Joga oczu. Ćwiczenia na wzrok, które pomogą ci w pracy

Joga oczu. Ćwiczenia na wzrok, które pomogą ci w pracy fot. Shutterstock/ fizkes

Czy joga oczu to nowomodny wymysł? Mało kto wie, że lekarze zajmowali się tym już przeszło sto lat temu! Amerykański okulista Bates propagował ćwiczenia oczu w 1920 roku. Jego metody pozostają aktualne, a korzyści z jej stosowania odczują osoby, które pracują przed ekranem. Na czym polega joga oczu?

Joga jest jednocześnie relaksem i wysiłkiem. Rozciąga ciało, uelastycznia je, zdejmuje napięcie. Te same korzyści wynikają z praktykowania jogi oczu, ponieważ ćwiczenia te koncentrują się na pracy mięśni, które odpowiadają za funkcje gałek ocznych. Jest to o tyle łatwiejsze, że nie potrzebujemy do tego specjalnej przestrzeni czy akcesoriów. Jogę oczu możesz uskuteczniać nawet podczas przerwy w pracy! Efektem jest poprawa sprawności narządu wzroku i wsparcie jego szeroko pojętej kondycji. Przyjrzyjmy się bliżej – skąd się wzięła koncepcja ćwiczeń wzroku i na czym dokładnie to polega.

Dlaczego joga oczu jest nam potrzebna?

Joga oczu to świetna sprawa! Przez większość czasu patrzymy na tę samą – bardzo niewielką odległość. W pracy – na monitor komputera, w domu na telewizor i w międzyczasie na ekran telefonu lub książkę.
Gałki oczne pozostają w jednostajnym napięciu przez bardzo długi czas. Dla wzroku oznacza to zmęczenie i pogorszenie ostrości. Dlatego joga oczu koncentruje się na technikach relaksacji.

Jak relaksować wzrok? Przerwa w pracy!

Najprostszym ćwiczeniem, które najlepiej wykonywać w pracy co godzinę, jest oderwanie wzroku od monitora. Wstań, podejdź do okna. Idealnie byłoby, gdybyś mógł spojrzeć na daleką perspektywę – drzewa lub budynki.

Znajdź jak najbardziej oddalone detale i staraj im się przyjrzeć. Przesuwaj wzrok na inne, odległe obiekty. W ten sposób odciążysz mięśnie gałek ocznych, a dzięki akomodacji soczewka oka będzie mogła się nieco „pogimnastykować”.

Palming metodą na stres

Najsłynniejszą techniką Batesa, redukującą napięcie, jest palming. Zamknij oczy i zakryj je dłońmi w taki sposób, by maksymalnie odciąć źródło światła i uzyskać jak najgłębszą czerń pod powiekami. Utrzymuj ten stan przez 10 minut, a osiągniesz odprężenie oczu i ukojenie emocji.

Ćwiczenia dla osób krótkowzrocznych

Ćwiczenie rozciągające skośne mięśnie gałek ocznych wykonasz z użyciem ołówka lub innego niewielkiego przedmiotu. Zbliż obiekt powolnym ruchem w kierunku nosa.

Skoncentruj wzrok, oddychaj spokojnie i normalnie mrugaj. Od nosa skieruj płynnie przedmiot w prawo, nie spuszczając z niego wzroku. Wróć ołówkiem do nosa i skieruj go w lewo, tym samym spokojnym ruchem.

Ćwiczenia i korekcja

Ćwiczenia oczu mają korzystny wpływ – to pewne, ale nie niwelują wad wzroku. Brak korekcji wywołuje silne napięcia mięśni gałek ocznych, a wysiłek wzroku, który dąży do rekompensowania niedostatków, powoduje szybkie zmęczenie oczu i bóle głowy.

Wpływ urządzeń elektronicznych na wzrok to problem, z którym Bates nie miał okazji się skonfrontować. Ekrany emitują wysokie dawki światła niebieskiego, które ma zgubne skutki dla wzroku. Coraz częstszą diagnozą jest DES (Digital Eye Strain) czyli cyfrowe zmęczenie wzroku.

Oczywistym rozwiązaniem są okulary do komputera, które bez wychodzenia z domu kupisz online np. na wOkularach.pl. Zawierają powłokę blokującą światło niebieskie. To mogą być dowolne soczewki okularowe, także zerówki!

Z wykształcenia polonistka, specjalizująca się w dziennikarstwie i edytorstwie. Zanurzona w literaturze odkąd potrafi składać literki w słowa. Z nie mniejszą pasją ściera opony rowerowe i podeszwy butów górskich. A jak się zmęczy - odpoczywa przy gotowaniu i eksperymentuje ze smakami. Z copywritingiem związana od 15 lat, w dziedzinie ogólnie pojętego zdrowia porusza się jak ryba w wodzie.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze