Te zawody dla inżynierów są odporne na kryzys. Ile można w nich zarobić?

Te zawody dla inżynierów są odporne na kryzys. Ile można w nich zarobić? fot. Gorodenkoff / Shutterstock.com

Pandemia COVID-19 wywarła negatywny wpływ na gospodarkę. Wiele krajów wprowadziło obostrzenia i lockdowny, co doprowadziło do upadku największych przedsiębiorstw. Tysiące pracowników straciło zatrudnienie lub doświadczyło znacznego spadku dochodów. Jakie są zawody inżynierskie odporne na kryzys gospodarczy? Czy warto się przebranżowić?

Zmiany na rynku pracy zachodzą nieustannie od lat, jednak ostatnie 36 miesięcy pokazało, że wciąż zdarzają się kryzysy, których nie sposób przewidzieć. Wybierając swoją ścieżkę zawodową, warto więc spojrzeć przyszłościowo, by uniknąć problemów finansowych. Zawody inżynierskie cieszą się niesłabnącą popularnością, a ponadto są doskonałym rozwiązaniem, jeśli chcemy zadbać o bezpieczną przyszłość.

Zawody inżynierskie odporne na kryzys

Choć nie istnieją zawody całkowicie odporne na kryzysy gospodarcze, niektóre ścieżki kariery są stabilniejsze w długoterminowej perspektywie – niezależnie od sytuacji na świecie. Należą do nich zawody inżynierskie, obejmujące zadania takie jak: projektowanie, budowanie, wdrażanie i utrzymywanie systemów, maszyn, procesów czy budynków. Wśród najbardziej przyszłościowych dziedzin znaleźć można m. in.

 • inżynierię mechaniczną,
 • inżynierię elektryczną,
 • inżynierię informatyczną,
 • inżynierię biomedyczną,
 • inżynierię elektroniczną,
 • inżynierię cywilną.

Praca w jednej z ww. dziedzin wymaga jednak specjalistycznej wiedzy, umiejętności technicznych i kreatywności. Inżynier powinien rozumieć matematykę oraz inne nauki ścisłe (fizyka, chemia), a także wykazywać zdolności analityczne oraz logicznego myślenia. Koniecznie musi też przejawiać chęć ciągłego uczenia się i dalszego rozwijania nabytych umiejętności, ponieważ technologia ewoluuje wraz ze zmianami zachodzącymi w potrzebach człowieka. Można zatem powiedzieć, że stojąc w miejscu pod kątem posiadanej wiedzy człowiek przez cały czas się cofa.

Ponadto ważne są też:

 • kreatywność – myślenie twórcze umożliwia skuteczne rozwiązywanie problemów i wymyślanie innowacyjnych rozwiązań. Inżynierowe odpowiedzialni są m. in. za projektowanie budynków lub systemów, które jeszcze nie istnieją, dlatego muszą mieć wyobraźnię przestrzenną,
 • umiejętność pracy zespołowej – praktycy współpracują z innymi specjalistami w międzynarodowych zespołach, dzielą się wiedzą i informacjami,
 • cierpliwość i wytrwałość – projektowanie oraz wdrażanie systemów jest czasochłonne, natomiast inżynierowie często napotykają problemy techniczne. Inżynier musi dążyć do ich rozwiązania i doprowadzać każdy projekt do końca,
 • skrupulatność – błędy w projektowaniu lub samej produkcji mogą mieć poważne konsekwencje. W przypadku budynków zły projekt często wiąże się z bezpośrednim zagrożeniem dla przyszłych jego użytkowników. Istotne są więc dokładność oraz dbałość o szczegóły.

Trzeba pamiętać, że kompetencje oraz umiejętności miękkie to jednak nie wszystko. Wiele osób przy wyborze zawodu pomija jedną, z pozoru błahą, lecz niezwykle istotną rzecz – pasję. Ona, w połączeniu ze świadomością bezpieczeństwa, stabilności finansowej, a także własnych umiejętności, sprawi, że odniesiecie wrażenie, że nie przepracowaliście ani jednego dnia.

Inżynier produkcji lub procesu

Inżynier produkcji jest specjalistą zajmującym się zarządzaniem procesami produkcyjnymi w przedsiębiorstwie. Pracując na tym stanowisku, po przestudiowaniu organizuje się i przeprowadza poszczególne etapy tworzenia, budowania lub wyrabiania w możliwie wydajny sposób. W praktyce oznacza to też pracę nad optymalizacją, wprowadzaniem ulepszeń i usprawnień, a także zapewnieniem najwyższej jakości produktów.

W tym celu inżynier wykorzystuje narzędzia statystycznej kontroli jakości (SPC), testy wytrzymałościowe czy pomiary. Ponadto współpracuje on ze specjalistami z innych dziedzin, między innymi z informatykami czy programistami, natomiast dzięki wykorzystaniu nowoczesnych programów i pomocy technicznych większość procesów monitoruje komputerowo. Przeciętne zarobki na tym stanowisku oscylują w przedziale od 6 do 10 tys. – w zależności od doświadczenia oraz firmy.

Inżynier elektryk

Inżynier elektryk przede wszystkim sprawdza, czy urządzenia i systemy są zaprojektowane oraz wykonane w sposób bezpieczny, wydajny, a także zgodny z wymaganiami technicznymi czy regulacjami prawnymi.

Ponadto zajmuje się też:

 • projektowaniem i konstruowaniem układów elektronicznych takich jak: płytki drukowane, systemy kontroli, automatyka przemysłowa, systemy zasilania oraz urządzenia pomiarowe,
 • projektowaniem systemów elektroenergetycznych (sieci elektroenergetyczne, rozdzielnie elektryczne, urządzenia niskiego i średniego napięcia oraz systemy zasilania awaryjnego),
 • testowaniem i diagnostyką systemów elektrycznych,
 • utrzymywaniem systemów elektrycznych poprzez przeprowadzanie regularnych przeglądów, konserwacji i napraw,
 • nadzorowaniem projektów i zespołów.

Średnie wynagrodzenie inżyniera elektryka w Polsce wynosi około 6 000 zł brutto miesięcznie (w przypadku osób początkujących) a nawet 11 000 zł brutto po kilku latach pracy w zawodzie.

Inżynier informatyk (e-commerce)

Inżynier informatyk zajmuje się projektowaniem, wdrażaniem i utrzymywaniem systemów informatycznych. W ramach branży e-commerce może przygotowywać dla klientów strony internetowe, aplikacje internetowe, a także systemy zarządzania treścią, płatnościami, logistyką czy magazynowaniem.

Ważną zaletą opisywanej dziedziny jest możliwość stosunkowo bezproblemowego przejścia na „swoje”, czyli założenia działalności gospodarczej. Popyt na produkty informatyczne wciąż rośnie, a coraz więcej sklepów stacjonarnych przenosi się do sieci – między innymi w związku z pandemią i perturbacjami geopolitycznymi. Jednak niezależnie od formy zatrudnienia zarobki oscylują na wysokim poziomie, a doświadczeni inżynierowie zatrudnieni w dużych przedsiębiorstwach mogą zarabiać ponad 12 tys. zł brutto.

Inżynier automatyk ds. utrzymania ruchu

Inżynier automatyk ds. utrzymania ruchu zajmuje się planowaniem, nadzorowaniem i koordynacją prac związanych z utrzymaniem ruchu maszyn i urządzeń w zakładzie przemysłowym. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie ciągłości produkcji poprzez zapobieganie awariom oraz szybką interwencję w przypadku ich wystąpienia. Specjaliści odpowiadają również za przeprowadzenie okresowych przeglądów, napraw czy modernizacji.

Wysokość zarobków inżyniera automatyka ds. utrzymania ruchu zależy od wielu czynników, takich jak: poziom, kompetencje, specjalizacja, rozmiar przedsiębiorstwa, branża czy region geograficzny. Średnie wynagrodzenie wynosi od 7 tys. zł do 10 tys. zł brutto miesięcznie. Wypłata rośnie jednak wraz ze wzrostem umiejętności, a w przypadku doświadczonych pracowników zarobki oscylują nawet w granicach 15 tys.

Inżynier logistyk

Zadaniem inżyniera logistyka jest zapewnienie sprawnego i efektywnego przepływu towarów, informacji oraz materiałów między różnymi jednostkami organizacyjnymi przedsiębiorstwa lub między firmami w łańcuchu dostaw. Specjaliści z tej dziedziny opracowują strategie, planują zapotrzebowanie na materiały, projektują systemy magazynowe, a także organizują transport w granicach kraju bądź międzynarodowy. Ponadto inżynier logistyk analizuje koszta, by następnie zoptymalizować je w celu zwiększenia budżetu. Jeżeli naprawdę można wyróżnić zawody inżynierskie odporne na kryzys, to inżynier logistyki z pewnością się do nich zalicza.

Średnie wynagrodzenie w przypadku tego stanowiska wynosi 5-9 tys. zł brutto miesięcznie.

Zawody inżynierskie odporne na kryzys – jakie są korzyści z pracy w nich?

Inżyniera to dziedzina, która gwarantuje stabilność zatrudnienia. Jest tak, ponieważ niezależnie od warunków gospodarczych inżynierowie są niezbędni, aby zapewnić podstawowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Dzięki zarobkom powyżej średniej mogą oni odłożyć poduszkę finansową, przydatną w trudnych chwilach, np. gdy wzrasta rata kredytu czy koszty utrzymania.

Ważną kwestią są też szanse na rozwój kariery. Zawody inżynierskie je gwarantują, również w okresach kryzysu gospodarczego, kiedy to przedsiębiorstwa często skupiają się na optymalizacji procesów produkcji czy dostaw. Mogą zainwestować w szkolenia swoich pracowników lub kandydatów, np. pod warunkiem podpisania umowy lojalnościowej.

Zawody inżynierskie odporne na kryzys – przygotowanie ścieżki kariery

Przygotowując się do kariery w zawodzie odpornym na kryzys, należy zadbać o kierunkowe wykształcenie wyższe. Wartościowe jest także zdobycie praktycznego doświadczenia, np. podczas praktyk czy stażu. Oprócz tego możecie też uczestniczyć w dodatkowych kursach, aby zwiększyć swoje kwalifikacje. Przydadzą się m.in. szkolenia inżynierskie z zakresu programowania, zarządzania projektami oraz projektowania CAD. To jednak nie wszystko. Równie istotny jest rozwój umiejętności miękkich poprzez utrzymywanie kontaktu z innymi inżynierami, wspólne „burze mózgów”, a także tworzenie własnych innowacyjnych urządzeń.

Reasumując, studia inżynierskie to doskonały wybór dla osób z pasją, pragnących zadbać o swoją przyszłość w dobie kryzysów. Warto pamiętać jednak, że bez zaangażowania i odpowiednich cech charakteru podążanie tą ścieżką jest niemal niemożliwe. Dostępne w większości uczelni kierunki inżynierskie przygotowują do teoretycznej strony pracy. Uwzględniają one też część nieodłącznej praktyki. Nie można jednak zapomnieć o odpowiednim przygotowaniu psychicznym. W końcu to nie są zawody inżynierskie odporne na kryzys same w sobie, lecz stojąca za nimi doskonale przygotowana kadra.

RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze