Rozwój Działu Zakupów w KION Group – od pomysłu do realizacji. Jak wygląda praca w tej organizacji?

Rozwój Działu Zakupów w KION Group – od pomysłu do realizacji. Jak wygląda praca w tej organizacji? fot. PH888 / Shutterstock.com

Rozmowa z Wojtkiem Osobą o tworzeniu, wyzwaniach i sukcesach działu zakupów w KION po pierwszych dwóch latach działania.

KION, globalny lider w dziedzinie wózków widłowych, wyposażenia magazynów i rozwiązań dla zautomatyzowanego łańcucha dostaw, otworzył w Krakowie swoje biuro w 2020 roku, początkowo koncentrując się na działach finansów i księgowości. W 2021 roku firma rozszerzyła swoją obecność w Polsce, tworząc Procurement Office i IT Service Hub, co było odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów i strategiczne umiejscowienie ważnych funkcji w Krakowie.

Decyzja o utworzeniu nowego działu zakupów w Krakowie wynikała z potrzeby dalszego rozwoju i wykorzystania lokalnego potencjału. Centrala firmy, widząc sukces wcześniejszych inicjatyw w Krakowie, postanowiła zainwestować w zbudowanie nowego zespołu, który pozwoliłby firmie na osiągnięcie strategicznych celów w obszarze zakupów i logistyki. Tym samym Kraków stał się kluczowym miejscem strategicznych działań dla globalnych operacji KION, otwierając nowy rozdział w historii firmy.

O tym, jakie były wyzwania związane z tworzeniem nowego działu i jakie kroki zostały podjęte, opowiada Wojciech Osoba, kierownik działu zakupów KION.

KION – początki

Magdalena Morawiec: Pierwsze dwa lata zespołu zakupów, któremu przewodzisz już za nami. Powiedz, jak wyglądały początki tworzenia działu?

Wojciech Osoba: Zaczęło się od pomysłu naszej centrali, aby w Krakowie zbudować oddział zakupów liczący 25-30 osób. W lipcu 2021 roku pojawiłem się ja, a potem zaczęliśmy stopniowo rozbudowywać zespół. W Krakowie dostrzeżono potencjał do zatrudnienia wykwalifikowanych specjalistów, co szybko przełożyło się na rozwój kolejnych funkcji w firmie. Przez dwa lata nasz zespół urósł do niemal stu osób.

Jak przyciągaliście ludzi do nowego działu, szczególnie kiedy marka nie była dobrze znana?

W.O.: To prawda, że KION nie był szeroko rozpoznawalny, ale oferowaliśmy coś wyjątkowego: możliwość budowania nowych struktur i wpływania na procesy. To była atrakcyjna oferta dla wielu, dająca szansę na naukę i zdobywanie doświadczenia. Nasze biuro w Krakowie od samego początku szukało doświadczonych specjalistów, gotowych na strategiczne operacje w obszarach zakupów bezpośrednio i pośrednio produkcyjnych dla całościowych potrzeb portfolio zakupowego firmy. Co więcej, od pierwszego kwartału 2022 rozwinęliśmy biuro o kolejne funkcje, wprowadzając nowe struktury także w istniejących obszarach. Jako przykład mogę podać pozycje Category Managerów. Nasi CM-owie obecnie nie tylko zarządzają zespołami w Krakowie, ale także w innych lokalizacjach i są odpowiedzialni za strategie zakupowe w swoich kategoriach. Mamy też dedykowany zespół do zakupów operacyjnych i zespół składający się z inżynierów do spraw kosztów oraz e-procurement.

Tworzenie działu – przeszkody i rozwiązania

Jakie wyzwania napotkałeś w trakcie tworzenia działu?

W.O.: Tak, jak wspomniałem – chociaż tworzenie od podstaw nowych struktur było ciekawym i angażującym etapem, wiązało się też z wieloma wyzwaniami, z którymi musieliśmy na bieżąco się mierzyć. Zmienialiśmy się i rozwijaliśmy bardzo dynamicznie, co wiązało się z ciągłą adaptacją i transformacją.
Na wczesnym etapie jednego z kluczowych obszarów działalności musieliśmy przekazać naszym pracownikom dodatkowe obowiązki operacyjne. Chociaż byli na to przygotowani, zaskoczyła ich ilość tych zadań, co spowodowało naturalne frustracje. Utrzymanie ich motywacji i poprowadzenie ich przez cały proces transformacji było nie lada wyzwaniem. Mimo to, większość z nich pozostała z nami, wykazując niezwykłe zaufanie, zrozumienie i cierpliwość, za co jestem niezmiernie wdzięczny.

Jakie rozwiązania pomogły wam przetrwać te wyzwania?

W.O.: Skoncentrowaliśmy się na budowaniu przynależności i zespołowości. Pomimo że wielu naszych pracowników miało menadżerów poza Polską, postaraliśmy się stworzyć w Krakowie środowisko sprzyjające pracy zespołowej. Regularne spotkania, szkolenia i programy rozwojowe pomogły nam w utrzymaniu motywacji i zgrania zespołu. Ponadto, ponad 60 proc. naszych pracowników zostało zatrudnionych na podstawie poleceń obecnej załogi. Świadczy to o silnym wewnętrznym zaangażowaniu i dobrej atmosferze pracy.

KION – plany na przyszłość

Co dalej? Jakie są plany na przyszłość?

W.O.: Nie zamierzamy spoczywać na laurach. Są plany dalszego rozwoju, a nowe role globalne pokazują, że nasz wysoki performance jest silnym motorem napędowym tych zmian. Wierzymy, że nasza ciężka praca i zaangażowanie otworzą drogę do kolejnych sukcesów i rozszerzą zakres działania KION w Polsce.

Wojtek Osoba w białej koszuli na szaro-beżowym tle.

Wojciech Osoba to naturalny lider, przekonany, że to ludzie stanowią o przewagach i są niezwykle istotną wartością dla firmy. Jako Manager, zorientowany jest na tworzenie maksymalnie możliwej korzyści w ramach działalności obszaru zakupów. Posiada 20 lat doświadczenia w świecie globalnych zakupów. Jego kariera w obszarze Procurementu została rozpoczęta w globalnej organizacji Honeywell Aerospace, gdzie był odpowiedzialny za rozwijanie bazy dostawców, relokację produkcji oraz zarządzanie sytuacjami kryzysowymi u dostawców, by finalnie objąć obowiązki Szefa Kategorii. Od sierpnia 2012 prowadził Zespoły i Organizacje zakupowe w różnych biznesach – ALSTOM (kolejnictwo), ORLEN (petrochemia), ENERGA (dystrybucja i wytwarzanie energii) oraz obecnie w KION Group (rozwiązania intra-logistyczne). Posiada duże doświadczenie w budowaniu i holistycznej transformacji oraz rozwoju organizacji zakupowych. Z wykształcenia jest magistrem inżynierem w dziedzinie silników lotniczych. Karierę w R&D zdradził po dwóch latach w wyniku… miłości do zakupów!

Employer Branding and Communications Coordinator KION Group

Magda Morawiec, obecnie Employer Branding and Communications Coordinator w KION Business Services. Zawodowo zaczynała w agencjach reklamowych, gdzie stawiała pierwsze kroki polskich marek na Facebooku. Od 2015 roku zajmuje się employer brandingiem i komunikacją w krakowskich firmach międzynarodowych.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze