Finanse korporacyjne a inwestycyjne – sprawdź, czym się różnią i jakie role odgrywają w firmie

Finanse korporacyjne a inwestycyjne – sprawdź, czym się różnią i jakie role odgrywają w firmie fot. everything possible / Shutterstock.com

Finanse korporacyjne i inwestycyjne są często związane z podobnymi zagadnieniami, ale to dwie odrębne branże. Przed wejściem na rynek pracy warto znać podstawowe różnice między nimi, tak aby wybrać odpowiednią ścieżkę kariery. Przeczytajcie ten artykuł, aby dowiedzieć się wszystkiego na temat ich roli we współczesnych przedsiębiorstwach.

Aspekty ekonomiczne mają ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania firmy oraz jej atrakcyjności na rynku. Liczą się zarówno finanse korporacyjne, związane z bieżącą aktywnością biznesu, jak i finanse inwestycyjne, czyli wszelkie działania nastawione na rozwój jednostki organizacyjnej. Jeśli planujecie karierę w zarządzaniu funduszami, musicie być świadomi, że oba pojęcia, choć zbliżone, nie oznaczają tego samego. Omówmy szerzej tę kwestię.

Czym są finanse korporacyjne i inwestycyjne?

Najpierw wyjaśnijmy podstawowe terminy. Finanse korporacji odnoszą się do czynności, których celem jest utrzymanie właściwej kontroli nad budżetem przedsiębiorstwa. Zwykle obejmują odpowiednie wdrażanie sposobów na alokację gromadzonych zasobów i obsługę zobowiązań. Specjaliści wykształceni w tej dziedzinie maksymalizują wartość korporacji dla akcjonariuszy, aby ta mogła zwiększać zyski inwestorów, a w konsekwencji stale poprawiać swoją pozycję względem konkurencji.

To nie jedyna rola, jaką odgrywają finanse. Inwestycje stanowią drugi istotny element. Ta specyficzna gałąź branży dotyczy planowania i właściwego stosowania metod pozyskiwania środków na rozwój organizacji, żeby rozszerzać jej wpływ, generować dodatkowy kapitał lub wchodzić na nowe rynki. Eksperci odpowiedzialni za te kwestie często negocjują z bankami albo innymi instytucjami finansowymi oferującymi wsparcie na określonych zasadach. Ponadto zajmują się także fuzjami czy przejęciami.

Można powiedzieć, w znacznym uproszczeniu, że w obu opisanych przypadkach celem jest dbanie o finanse przedsiębiorstwa, ale na różne sposoby. Krótko mówiąc, kiedy pracujecie w zespole korporacyjnym, koncentrujecie uwagę na bieżących sprawach istotnych dla budżetu. Natomiast gdy zatrudniacie się w grupie inwestycyjnej, patrzycie w przyszłość – próbujecie zdobywać nowe szczyty poprzez opłacalne przedsięwzięcia.

Finanse korporacyjne a inwestycyjne – podstawowe różnice

Podstawowa różnica polega na głównych zadaniach. Finanse korporacyjne zwiększają wartość firmy, pozyskując pieniądze na aktualne jej potrzeby. Z kolei finanse inwestycyjne próbują sprostać potrzebom projektów, które mają zagwarantować profity w dłuższej perspektywie. Ten obszar działania nierzadko wymaga bardziej wykwalifikowanego personelu.

Pracownicy odpowiedzialni za finanse inwestycyjne opracowują inne dokumenty od ludzi zajmujących się budżetem korporacji. Pierwsi regularnie przygotowują sprawozdania z danymi na temat budżetu firmy. Drudzy wykonują materiały prezentujące sytuację przedsiębiorstwa potencjalnym kontrahentom.
W gałęzi finansów korporacyjnych istnieje wiele różnych stanowisk. W obszarze inwestycyjnym jest ich zdecydowanie mniej ze względu na jego wyjątkowo specjalistyczny charakter. Poważne biznesy wymagają w nim rzadziej spotykanych predyspozycji i umiejętności – to konkurencyjna nisza w zawodach powiązanych z ekonomią.

Jak bankowość inwestycyjna współgra z finansami korporacyjnymi?

W zakresie rozwoju firmy istotną rolę odgrywa bankowość inwestycyjna, niezbędna dla wzrostu przedsiębiorstwa. Musi ona współgrać z bieżącą działalnością, dlatego możecie zauważyć między nimi kilka podobieństw:

  • Zarówno finansowanie korporacyjne, jak i bankowość inwestycyjna przyczyniają się do zapewnienia wsparcia pieniężnego dla nowych oraz istniejących organizacji.
  • Oba procesy angażują znaczne kwoty kapitału w dotychczasowe, a także nowe projekty.
  • Zespoły zaangażowane w te obowiązki zatrudniają dobrze wykształconych ekspertów o ogromnej wiedzy na temat zarządzania środkami jednostek gospodarczych.

Ponadto finanse korporacyjne i bankowość inwestycyjna są podobne pod względem obsługiwanych klientów. Jako specjaliści z tych dziedzin zaspokajacie potrzeby korporacji z dużymi przychodami rocznymi. Rozwijając się w jednej branży, musicie współpracować z przedstawicielami drugiej – nie warto działać w całkowitym oderwaniu od siebie nawzajem. Zresztą, najczęściej to po prostu nierealne. Większość instytucji na rynku, w Polsce czy za granicą, prowadzi zarówno działy bankowości korporacyjnej, jak i inwestycyjnej. Czasem połączony dział świadczy obie usługi, ale w ramach mniejszych, wyspecjalizowanych zespołów grających do wspólnej bramki.

Ścieżki kariery w finansach korporacyjnych i inwestycyjnych

Dla tysięcy młodych osób, być może także dla was, praca w finansach stanowi spełnienie marzeń. Istnieją dziesiątki różnych stanowisk dla ludzi zainteresowanych zarządzaniem i ekonomią. Wspomnieliśmy już wcześniej, że w przypadku finansów korporacyjnych znajdziecie ich sporo, natomiast finanse inwestycyjne oferują mniejszy wybór. Jednak wszystkie te posady odznaczają się świetnymi perspektywami zawodowymi.

Najpopularniejsze ścieżki kariery w finansach korporacyjnych:

Księgowy

Księgowy odpowiada za monitorowanie i nadzorowanie wszystkich danych finansowych firmy – kosztów, przychodów, odliczeń podatkowych lub innych szczegółów na temat budżetu. W finansach korporacyjnych taki specjalista rozwija się w firmach z różnych gałęzi gospodarki albo w profesjonalnych instytucjach, które analizują sytuację innych przedsiębiorstw w ramach swojej usługi. Zwykle cechują go wysoko rozwinięte umiejętności logiczne i matematyczne, a także zdolność do rozwiązywania problemów.

Dyrektor finansowy (CFO)

Zespół wykonawczy współczesnej firmy nie jest kompletny bez dyrektora finansowego (CFO). To osoba zarządzająca finansami podmiotu – zależą od niej niekluczowe decyzje. Ostateczne rozporządzenia wydaje CEO, lecz zazwyczaj właśnie CFO lepiej rozumie aspekty dotyczące funduszy, dlatego przekazuje przełożonemu odpowiednie wskazówki. Na tym stanowisku monitorujecie wszystko, co ważne w obszarze kapitału danego podmiotu, aby osiągał on sukces na rynku. Jednak jeżeli chcecie otrzymać tę posadę, sama wiedza nie wystarczy – liczy się również doświadczenie.

Account Executive

Account Executive może być zatrudniony w instytucjach bankowych lub korporacyjnych do prowadzenia rachunków klientów i nadzorowania procesu udzielania im kredytów. W razie wystąpienia jakichkolwiek problemów rozwiązuje je on we współpracy z konsumentami, zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Poza twardymi kompetencjami teoretycznymi wyróżnia się też zdolnością do łatwego nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi.

Najpopularniejsze ścieżki kariery w finansach inwestycyjnych:

Analityk finansowy

Analityk finansowy pomaga organizacjom w interpretacji ich danych oraz aktualnej sytuacji, aby ustalić, jakimi metodami zwiększyć ich dochody. Dodatkowo współpracuje z firmami dla uzyskania finansowania poprzez reorganizację zadłużenia lub inwestycji w celu uzyskania kredytów wkładu kapitałowego.

Doradca inwestycyjny

Doradca inwestycyjny udziela klientom specjalistycznych porad dotyczących tego, gdzie powinni lokować swoje fundusze i jak to robić. Wspiera w badaniu i ocenie nowych perspektyw inwestycyjnych, żeby przedsiębiorstwa podejmowały optymalne biznesowo decyzje. Często tworzy strategiczne plany pomnażania kapitału w określonym czasie.

Analityk inwestycyjny

Analityk testuje różne opcje inwestycyjne i kontroluje wyniki finansowe. Na bieżąco sprawdza wahania surowców, akcji lub walut. Swoje spostrzeżenia wdraża w życie, opracowując najkorzystniejszą taktykę dla firmy. Specjalizuje się w gromadzeniu danych i ich późniejszej ekspertyzie.

Zerknijcie jeszcze na zarobki, jakie gwarantuje praca w finansach korporacyjnych lub inwestycyjnych. Podajemy mediany w kwotach brutto na podstawie informacji zamieszonych w serwisie wynagrodzenia.pl.

  • Księgowy – 5800 zł,
  • Dyrektor finansowy – 20 000 zł,
  • Account Executive – 5500 zł,
  • Analityk finansowy – 8000 zł,
  • Doradca inwestycyjny – 9000 zł,
  • Analityk inwestycyjny – 8200 zł.

Jak widzicie, na polskim rynku lepsze wynagrodzenia gwarantują finanse inwestycyjne, ponieważ nawet mniej znaczące stanowiska pozwalają na osiągniecie satysfakcjonujących dochodów – zdecydowanie powyżej średniej krajowej. Zresztą pensje są też dość wyrównane wśród specjalistów z tego obszaru. Zatem to nieistotne, który kierunek bardziej was interesuje, bo i tak otrzymacie podobne warunki finansowe.

Z kolei finanse korporacyjne, z uwagi na mniejsze wymagania, zapewniają płace na poziomie około 5000 zł brutto. Jeśli kierujecie zespołem, wasza wypłata sięga wartości wyższych o nawet kilkadziesiąt procent. Ogromne sumy dotyczą jedynie stanowiska dyrektora finansowego. Jeżeli w przyszłości nim zostaniecie, zarobicie krocie. W każdym razie, na wszystkich posadach perspektywy prezentują się naprawdę nieźle.

RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze