Poszukiwani inżynierowie z doświadczeniem w programowaniu robotów. Jakie są wymagania na stanowisku automatyka?

Poszukiwani inżynierowie z doświadczeniem w programowaniu robotów. Jakie są wymagania na stanowisku automatyka? fot. Fractal Pictures / Shutterstock.com

Czy marzycie o pracy, która pozwoli wam na wyzwolenie kreatywności, wykorzystanie swoich umiejętności technicznych i tworzenie innowacyjnych rozwiązań? Co powiecie w takim razie na karierę jako inżynier automatyk? To zawód przyszłości, niezwykle potrzebny w świecie XXI wieku, pełnego nowoczesnych technologii. Z tego artykułu dowiecie się, jakim wymaganiom trzeba sprostać na takiej posadzie.

Zostań opiekunem Lindo! 🐶

Aplikuj

Tak popularna w ostatnich latach automatyka jest obszerną dziedziną techniki. Obejmuje projektowanie, budowę oraz eksploatację półautonomicznych lub w pełni samodzielnych systemów. Odgrywa nieocenioną rolę we współczesnym świecie, ponieważ jej osiągnięcia znajdują coraz powszechniejsze zastosowanie w przemyśle i innych gałęziach gospodarki. Z automatyzacji procesów produkcyjnych wynika wiele korzyści. Przede wszystkim takie urządzenia mogą pracować bez przerwy, co zwiększa wydajność zakładów. Ponadto realizują zadania precyzyjniej od ludzi, rzadko popełniając błędy. Nic zatem dziwnego, że biznes stawia na programowanie robotów, a wraz z tym trendem rośnie zainteresowanie automatykami.

Kim jest inżynier automatyk?

Obmyślanie nowych rozwiązań technologicznych stanowi jedno z podstawowych obowiązków, jakimi zajmuje się automatyk. Co robi poza tym? Wdraża i utrzymuje w ruchu mechanizmy odpowiedzialne za wytwarzanie określonych wyrobów. Ściślej mówiąc, jako specjaliści z tego obszaru programujecie roboty, uruchamiacie je i integruje z pozostałymi maszynami wykorzystywanymi w firmie. Macie do czynienia z maszynami CNC, narzędziami pomiarowymi, komputerami czy elementami wykonawczymi. Spoczywa na was dbanie o prawidłowe działanie aparatury oraz udoskonalanie jej zgodnie z potrzebami przedsiębiorstwa.

Inżynier automatyk – przykładowe zadania i obowiązki:

 • projektowanie i programowanie systemów automatyki,
 • przeprowadzanie analizy procesów produkcyjnych i optymalizacja ich wydajności,
 • diagnozowanie i naprawa awarii w systemach automatyki,
 • instalacja i konfiguracja systemów sterowania,
 • testowanie i wdrażanie rozwiązań technicznych,
 • szkolenie personelu w zakresie obsługi systemów automatyki.

Oczekiwane kompetencje i umiejętności to przede wszystkim:

 • wiedza z zakresu elektrotechniki, automatyki i sterowania,
 • umiejętność programowania urządzeń oraz systemów takich jak PLC, HMI czy SCADA,
 • znajomość przemysłowych standardów i norm związanych z automatyką,
 • zdolność analitycznego myślenia i rozwiązywania problemów,
 • umiejętność pracy w zespole oraz komunikacji z innymi działami w zakładzie.

Inżynier automatyk musi również być skrupulatny, precyzyjny i dokładny w swojej pracy, a także elastyczny i gotowy do szybkiej reakcji w sytuacjach awaryjnych.

Na czym polega programowanie robotów przemysłowych i jak się go nauczyć?

Zyskujące na popularności programowanie robotów przemysłowych polega na tworzeniu sekwencji działań, które pozwalają robotowi realizować wyznaczone zadania w sposób automatyczny z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Jeśli chcecie się tym zajmować, powinniście wykazać się nie tylko znajomością najpopularniejszych języków, lecz także specjalistyczną wiedzą z zakresu robotyki, elektrotechniki, automatyki oraz mechaniki. Wspomniane zdolności okazują się szczególnie pożądane przez pracodawców, zwłaszcza w branżach produkcyjnych – zdecydowanie warto w nie inwestować.

Jeżeli chcecie uczyć się programowania robotów przemysłowych, korzystajcie z branżowych źródeł wiedzy i bierzcie udział w szkoleniach. Specjalistyczne zajęcia oferują wybrane szkoły oraz uczelnie techniczne. Nierzadko wiele wyciągniecie także z kursów online na internetowych platformach edukacyjnych. Mimo iż nic nie zastąpi doświadczenia, od czegoś trzeba jednak zacząć. A mediana zarobków na poziomie prawie 8000 zł brutto z pewnością jest warta zachodu.

Języki programowania robotów przemysłowych

C++, Python i Java to najczęściej wykorzystywane języki programowania robotów przemysłowych. Używają ich głównie ludzie początkujący oraz osoby rozwijające hobby. Jeżeli planujecie karierę profesjonalisty, celujcie w inne składnie. Warto zwrócić uwagę między innymi na MATLAB – zaawansowane środowisko o potężnych możliwościach obliczeniowych i symulacyjnych. Opanowanie go zajmuje sporo czasu, ale zapewnia znakomite efekty.

Jak wygląda kurs programowania robotów?

Specjalistyczny kurs programowania robotów to intensywny program szkoleniowy, który ma na celu zaznajomienie uczestników z podstawami obsługi autonomicznych urządzeń. Na takich wydarzeniach zwykle macie okazję poznać najnowsze, kosztowne technologie i zdobyć kluczowe umiejętności do rozpoczęcia kariery. Na rynku znajdziecie różnorodne kursy – automatyka cieszy się w końcu ogromnym zainteresowaniem. Zazwyczaj obejmują kilka etapów i zależnie od poziomu zaawansowania kosztują nawet kilka tysięcy złotych.

Najpopularniejsze programy do programowania robotów

Przed wkroczeniem na ścieżkę kariery w automatyce warto poznać najpopularniejsze programy do programowania robotów. Pomagają one chociażby symulować pracę maszyn bądź budować własne systemy w komputerowym środowisku 3D.

 • ROS (Robot Operating System) – to jedno z najpopularniejszych narzędzi, które umożliwia tworzenie oprogramowania dla robotów i zarządzanie nimi.
 • MATLAB Robotics System Toolbox – aplikacja stworzona przez firmę MathWorks pozwalająca na programowanie robotów i projektowanie modułów sterowania.
 • RobotC – służy do obsługi robotów LEGO Mindstorms NXT i EV3, a także VEX Cortex i VEX IQ.
 • LabVIEW Robotics – zawiera opcje planowania, testowania oraz wdrażania algorytmów dla robotów.
 • Microsoft Robotics Developer Studio – środowisko programistyczne firmy Microsoft z panelem do tworzenia aplikacji do robotów.
 • Webots – narzędzie do symulacji robotów, które pozwala na projektowanie, testowanie i optymalizację oprogramowania robotów.
 • ABB RobotStudio – narzędzie do programowania i symulacji robotów firmy ABB.
 • KUKA Sim Pro – narzędzie firmy KUKA, umożliwiające symulację ruchu robotów.
 • Gazebo – środowisko do symulacji robotów, które umożliwia tworzenie wirtualnych modeli robotów i testowanie ich zachowania w różnych scenariuszach.
 • CoppeliaSim – narzędzie umożliwiające symulację robotów i projektowanie oprogramowania dla robotów.

Czego oczekują pracodawcy poszukujący automatyków?

Automatyzacja procesów przemysłowych i technologicznych to coraz mocniej rozwijająca się dziedzina. Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów stale rośnie. Automatyka i robotyka wykorzystuje technologie informatyczne, co wpływa na wymagania względem kandydatów na stanowiska powiązane z branżą. Pracodawcy poszukujący automatyków oczekują od nich wielu cech i umiejętności.

Podstawową umiejętnością jest programowanie w językach wysokiego poziomu, takich jak Python, C++, Java czy Matlab. Pracodawcy cenią znajomość narzędzi i systemów programowania sterowników PLC, paneli HMI oraz systemów SCADA, a także zdolności do przygotowywania aplikacji na urządzenia mobilne. Oprócz tego liczy się łatwość w projektowaniu aparatur produkcyjnych, na których bazuje szeroko pojęta automatyka przemysłowa – mowa tu między innymi o obsłudze komputerowych programów CAD/CAM.

Inżynier automatyk – jak jeszcze może przyciągnąć uwagę pracodawców na polskim i zagranicznym rynku?

Istotną rolę odgrywa chłodna głowa oraz skuteczne rozwiązywanie napotkanych problemów poprzez logiczne myślenie. Pełniąc obowiązki automatyków, powinniście szybko analizować dane, znajdować przyczyny błędów i niwelować je z zastosowaniem dostępnych metod. Wszystko w celu zminimalizowania czasu przestoju produkcji i uniknięcia kosztownych awarii. Nie bez znaczenia jest również chęć do aktywnej pracy w zespole. Odpowiednia komunikacja pomaga w sprawnym realizowaniu zadań wymagających połączenia sił mechaników, elektryków, informatyków i właśnie automatyków lub robotyków.

RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze