Kreatywność w pracy- jak pobudzić szare komórki?

Kreatywność w pracy- jak pobudzić szare komórki?

Kreatywność w pracy pozornie kojarzy się z wąską grupą zawodów, jednak nic bardziej mylnego. Nawet w specjalizacjach sprawiających wrażenie schematycznych, umiejętność wyszukiwania oryginalnych, niestandardowych rozwiązań może okazać się kluczem do sukcesu. Warto zatem dążyć do jej stałej stymulacji i rozwoju. 

Czy jest jedna metoda na wsparcie kreatywności w pracy?

Na wstępie warto zaznaczyć, że reakcja na poszczególne bodźce jest kwestią bardzo indywidualną. Chaos, który u jednej osoby będzie pozytywnie wpływał na procesy twórcze, dla kogoś innego może być obciążeniem nie do pominięcia. Z tego względu priorytetem jest zorganizowanie sobie miejsca pracy zgodnego z osobistymi preferencjami. W celu właściwej stymulacji kreatywności zewnętrznymi bodźcami, należy pamiętać o zapewnieniu sobie warunków pod kątem każdego z używanych zmysłów. Delikatna, relaksacyjna muzyka, biurowy gwar rozmów, a może niczym niezmącona cisza? Każdy ma swój styl działania i warto, żeby był go świadomy. Podobnie sytuacja wygląda w kwestii zapachów. Chociaż na jedną osobę aromatyczne świece będą działały odprężająco i pobudzająco, to w przypadku kogoś innego będą powodowały senność i osłupienie. Z tego względu coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się w ostatnich latach na utworzenie tzw. Pokoi skupienia, gdzie pracownicy mogą indywidualnie dostosować warunki środowiskowe do swoich potrzeb.

Psychologia barw

Rzecz ma się zgoła inaczej w przypadku kolorów. Pomimo różnorodności gustów, można w tym obszarze wyróżnić pewien zestaw barw spełniających poszczególne funkcje. Projektując przestrzeń do pracy warto zapoznać się z podstawowymi zasadami, żeby wnętrze odpowiednio stymulowało umysł, pobudzając go do działania. Określaniem wpływu konkretnych gam i odcieni zajmuje się psychologia barw. Porusza ona kwestie związane między innymi z wyciszającym charakterem jasnych, stonowanych kolorów oraz pobudzającym tym intensywnych i nasyconych.

W przypadku przestrzeni zawodowej warto jest zachować balans pomiędzy tymi dwiema cechami. Optymalnym rozwiązaniem do stymulowania kreatywności wydaje się więc połączenie spokojnej bazy z gamy kolorów takich jak: błękit, lila, szarość, beż lub różnego typu pastele z wyrazistymi, energetyzującymi elementami, takimi jak: żółć, pomarańcz lub czerwień.

Oprócz aranżacji wnętrz, odpowiedniego układu obiektów i ich kolorów, nieodłącznym elementem każdej przestrzeni twórczej powinny być także rośliny zielone. Zapewniają one spokój i harmonię, jednocześnie dostarczając tlenu, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania mózgu.

Czy kreatywność jest cechą wrodzoną?

Nikt nie pojawia się na świecie z wrodzoną kreatywnością, chociaż może posiadać ku temu pewne predyspozycje. Największą pomysłowością charakteryzujemy się jeszcze w wieku dziecięcym. Odkrywając świat, tworzymy własną drogę jego postrzegania. To od nas i środowiska, w którym się wychowujemy zależy, czy w dorosłym życiu będziemy wykazywali się daną umiejętnością.

Niemniej należy pamiętać, że kreatywności można się nauczyć w każdym wieku. Regularne treningi abstrakcyjnego myślenia pomagają rozwijać sztukę nowatorskiego, nieschematycznego postrzegania świata, takiego jakie towarzyszyło nam w latach przedszkolnych. W internecie można znaleźć bogatą bazę ćwiczeń do wykonywania zarówno indywidualnie, jak i w grupowo. W obu przypadkach, kluczem do sukcesu będzie ich regularne wykonywanie. Bez względu na wiek, ciekawym rozwiązaniem są kolorowanki, których szeroki wachlarz można z łatwością odnaleźć w księgarniach. Oprócz pozytywnego wpływu na stres i ogólne samopoczucie, pozwalają rozwijać się również w domenie kreatywnej. Pomimo bogatego spektrum możliwości, czasami najlepiej sięgnąć do źródeł. W tym przypadku stanowi je czytanie książek, czyli najlepsze, ogólnodostępne narzędzie do rozwoju wyobraźni, łączące w sobie przyjemne z pożytecznym. 

Odpoczynek, a kreatywność

Zmęczony pracownik uzyskuje diametralnie niższe osiągi w pracy, szczególnie tej wymagającej wykraczania poza utarte schematy. Doskonałym rozwiązaniem na chwilę wytchnienia od regularnej pracy przy komputerze jest sport oraz różnego typu aktywność fizyczna. Podczas pobudzania ciała do ruchu, mózg produkuje pokłady dopaminy, stymulującej pracę układu limbicznego, który odpowiada m.in. za stan emocjonalny, motywację, funkcje zapamiętywania, koncentrację oraz prawidłowe procesy myślowe. Pomimo iż firmy często zapewniają swoim pracownikom dostęp do aktywności sportowych w postaci użytkowych karnetów, wartościowym wyjściem z sytuacji byłoby aktywniejsze motywowanie do korzystania z owego benefitu. Niektóre miejsca pracy wprowadziły już do swojej codzienności również krótkie sesje stretchingu lub jogi, którym można się poświęcić bezpośrednio w czasie pracy, zwiększając tym samym ogólną produktywność w ciągu dnia.

Innowacyjnym trendem, który w ostatnim czasie zdominował biura są również specjalne strefy relaksu. W takich pomieszczeniach pracownicy mogą na chwilę oczyścić umysły, poświęcając się ulubionym aktywnościom, grom planszowym, czytaniu, a nawet krótkiej, stymulującej, 20-minutowej drzemce, aby następnie wrócić do swoich zajęć z nowymi pokładami energii i zredukowanym poziomem stresu.

Zobacz także: Odpoczynek od pracy – dlaczego jest tak ważny?

Zespołowa burza mózgów

Pracodawcy często decydują się na tworzenie homogenicznych zespołów, zarówno pod kątem charakterów, jak i światopoglądowym. Taka strategia przejawia wiele pozytywnych stron, jednak może wpływać szkodliwie na kreatywność. Zróżnicowana grupa może być mniej skoordynowana, jednak uzupełnia się wzajemnie pod wieloma względami. Różnice w sposobie postrzegania świata mogą teoretycznie wywoływać tarcia, lecz także pobudzają do dyskusji. Z dyskusji natomiast wychodzi wielopłaszczyznowa analiza i nowatorskie rozwiązania, których pojedyncza osoba nie byłaby w stanie samodzielnie wypracować. Warto wspierać wśród pracowników działanie zespołowe poprzez zachęcanie do wyrażania własnych opinii oraz zgłaszanie pomysłów, nawet jeżeli nie wszystkie z nich będą mogły zostać zastosowane w projekcie.

Kreatywność może się okazać pomocna w każdym zawodzie, dlatego tak ważna jest jej właściwa stymulacja. Odpowiedzialność za efekty tych działań leży w dużej mierze, zarówno po stronie pracownika, jak i pracodawcy. Ich wydajność zależy od niesamowicie indywidualnych czynników, dlatego tak kluczową rolę pełni w nich dialog. Wychodząc z inicjatywą i rozumiejąc swoje potrzeby można drastycznie poprawić jakość procesów twórczych oraz abstrakcyjnego myślenia, tym samym przekuwając je w ogólne wyniki pracy.

________________________________________________________________________________________________Źródło zdjęcia: Unsplash@Dragos Gontariu

Redaktorka

Z wykształcenia filolog języka francuskiego, jednak od najmłodszych lat emocjonalnie związana z dziennikarstwem i działalnością literacką. Interesuje się szerokim wachlarzem tematycznym, zaczynając od kwestii językowych, kulturowych i społecznych, poprzez finanse i ekonomię, aż po naukę i prawo. Można powiedzieć, że w życiu podąża za iście renesansową definicją bycia "humanistą".

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze