Czym jest zasada 70:20:10? I czy to klucz do skutecznego rozwoju?

Czym jest zasada 70:20:10? I czy to klucz do skutecznego rozwoju? fot. NDAB Creativity / Shutterstock.com

W dzisiejszym zmiennym i dynamicznym środowisku biznesowym, umiejętność szybkiego dostosowywania się do zmian staje się kluczowa w osiąganiu sukcesów przez organizacje. Jednym z filarów efektywnego rozwoju pracowników jest zasada 70:20:10. Zakłada ona, że rozwój pracowników odbywa się poprzez doświadczenie oraz praktykę i jeszcze raz… praktykę. Czy zatem to oznacza, że czas przeznaczony na szkolenia i kursy idzie na marne? Oczywiście, że nie. 

Planując rozwój swoich kompetencji, warto zmaksymalizować efektywność zdobywanej wiedzy. I w tym właśnie nam pomoże zasada 70:20:10.

Na czym polega zasada 70:20:10?

Zasada 70:20:10 to model, który podkreśla trzy główne składniki procesu uczenia się i rozwoju zawodowego:

  • 70 proc. to praktyka i doświadczenia zawodowe – oznacza to, że pracownik powinien spędzać najwięcej czasu (tj. 70 proc.) na zadaniach praktycznych związanych z jego pracą. Bezpośrednie zaangażowanie w projekty umożliwia nam zdobycie konkretnych umiejętności i doświadczeń. 
  • 20 proc.  stanowi interakcja z innymi i nauka poprzez doświadczenia innych osób – tutaj warto umożliwić pracownikowi obserwowanie doświadczonych współpracowników. Współpraca z mentorem czy wymiana doświadczeń z innymi pracownikami są istotnym elementem rozwoju zawodowego. Świetnie się tu również sprawdzi job shadowing, który polega jedynie na obserwacji pracy drugiej osoby, a nie wykonywaniu obowiązków.
  • 10 proc. w procesie uczenia się i rozwoju stanowi kształcenie formalne tj. szkolenia i kursy. Tyle powinniśmy poświęcić na formalne metody edukacji takie jak tradycyjne szkolenia, kursy online i offline czy warsztaty. Kształcenie formalne dostarcza pracownikowi teorię i ma na celu wyeliminowanie luk w umiejętnościach.

Dlaczego zasada 70:20:10 jest skuteczna?

Koncentruje się na praktyce

Praktyka stanowi znaczną część zasady 70:20:10, co jest zgodne ze stwierdzeniem, że najwięcej uczymy się poprzez działanie. Realne wykonywanie zadań umożliwia szybsze przyswajanie nowych umiejętności, a popełnione błędy stanowią cenne lekcje. Pamiętaj, że warto dać przestrzeń pracownikowi na popełnianie błędów, bo to najlepszy sposób na naukę!

Polega na współpracy i wymianie wiedzy

Współpraca i wszelkie interakcje społeczne odgrywają kluczową rolę w procesie uczenia się. Dzięki wymianie doświadczeń z innymi pracownikami, każdy ma szansę skorzystać z wiedzy, doświadczenia i perspektywy jakie mają inni, co znacząco przyspiesza nasz rozwój zawodowy.

Charakteryzuje się zróżnicowanymi metodami edukacji

Zasada 70:20:10 obejmuje różne metody edukacji, co pozwala dostosować proces uczenia się do indywidualnych preferencji i stylu przyswajania wiedzy przez pracowników.

Efektywnie wykorzystuje zasoby

Model ten pozwala organizacjom skoncentrować się na skutecznych i efektywnych metodach rozwoju, eliminując ewentualne marnotrawstwo czasu i zasobów na mniej efektywne formy edukacji.

Zasada 70:20:10. Jak wdrożyć ją w organizacji?

Wdrożenie metody 70:20:10 w organizacji, wymaga budowania kultury, która wspiera ciągłe uczenie się. Jednak korzyści jakie przyniesie w perspektywie czasu sprawiają, że warto zainwestować czas i energię w jej wdrożenie. 

Jakie zatem kroki podjąć, aby zrobić to dobrze?

  • Zadbaj o odpowiednią kulturę organizacyjną i atmosferę w pracy. Stwórz taką przestrzeń, w której każdy pracownik będzie czuł się doceniany i wspierany, bez obaw przed popełnianiem błędów;
  • Ustal w organizacji wartości, które będą wspierały nastawienie na ciągły rozwój;
  • Pomyśl o stworzeniu programów mentoringowych i platform wspierających wzajemną wymianę wiedzy;
  • Wykorzystaj nowoczesne narzędzia, platformy e-learningowe i aplikacje, aby umożliwić pracownikom elastyczne podejście do uczenia się, które będzie dostępne w dowolnym miejscu i czasie;
  • Ustal wraz z pracownikiem plan rozwoju, który będzie dostosowany do jego indywidualnych potrzeb i celów;
  • Regularnie sprawdzaj postępy pracowników i wspólnie przeanalizujcie skuteczność poszczególnych działań.

Zasada 70:20:10 stanowi nie tylko teoretyczny model, ale praktyczną strategię rozwoju, która wspiera efektywne uczenie się w środowisku pracy. Skuteczne wdrożenie tej zasady może przyczynić się do zwiększenia efektywności i motywacji pracowników, a także do wzrostu konkurencyjności organizacji na rynku pracy. Zastosowanie tej metody wymaga jednak zaangażowania całej organizacji. Kluczowe jest stworzenie kultury, która promuje ciągłe uczenie się i rozwój zawodowy, a także atmosfery wsparcia i docenienia.

Talent Acquisition & EB Specialist

Od początku swojej kariery zawodowej związana z branżą HR. W barwach Group One jako Talent Acquisition & EB Specialist poszukuje najlepszych talentów i wspiera działania Employer Brandingowe. Prywatnie pasjonatka podróży i zdobywania górskich szczytów!

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze