Inżynier produkcji – czym się zajmuje? Jak nim zostać? Na jakie perspektywy rozwoju można liczyć?

Inżynier produkcji – czym się zajmuje? Jak nim zostać? Na jakie perspektywy rozwoju można liczyć?

Inżynieria i zarządzanie produkcją to kierunek studiów, po którym można zarabiać powyżej 8 350 złotych brutto miesięcznie. Oczywiście wysokość wynagrodzenia zależy od takich czynników jak: staż pracy, wielkość firmy, województwo czy wykształcenie. Czym się zajmuje inżynier produkcji? Jak nim zostać? Jak wygląda nauka oraz gdzie może szukać pracy absolwent inżynierii produkcji? Odpowiadamy na wszystkie pytania.

Czym się zajmuje inżynier produkcji?

Specjalista, który wyróżnia się ogromną wiedzą z zakresu inżynierii produkcji (inaczej inżynierii procesu), to inżynier produkcji. Co robi osoba, która pracuje w tym zawodzie? Najważniejsze obowiązki to:

  • identyfikowanie problemów z zakresu inżynierii produkcji,
  • nadzór techniczny nad kolejnymi fazami produkcji,
  • nadzór nad dokumentacją techniczną maszyn i urządzeń,
  • planowanie oraz konstruowanie nowych linii montażowych lub produkcyjnych,
  • przygotowywanie raportów produkcyjnych,
  • rozwijanie nowych linii montażowych lub produkcyjnych,
  • wprowadzanie nowych metod pracy,
  • wprowadzanie nowych metod organizacji produkcji,
  • optymalizacja procesu produkcji,
  • przeprowadzanie szkoleń w zakresie wymagań procesowych.

Innymi słowy, zadaniem osoby na tym stanowisku jest kompleksowe zarządzanie produkcją.

Zobacz także: W świecie współczesnego wynalazcy, czyli ścieżka kariery mechatronika

Jak zostać inżynierem produkcji?

Jak rozpocząć karierę w dziedzinie inżynierii produkcji? Studia na tym kierunku są prowadzone na uczelniach, takich jak np.: Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, Politechnika Lubelska, Politechnika Łódzka, Politechnika Częstochowska, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie czy też Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. Są one prowadzone w różnych trybach – stacjonarnym, niestacjonarnym (zaocznym), a także podyplomowym. Do wyboru jest również wiele specjalizacji, takich jak np.: techniki wytwarzania, systemy CAD/CAM czy systemy jakości i współrzędnościowa technika pomiarowa.

Gdzie inżynier produkcji znajdzie pracę?

Gdzie może znaleźć zatrudnienie inżynier produkcji? Praca czeka na was w różnych zakładach produkcyjnych (działających w branży samochodowej, przemysłowej, lotniczej, medycznej, cyfrowej, AGD i RTV lub specjalizujących się w technologiach komunikacyjnych), placówkach naukowo-badawczych, firmach doradczych oraz działających w sektorze IT. Inżynier produkcji jest niezbędny również w przedsiębiorstwach tworzących plany produkcyjne oraz firmach przeprowadzających audyty i kontrolujących przestrzeganie przepisów w fabrykach. Może także robić karierę zawodową na stanowiskach związanych z logistyką.

Ile zarabia inżynier produkcji?

Na jakie wynagrodzenie może liczyć inżynier produkcji? Zarobki mogą się różnić w zależności od doświadczenia zawodowego. Średnia miesięczna pensja specjalisty wynosi 7 030 złotych brutto. Ile zarabia inżynier produkcji starszy stażem? W tym przypadku możecie liczyć już na średnie miesięczne zarobki w wysokości 8 200 złotych brutto, natomiast najlepsi zarabiają nawet powyżej 10 000 złotych brutto.
Źródło: Opracowanie własne na podstawie https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-inzynier-produkcji [dostęp: 11.08.2022]

Biorąc pod uwagę to, ile zarabia inżynier procesu (nawet młodszy stażem), a także jak wysokie jest zapotrzebowanie na tego typu specjalistów, inżynieria produkcji jest bardzo pożądanym kierunkiem studiów.

________________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@ThisisEngineering RAEng

 

Starszy redaktor projektów specjalnych w Burda Media Polska

Redaktor naczelna RocketSpace.pl w latach 2021-2022.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze