Żeby spać spokojnie, spraw sobie… poduszkę finansową. Tylko jak to zrobić?

Żeby spać spokojnie, spraw sobie… poduszkę finansową. Tylko jak to zrobić? fot. Roman Samborskyi / Shutterstock.com

Czy jesteśmy w stanie przewidzieć to, co przyniesie nam przyszłość? Na pewno nie do końca. Możemy jednak założyć, że bez względu na to, co by się nie wydarzyło, powinniśmy posiadać pewien stopień zabezpieczenia finansowego. Ten posłuży nam jako przysłowiowa „poduszka bezpieczeństwa” w przypadku niespodziewanych sytuacji. 

W dzisiejszym, niestabilnym gospodarczo świecie, wiele osób zadaje sobie pytanie o to, co zaraz nastąpi i czego możemy się spodziewać. Czy znowu nie zaskoczy nas niespodziewana sytuacja, która wywróci do góry nogami nasz – mogłoby się zdawać – poukładany i nienaruszalny schemat codzienności? Nauczeni doświadczeniami ostatnich lat, musimy wziąć pod uwagę to, że nawet z pozoru stabilny układ może rozsypać się jak domek z kart. Ważne jest, aby być na to przygotowanym. Takim zabezpieczeniem jest finansowa poduszka.

Czym jest finansowa poduszka bezpieczeństwa?

Finansowa poduszka bezpieczeństwa to pewien fundusz lub rezerwa pieniężna. Jej celem jest zabezpieczenie nas samych lub rodziny przed nieprzewidzianymi wydarzeniami finansowymi lub trudnościami ekonomicznymi. Jest to rodzaj wypracowanej ochrony finansowej. Chodzi przede  wszystkim o poczucie stabilności, ale również spokój i pewność w przypadku utraty dochodów lub nieoczekiwanych wydatków. Dlaczego warto budować finansową poduszkę bezpieczeństwa i jak to zrobić?

Dlaczego budować finansową poduszkę bezpieczeństwa?

Finansowa poduszka bezpieczeństwa ma wiele zalet i jest kluczowym elementem zabezpieczenia sytuacji finansowej. Oto kilka powodów, dla których warto zainwestować czas i wysiłek w jej budowę:

Nagłe wydatki

Zastanów się przez chwilę, czy w ciągu ostatniego roku zdarzyło ci się usłyszeć od kogoś o zepsutej lodówce, pralce, awarii samochodu czy zalanej łazience. Mogło to dotyczyć znajomych, sąsiadów, ale może nawet i ciebie. Musisz pamiętać, że choć z reguły człowiek ma tendencję do postrzegania negatywnych sytuacji jako czegoś odległego, a „jeśli przytrafia się coś złego, to na pewno nie mnie”, życie pełne jest nieprzewidywalnych wydarzeń. I to takich, które lubią pojawiać się w najmniej oczekiwanych momentach. Posiadanie finansowej poduszki bezpieczeństwa pozwoli ci pokryć dodatkowe wydatki bez konieczności sięgania po kredyt i zadłużania się.

Utrata dochodów

Czy obecną sytuację na rynku pracy możemy nazwać stabilną? Na ten temat można by prowadzić szerokie dyskusje, mniej lub bardziej zawiłe w zależności od branży. Myślę jednak, że czytelnicy zgodzą się z twierdzeniem, że mimo wszystko nikt nie jest całkowicie zabezpieczony przed utratą źródła stałych dochodów. I chociaż nikt nie myśli (bądź nie chce myśleć) na poważnie o perspektywie nagłej utraty pracy, z tyłu głowy zawsze warto posiadać plan B. Nie tylko w formie dotyczącej tego, czym alternatywnie można by się zająć, ale także w formie tego, co zrobić, gdy tej pracy po prostu nie będzie lub poszukiwanie innego źródła dochodów znacząco się wydłuży. Posiadanie rezerwy finansowej zapewni ci spokojną głowę. I pozwoli przetrwać okres, w którym będziesz pozbawiony wpływów na konto. A także da ci czas na znalezienie nowej pracy bez niepokoju o utrzymanie i bieżące wydatki.

Redukcja stresu

Brak poczucia bezpieczeństwa finansowego może prowadzić do chronicznego stresu i niepokoju. Z jednej strony w tej sytuacji będą pojawiały się dręczące myśli, dotyczące tego, co zrobisz, jeśli przydarzy się jakaś losowa sytuacja, a ty nie będziesz na to przygotowany. Z drugiej strony, brak gotowości do przetrwania cięższego okresu (na przykład kilku miesięcy bez pracy) znacząco wpłynie na twoją zależność od sytuacji, w której się znajdujesz. Mając plan awaryjny, możesz pozwolić sobie na przykład na zmianę miejsca zatrudnienia, gdy tylko uznasz, że obecne przestało ci z jakiegokolwiek względu odpowiadać. To właśnie posiadanie poduszki bezpieczeństwa da ci pewność siebie i poczucie spokoju, że jesteś przygotowany na stawienie czoła wyzwaniom i przeciwnościom losu.

Jak budować finansową poduszkę bezpieczeństwa?

Budowa finansowej poduszki bezpieczeństwa wymaga dyscypliny, planowania i regularności. Oto kilka kroków, które można podjąć, aby zacząć budować swoją poduszkę finansową:

1. Określ cel

Przeanalizuj swoją sytuację, sposób życia i wyobraź sobie, ile środków chciałbyś mieć na swojej finansowej poduszce bezpieczeństwa. Na wielu branżowych blogach oraz w podcastach finansowych zaleca się gromadzenie kwoty, będącej równowartością minimalnie trzech, a najlepiej sześciu miesięcznych pensji. Zastanów się nad zobowiązaniami finansowymi i wydatkami, aby określić realistyczny cel. Gdy już zaczniesz budować swoją poduszkę finansową, działaj z głową i myśl o tym, czemu ma ona służyć. Kiedy nie będziesz widzieć realnego celu swojego działania i będziesz „oszczędzać tylko po to, żeby oszczędzać”, możesz szybko stracić zapał, a plan spali na panewce.

2. Twórz budżet

Przeanalizuj swoje dochody i wydatki i stwórz budżet, który pomoże ci kontrolować swoje finanse. Zastanów się, czy wśród comiesięcznych wydatków jest przestrzeń do zaoszczędzenia jakiejś kwoty. Czy rzeczywiście potrzebujesz wszystkich subskrypcji, na które jesteś zapisany? A może pojedyncze usługi, z których korzystasz, możesz połączyć w pakiet? Wydziel pewną kwotę każdego miesiąca na budowę swojej poduszki bezpieczeństwa. Staraj się być konsekwentny i trzymać się tego planu.

3. Automatyzuj oszczędzanie

Skorzystaj z dostępnej na twoim koncie opcji zlecenia stałego, aby regularnie odkładać określoną sumę na swoje konto oszczędnościowe. W ten sposób zapewnisz sobie stałość w działaniu. A także pewność, że środki na poczet zabezpieczenia finansowego będziesz gromadzić co miesiąc bez konieczności podejmowania dodatkowych działań.

4. Zwiększ swoje dochody

Jeśli chcesz przyspieszyć proces budowania finansowej poduszki bezpieczeństwa, rozważ pozyskanie dodatkowych źródeł dochodu. Nie chodzi o to, aby od razu brać się za drugi etat, czy stale zobowiązywać do wykonywania dodatkowej pracy. Pomyśl o tym, czy jesteś w stanie raz czy dwa razy w miesiącu wykonać coś, co przyniesie ci dodatkową kwotę. Być może masz hobby, które możesz zamienić na usługę? Jeśli masz możliwości i więcej czasu, możesz też podjąć kilka jednorazowych zleceń, pracę dorywczą, znaleźć dodatkowy projekt lub zainwestować posiadane środki w produkty o niskim ryzyku.

5. Oszczędzaj na codziennych wydatkach

Przeanalizuj swoje wydatki i poszukaj możliwości oszczędności. Możesz zredukować niepotrzebne koszty, porównując ceny produktów, które kupujesz. Możesz także zrezygnować z pewnych luksusów (codzienną kawę na mieście zamień na kawę w domu czy w biurze) na rzecz budowy swojej poduszki finansowej. Skorzystaj także z funkcji oferowanych przez dostawców usług cashback, np. alerabat.com i odkładaj nawet 10 proc. kwot wydawanych na codzienne zakupy.

6. Odkładaj nieoczekiwane środki

Jeśli otrzymasz niespodziewany zastrzyk gotówki, np. premię lub zwrot podatku, rozważ odkładanie tych środków bezpośrednio na swoje konto oszczędnościowe. Chociaż zazwyczaj w takich sytuacjach mamy tendencję do szybkiego wydania dodatkowej kwoty na „coś ekstra”, zastanów się na spokojnie, co będzie dla ciebie istotniejsze. Nie chcesz rezygnować z dodatkowego wydatku? Postaraj się podzielić uzyskaną kwotę na pół i jedną część przeznacz na poczet oszczędności. To pomoże ci przyspieszyć proces budowania poduszki bezpieczeństwa.

7. Ubezpiecz się

Choć ubezpieczenia nie wpłyną bezpośrednio na wysokość posiadanej rezerwy finansowej, posiadanie odpowiednich polis ubezpieczeniowych również może stanowić część twojej poduszki bezpieczeństwa. Zastanów się nad dodatkowym ubezpieczeniem zdrowotnym lub specjalistycznym pakietem, jeśli często korzystasz z usług medycznych. Również ubezpieczenie samochodu czy ubezpieczenie nieruchomości mogą chronić przed nieoczekiwanymi wydatkami związanymi z tymi obszarami.

Budowa finansowej poduszki bezpieczeństwa to kluczowy krok w zapewnieniu stabilności finansowej sobie i swojej rodzinie.

Dzięki posiadaniu takiej rezerwy pieniężnej możesz spokojnie stawić czoła nagłym wydatkom lub utracie dochodów. Dlatego warto poświęcić czas na stworzenie budżetu, naukę i automatyzację oszczędzania oraz kontrolowanie wydatków. Pamiętaj, że budowanie finansowej poduszki bezpieczeństwa to proces. I jak każdy proces wymaga cierpliwości oraz dyscypliny, ale nagroda w postaci poczucia bezpieczeństwa jest tego warta.

Product Specialist alerabat.com

Z wykształcenia iberystka i psycholog ekonomiczny. Zawodowo związana z digital marketingiem i rozwojem produktów w branży IT. Zarządzała strategiami, zespołami i produktami. Kontynuuje rozwój na kierunku MBA Innowacje i analiza danych, gdyż uważa, że działania oparte o dokładną analizę danych przynoszą najlepsze efekty. Po godzinach realizuje swoją pasję fotograficzną, a jej prace były wystawiane w galeriach w Paryżu i w Barcelonie.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze