Praca zdalna i zarządzanie procesami sprzedaży w firmie

Praca zdalna i zarządzanie procesami sprzedaży w firmie
Nie będę poruszać w tym tekście takich elementarnych pojęć jak dyscyplina, odpowiedzialność oraz motywacja. Oczywiście w przypadku pracy zdalnej są to mega istotne kwestie, ale od tego są książki i podcasty, więc zawsze można sięgnąć po dodatkową porcję wiedzy. Opowiem o tym, jak wygląda moje życie zawodowe, ponieważ uważam, że praca zdalna daje duże możliwości rozwoju dla Ciebie jako sprzedawcy oraz dla Twojej firmy. Każdy na tym zyskuje, a przecież głównie o to chodzi w prowadzeniu firmy! Wymienię i omówię kilka ważnych kwestii, które dobrze zaadresowane mogą być Twoją przewagą.
🚀 Optymalizacja procesów i planowanie konkretnych zadań

Wiele już powiedziano na temat optymalizacji procesów w różnych firmach, ale w moim przypadku to bardzo ważny argument. Jako osoba, która zarządza procesami sprzedaży, muszę mieć pełną kontrolę nad tym, co się dzieje z moimi klientami. Do tego służy mi najczęściej polecany przez użytkowników MŚP system CRM, czyli Livespace. Dzięki temu narzędziu mogę sprawnie nadzorować to, co się dzieje z moimi kontaktami, zaplanować wartość sprzedaży itd. Najważniejszy w pracy zdalnej jest dobry plan dnia. W systemie CRM wyznaczam zadania na konkretny dzień i mocno pilnuję, żeby wykonać to, co zaplanowałem. Jest to bardzo istotne, ponieważ dużo rzeczy może mnie rozpraszać, ale konkretny plan dnia pomaga robić to, co powinienem zrobić. Podsumowując, jeżeli pracujesz zdalnie i nie ma masz systemu CRM, to czas najwyższy, żeby w to wejść, bo pomoże Ci zapanować na setkami czy wręcz tysiącami telefonów, maili, próśb od klientów, uzgodnień, warunków itd.

🚀 Przepływ informacji pomiędzy działami

W naszej firmie mamy programistów, dział obsługi klienta, dział marketingu oraz księgowość. W sumie 25 osób. Teraz uwaga – prawie wszyscy pracują zdalnie, a do tego jesteśmy z różnych części Polski. Nie ma problemu, jeśli w Twojej firmie jest kilka osób, a resztę dajesz na outsourcing. Chodzi tu głównie o to, że są firmy, które korzystają z wirtualnego biura rachunkowego czy wynajmują firmy do pozyskania leadów. Wtedy przepływ informacji jest w miarę płynny. Co jednak zrobić, kiedy sytuacja jest taka jak u mnie w firmie – czyli jest wiele osób, które pracują zdalnie i są w różnych działach, a przepływ informacji musi być płynny? To, że dział sprzedaży sprzedaje to super – ale co z tego, jeżeli obsługa posprzedażowa klientów nie wie, dla kogo trzeba zrobić szkolenie online, a księgowość nie wystawia faktury w umówionym terminie i klient musi sam o nią prosić (oczywiście lubimy takich kontrahentów!). Takie aspekty wpływają negatywnie na wizerunek firmy, a to z kolei przekłada się na jej wynik finansowy.
W usprawnieniu tych elementów i przekazywania zadań pomagają nam popularne i często bezpłatne przydatne narzędzia, np. Trello. Moje procesy sprzedaży w CRM-ie są zaprojektowane w taki sposób, by informacje, które otrzymuję od klienta, trafiały bezpośrednio do odpowiednich tablic w Trello. W momencie, gdy dodaję te dane, obsługa klienta od razu wie, co ma robić, a księgowość zna kwotę, na jaką ma wystawić fakturę itd. Efekt tego jest taki, że klient jest zadowolony, bo zamiast czekać tydzień na gotowy produkt, otrzymuje go już w ciągu kilku dni. Jako jedną z przewag nad konkurencją nasi klienci odznaczają naszą szybkość reakcji, także chyba dobrze to robimy, mimo że nie siedzimy wszyscy w tym samym pokoju.
Dodam tylko, że wszystkie te aplikacje możesz mieć w swoim telefonie – jeśli więc nawet pilnie musisz wyskoczyć o 11 w środę do lekarza, to jesteś na bieżąco z tym, co się dzieje w firmie. 1:0 dla pracy zdalnej!

A jeśli zastanawiasz się, jaki komunikator wykorzystać w swojej firmie, to koniecznie zajrzyj do tego artykułu.

🚀 Praca z klientem

Wielu handlowców jest przekonanych, że by zaprezentować swój produkt, trzeba umówić się na spotkanie z klientem. Oczywiście, są branże, gdzie jest to konieczne, więc pakujemy walizkę i jedziemy. Osobiście jednak uważam, że niemal wszystko da się załatwić z klientem zdalnie, czyli porozmawiać o biznesach i interesach, umówić się na prezentację online, pozyskać podpisaną umowę przez e-mail. Taka ścieżka sprzedaży jest idealna, jeżeli oferujesz oprogramowanie typu SaaS. Produkty oferowane w modelu SaaS zazwyczaj są tańsze niż wykupienie dożywotniej licencji na użytkowanie, dlatego najlepszym rozwiązaniem na skuteczną sprzedaż jest załatwienie wszystkiego zdalnie. Nie opłaca się bowiem jechać do klienta na drugi koniec Polski, jeżeli abonament miesięczny kosztuje kilkadziesiąt złotych. Dzięki takiemu podejściu jestem w stanie obsłużyć więcej klientów, pozyskać więcej umów oraz zaoszczędzić pieniądze firmy (hotele, paliwo, dieta, samochód) i przede wszystkim – mój czas i energię.
Podpowiedź: we wspomnianym wcześniej CRM-ie poustawiaj sobie gotowe szablony maili, aby jednym kliknięciem wysłać do klienta wzór umowy z omówieniem prosto z telefonu, gdziekolwiek jesteś.

Podsumowanie

Jako handlowiec nie potrzebujesz typowych narzędzi w stylu własne biurko czy auto służbowe. Pracując zdalnie, trzeba być przygotowanym na wszystko, więc staraj się minimalizować liczbę zbędnych ruchów. Sprzedaż to frajda i fajna przygoda; można siedzieć na plaży w Sycylii, popijając aromatyczne espresso, jednocześnie pozyskując nowych klientów dla swojej firmy. Sprawdzone, potwierdzam!


Autorem tekstu jest Viacheslav Zenevich, Head of Sales w MasterLife Solutions, dostawca systemu CRM dla cateringów dietetycznych oraz porównywarki dla cateringów Dietly.pl

Źródło ilustracji: canva.com

Oryginał artykułu ukazał się w magazynie „Nowa Sprzedaż”.

 

RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze