanych przyznaje, że zwierzak jest jednym z członków rodziny. A 90 proc. twierdzi, iż jego obecność korzystnie wpływa na samopoczucie. Czy biura pet friendly przejdą do codzienności?

Opisywane rozwiązanie ma wiele zalet, ale wiąże się także z pewnymi zagrożeniami. Dotyczy to zarówno zwierząt, jak i osób przebywających w ich otoczeniu, między innymi alergików. Właściciele zwierzaków nie mogą zapominać o ograniczeniach w miejscu pracy, a ponadto powinni zwracać uwagę na wszelkie niepokojące sytuacje.

Biura pet friendly – jak to wygląda w rzeczywistości?

Coraz częściej widzimy zwierzęta domowe w galerii handlowej, osiedlowym sklepie, a nawet u fryzjera. Mimo to biura pet friendly wciąż nie są na tyle popularne, aby usłyszał o nich każdy mieszkaniec Polski. Zarabianie w tak „nietypowych” warunkach najczęściej związane jest z pracą w korporacji w dużym mieście lub małej, rodzinnej firmie połączonej z domem rodzinnym właścicieli.

Jednak w 2022 roku jeszcze więcej pracodawców otwartych było na przyprowadzanie zwierzaka do pracy. Z tego pomysłu zadowoleni są też pracownicy. Ci nie muszą zostawiać pupila samego w domu, wiedząc, że cały dzień spędzą w biurze. Taka sytuacja może być szczególnie kłopotliwa, jeśli jesteś szczęśliwym właścicielem psiaka.

Wyobraź sobie poniższą sytuację: wychodzisz z domu przed szóstą i wracasz o osiemnastej. Jeśli nie doglądasz psiaka przez kamerkę, nie masz pewności, co robi ani co się z nim dzieje. Oprócz tego zdajesz sobie sprawę, że kolejny raz musisz też zorganizować mu spacer z inną osobą, której pewnie przekażesz klucze do mieszkania. Gdyby natomiast zwierzęta w pracy były codziennością, nie musiałbyś martwić się takimi sprawami. Wystarczyłoby, że wyprowadzisz swojego przyjaciela podczas przerwy, a sam w tym czasie dotlenisz się i zmotywujesz do dalszej pracy. To znacznie łatwiejsze, prawda?

Pewnie nasuwa ci się pytanie – ale co z osobami, które mają uczulenie na sierść? Rozwiązaniem w tej sytuacji może być wydzielenie odpowiednich stref w biurze. Tak aby alergicy nie musieli pracować w tym samym pomieszczeniu, w którym przebywa zwierzak. Nie zapominaj też, że istnieją skuteczne metody walki z dolegliwościami takimi jak kichanie, katar oraz duszności. Wielu chorych decyduje się na skorzystanie z odczulania bądź farmakoterapii. Jednak jeśli twój współpracownik cierpi na alergię, nie powinieneś bez konsultacji przyprowadzać pupila do biura.

Jak dbać o pupila w miejscu pracy?

Istotna jest też kwestia bezpieczeństwa zwierzaka w Twoim miejscu pracy. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że pies, kot oraz każda inna istota powinny mieć zapewniony stały dostęp do wody i pożywienia. Ponadto pupil z pewnością nie będzie mógł wchodzić do pomieszczeń gospodarczych, magazynów ani innych miejsc, w których przechowywane są narzędzia lub środki chemiczne. Jeśli więc decydujesz się na przyprowadzenie go do biura, nie zapomnij o zabraniu ze sobą karmy oraz specjalnego poidełka lub miski na wodę. Przydatne może okazać się również legowisko dla ulubieńca, aby miał on miejsce, gdzie mógłby wypocząć. W niektórych przypadkach nie obejdzie się także bez kuwety. Ponadto, jeśli twój pies lub kot choruje, w związku z czym przyjmuje leki, również nie powinieneś opuszczać poszczególnych dawek, gdy jesteś w pracy.

To jednak nie wszystko. Jeśli chcesz, aby twój zwierzak żył w zdrowiu wiele lat, z pewnością dbasz o jego dietę. Twoi współpracownicy mogą jednak nie zdawać sobie sprawy z tego, że część pokarmów (m. in. ludzkie pożywienie, np. słodycze) absolutnie nie jest przeznaczona dla psiaka, kota lub królika. Uświadom innych i zwracaj uwagę na to, czym dokarmiany jest pupil w miejscu pracy. Podobnie, niektóre zwierzęta mogą nie przepadać za głaskaniem czy innymi formami kontaktu fizycznego, szczególnie w odniesieniu do ludzi, których nie znają. Mogą je także płoszyć zbyt donośne lub niespokojnie dźwięki (np. gwar głośnych rozmów).

Jakie korzyści płyną z biur pet friendly?

Korzyści płynących z wykonywania obowiązków zawodowych w towarzystwie zwierząt jest wiele. Jak się okazuje, pracownicy mają tego świadomość. Według badania przeprowadzonego przez Pethelp wynika, że aż 97 proc. z nich chciałoby, aby ich firma była przyjazna zwierzętom. Jednak tylko 32 proc. może swoje miejsce zarobku określić jako „pet friendly”.

Wśród najważniejszych zalet przyprowadzania pupili ze sobą wymienia się:

  • widoczną poprawę nastroju pracowników,
  • redukcję stresu,
  • zwiększoną motywację do działania,
  • podwyższone zaufanie do współpracowników,
  • zmniejszanie poczucia odosobnienia, wykluczenia i samotności.

Plusy, które powodują, że biura przyjazne zwierzętom stają się trendy, mogą docenić również pracodawcy. Dzięki temu w prosty sposób zbudują pozytywny obraz firmy w oczach klientów oraz potencjalnych pracowników.

Motorem napędowym zmian w tej dziedzinie mogą być młodzi pracownicy. To przede wszystkim oni doceniają możliwość pracowania w towarzystwie zwierząt. Emilia Harabień, dawna Team Leader w grupie Brand24, a obecnie Growth Hacker, swoją decyzję o przygarnięciu zwierzaka i przyprowadzeniu go do firmy uzasadnia w ten sposób:

Zależało mi na możliwości przyprowadzania go do biura zwłaszcza na samym początku, gdy buduje się najbliższą więź ze zwierzakiem. Dlatego przed kupnem psa skonsultowałam swoją decyzję z kierownictwem i współpracownikami. Powodzenie ze zwierzakiem w biurze zależy w dużym stopniu od zespołu i charakteru firmy. Istotne są też konsekwencja i przeszkolenie.

Oprócz tego dodaje, że choć z początku produktywność spadła, to gdy psiak przystosował się do nowych zasad, wszystko wróciło do normy, a ona sama zyskała poczucie spokoju.

Wpływ zwierząt na współpracę i pracę w zespole

Praca w zespole często nie jest łatwa, szczególnie jeśli dopiero się „docieracie”. Konflikty występują zarówno wśród młodszych pracowników, jak i tych starszych stażem oraz doświadczeniem. Jak się okazuje, rozwiązaniem tego problemu może być zwierzak. Badania przeprowadzone przez Purinę w 2017 roku wyraźnie wykazują, że 1/5 osób uważa, iż pies lub kot poprawia relację pomiędzy poszczególnymi członkami zespołu. Aż 45 proc. uznaje natomiast, że dzięki pupilowi atmosfera wyraźnie się rozluźnia.

W biurach pet friendly pracownicy czują się bardziej zadomowieni, a obecność małego przyjaciela tworzy rodzinny, przytulny klimat. Psycholodzy potwierdzają też, że praca w towarzystwie innych osób oraz pupila pozwala zacieśnić więzi, jak i skuteczniej wdrożyć w funkcjonowanie firmy nową osobę.

Zwierzęta a samopoczucie

Jeśli mieszkasz razem z kotem, na pewno pamiętasz sytuację, gdy za oknem padał deszcz, a ty, po ciężkim dniu w pracy, z kubkiem gorącej herbaty i książką siedziałeś w ulubionym fotelu. Na twoich kolanach leżał kot. Być może miałeś zły humor, czułeś się zmęczony oraz przytłoczony, ale przyjemne mruczenie zwierzaka i spokój, jakim emanował, dodawały ci otuchy lub siły.

Pozytywny wpływ zwierząt na człowieka potwierdza wiele badań. Część z nich dotyczy depresji i SAD, czyli sezonowych zaburzeń afektywnych objawiających się smutkiem oraz brakiem poczucia sensu. Przebywanie z kotem lub psem w wielu przypadkach łagodzi przebieg chandry i stanów chorobowych, a nawet pozwala szybciej powrócić do zdrowia.

Pies lub kot w biurze a produktywność

Instytucja Banfield Pet Hospital przeprowadzała badanie wśród pracowników, którzy na co dzień pracują w biurach pet friendly lub jednorazowo zabrali ze sobą pupila do pracy. Jak się okazało, aż 67 proc. z nich uznało, że praca okazała się znacznie bardziej produktywna, a jej efekty szybciej widoczne.

Jeśli pracujesz co najmniej godzinę w ciągu dnia, musisz wiedzieć, że twój mózg jest w stanie w pełni skoncentrować się tylko przez 50 minut. To oznacza, że co niecałą godzinę powinieneś robić sobie krótkie przerwy. Niektórzy czas ten przeznaczają na szybkie ćwiczenia rozciągające plecy i kark, posiłek lub mindfulness, jednak jeśli pracujesz w towarzystwie zwierzaka, możesz wyjść z nim na szybki spacer, by dotlenić mózg i pooddychać świeżym powietrzem. Psiak jest zatem dobrą motywacją, by dbać o swoją kondycję oraz koncentrację. Dzięki temu zyska też twoja produktywność pracy, co z pewnością ucieszy szefa.

Zwierzęta niwelują stres i niepokój

Czy wiedziałeś o tym, że głaskanie pupila pomaga osobom zmagającym się z nadciśnieniem? Jeśli nie, to pewnie nie zdajesz sobie też sprawy z tego, że ta czynność pozwala zredukować napięcie i niepokój, nawet jeśli jesteś całkowicie zdrowym człowiekiem. Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, analiza dr. Clintona Rubina potwierdza tę teorię. Lekarz wyjaśnia, że mruczenie w pełni zrelaksowanego kota o częstotliwości od 20 do 120 Hz powoduje wydzielanie hormonów szczęścia, obniżenie lęku i poziomu kortyzolu. A co za tym idzie — ułatwia skupienie, a także wykonywanie zadań pod presją czasu w biurze pet friendly. Stres w pracy to nieodłączny element obecnej rzeczywistości, więc jeśli poszukujesz dla siebie remedium, zabierz do biura kota!

Co mówi prawo o biurach pet friendly?

Kodeks pracy nie zabrania przyprowadzania zwierząt do biura, jednak należy zwrócić uwagę na regulamin budynku. Jeśli nie znajdziesz w nim zakazu, po uzgodnieniu tej kwestii z szefem i innymi pracownikami możesz zabrać ze sobą pupila. Pamiętaj jednak, że czasem nie jest to możliwe z uwagi naruszania zasad BHP. Dotyczy to przede wszystkim restauracji oraz szpitali, w których szczególnie pilnuje się sterylności.

Jeśli Twój pracodawca nie chce zgodzić się na obecność psiaka lub kota w pracy, możesz podsunąć mu raport firmy Pethelp. Szczegółowo wyjaśnia on, w jaki sposób pupile pracowników wpływają na employer branding. Na budowanie wizerunku przyjaznego zwierzętom zdecydowały się m.in. P. Izabela Woźnicka (Kierownik Działu Zarządzania ZFŚS w Rossmann), a także Ewelina Rędzikowska-Biegus (Specjalistka ds. HR Coffeedesk).

RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze