Inżynier elektronik – jakie ma znaczenie we współczesnym biznesie?

Inżynier elektronik – jakie ma znaczenie we współczesnym biznesie?

Elektronika jest jedną z kluczowych branż dla światowej gospodarki, która wpływa na rynek pracy zarówno w Polsce, jak i w innych krajach. Specjaliści z tej dziedziny tworzą nowoczesne podzespoły współczesnych urządzeń oraz wdrażają innowacyjne technologie. Jakie znaczenie ma inżynier elektronik dla społeczeństwa oraz co czeka ten zawód w nadchodzących latach?

Czym się zajmuje inżynier elektronik i jak nim zostać?

Projektowanie i budowanie układów scalonych, a także wykorzystywanie ich w praktycznych zastosowaniach – tak najogólniej można opisać to, czym zajmuje się inżynier elektronik. Charakter jego obowiązków różni się w zależności od pełnionego stanowiska. Zazwyczaj osoby wykonujące tę profesję spędzają dużo czasu w firmowych biurach czy laboratoriach. Tam sprawdzają nowe pomysły, konstruują przyrządy lub naprawiają usterki zużytego sprzętu.

Miejscem rozpoczęcia kariery w omawianym zawodzie z reguły jest technikum. Szkoła nastawiona na przekazywanie wiedzy ścisłej na temat szeroko pojętej elektrotechniki zdecydowanie najlepiej przygotowuje młodych ludzi do pracy jako inżynier elektronik. Studia inżynierskie i magisterskie na zbliżonych kierunkach stanowią kolejny etap edukacji. Uzyskanie wyższego tytułu naukowego gwarantuje nawet kilkukrotnie lepsze warunki finansowe oraz możliwość zatrudnienia w przedsiębiorstwach realizujących ciekawe projekty.

Trzeba jednak pamiętać, że ta profesja ma wyjątkową specyfikę, ponieważ poza wiedzą zdobytą podczas wieloletniej nauki szczególnie liczą się również wrodzone umiejętności. W tej branży trzeba żywić pasję do majsterkowania przy bardzo drobnych przedmiotach i charakteryzować się zdolnościami manualnymi. Niektórym brakuje tych cech, dlatego trudniej im osiągnąć sukces we wspomnianej dziedzinie.

Rola inżyniera elektronika w XXI wieku 

W obliczu powszechnej cyfryzacji bazującej na stosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych, takich jak układy scalone, opisywany zawód ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego społeczeństwa. Świadczą o tym chociażby udostępniane w sieci oferty pracy. Inżynier elektronik zawsze może wybierać spośród setek interesujących stanowisk. Poza tym uwagę przykuwają rosnące z roku na rok wynagrodzenia – one również potwierdzają duże znaczenie tego fachu we współczesnym świecie.

Braki specjalistów, skutecznie wykorzystujących posiadaną wiedzę w praktyce, utrzymują się na wysokim poziomie od kilkudziesięciu lat, lecz intensywny rozwój nowej dziedziny dotychczas pozwalał skutecznie je uzupełniać. Obecnie problem narasta, ponieważ przez długi czas młodzi ludzie chętniej wybierali humanistyczne kierunki kształcenia. Inżynier elektronik wraca jednak do łask pokolenia Z, dlatego warto rozważyć tę ścieżkę kariery.

Zarobki inżyniera elektronika – ile wynoszą i od czego zależą?

Czy ten zawód się opłaca? Jak zwykle zależy to od konkretnego stanowiska, ponieważ zakres obowiązków prezentuje się inaczej w poszczególnych firmach. Poza tym różnią się też zarobki – większe stawki niż w pozostałych częściach kraju obowiązują przykładowo w województwie mazowieckim. Oprócz tego pracodawcy zwracają uwagę na ukończone szkolenia oraz dotychczasowe doświadczenie w realizowaniu podobnych zadań. Te czynniki czasem znacznie zmieniają warunki finansowe, na które może liczyć inżynier elektronik. Zarobki są mimo wszystko świetne nawet świeżo po studiach.

Informacje zawarte w internetowych ogłoszeniach i badaniach firm analitycznych pozwalają orientacyjnie stwierdzić, ile zarabia inżynier elektronik. Średnie wynagrodzenie wynosi około 6-7 tys. złotych brutto. Najlepsi specjaliści otrzymują nawet 10 tys. złotych miesięcznie. Zaangażowanie w projekty i chęci poszerzania kompetencji pozwalają również uzyskiwać premie lub ciekawe profity.

Przewidywania dla zawodu inżyniera elektronika na nadchodzące lata

Podobnie jak w przypadku pozostałych branż inżynierskich, ekspertów z zakresu elektroniki czeka prawdopodobnie świetlana przyszłość. Kolejne kilkanaście lat przypuszczalnie minie pod znakiem rosnącego zapotrzebowania na wykwalifikowanych projektantów i konstruktorów. Przedstawiciele pokolenia Z mają teraz niepowtarzalną okazję, żeby obsadzić atrakcyjne stanowiska na wiele lat. Później będą decydować o kształcie zdigitalizowanego świata – to niezwykle interesująca perspektywa.

Jeśli stoimy przed wyborem ścieżki kariery, niezwykle kuszącą i dobrze rokującą opcją jest zawód inżynier elektronik. Praca w charakterze specjalisty od układów scalonych i nowoczesnych rozwiązań technologicznych prezentuje się naprawdę ciekawie. Jeżeli cechują nas odpowiednie predyspozycje, niewątpliwie warto rozważyć rozwój w kierunku tego fachu. W przyszłości raczej nie pożałujemy takiej decyzji. 

________________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@Adi Goldstein

Starszy redaktor projektów specjalnych w Burda Media Polska

Redaktor naczelna RocketSpace.pl w latach 2021-2022.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze