Nie lubią, gdy ktoś nimi rządzi i są wściekłe, kiedy ktoś je ogranicza. Co Polki myślą o zmianie i pracy?

Nie lubią, gdy ktoś nimi rządzi i są wściekłe, kiedy ktoś je ogranicza. Co Polki myślą o zmianie i pracy? fot. Cast Of Thousands / Shutterstock.com

Ponad połowa Polek twierdzi, że w ich życiu jest wiele obszarów do zmian. Jednocześnie blisko jedna trzecia nie wierzy, że uda się im zrealizować swoje marzenia, których mają wiele. A jedna czwarta mówi: „Nie umiem walczyć o to, żeby żyć tak jak chcę” i podporządkowuje się innym. Jak kobiety w Polsce postrzegają swoje życie i zmianę? Na te pytania odpowiada raport Clue PR „Co zmienia kobiecy punkt widzenia? Badanie o tym, co motywuje kobiety do zmian”.

Zostań opiekunem Gapcia! 🐶

Aplikuj

Mówi się, że jedyną stałą jest zmiana. Choć wiemy, że to nieuniknione, bo każda, czasem nawet najmniejsza decyzja, wpływa na nasze życie i to jak je kształtujemy, a więc właśnie zmieniamy, problem pojawia się przy tematach większego kalibru. A tym są wszelkie duże sprawy życiowe, które determinują to, kim jesteśmy i jak się ze sobą czujemy. Zmiana pracy, zmiana i wybór miejsca zamieszkania, nawiązanie relacji romantycznej, decyzja o ślubie czy posiadaniu potomstwa – wszystkie te tematy z jednej strony wydają się ekscytujące. 

Z drugiej jednak, wiążą się z działaniem, nierzadko stawieniem czoła ocenie innych, a także konsekwencjami i to nie zawsze w dalszej perspektywie pozytywnymi. Podjęcie zmiany wymaga od nas podjęcia ryzyka, a myśl o tym potrafi paraliżować. Co może prowadzić choćby do odwlekania pewnych decyzji, wycofania czy unikania sytuacji, które wymagają od nas skoczenia na głęboką wodę. Więcej, zwykle łatwiej mieć przed oczami to, co stracimy (bo zmiana zawsze oznacza utratę czegoś w zamian za zyskanie czegoś innego), niż to, co potencjalnie możemy zdobyć, nawet jeśli to byłoby dla nas korzystniejsze. Brak wiary we własne możliwości nas ogranicza.

Polki a zmiana. Co myślą kobiety w Polsce o swoim życiu?

Tylko dwie na dziesięć Polek uważa, że ich życie jest bliskie ideału. Jednak aż cztery na dziesięć aktywnie starają się, by zmienić swoją sytuację i nawet kosztem „nerwów” wprowadzają zmiany w życie. Co pozytywne, ponad połowa kobiet w Polsce jest przekonana o tym, że umie walczyć o to, by żyć tak, jak chce. Takiego podejścia do sprawy nie sposób nie łączyć ze zjawiskami z pogranicza życia społecznego i politycznego w naszym kraju, którymi żyją tak mieszkańcy Polski jak i media w ostatnich czasach. Tematy takie jak prawa kobiet do ich autonomii w życiu prywatnym i zawodowym, a także te związane ze świadomym macierzyństwem i walką z przemocą wciąż nie schodzą z nagłówków portali i gazet. 

To, że wciąż jest wiele do zrobienia w temacie równości kobiet i możliwości decydowania przez nie o swoim życiu, ma swoje odzwierciedlenie w przywołanym badaniu.

Blisko jedna trzecia mieszkanek naszego kraju czuje, że odgrywa w życiu narzucone im role i nie jest w pełni sobą. A 40 proc. Polek chciałaby w życiu więcej, ale nie umie o to zawalczyć. 

Trudno stwierdzić jednoznacznie, czym jest to „coś więcej”. Można jednak na ten temat mieć pewne wyobrażenia, zwłaszcza jeśli odniesie się je do kwestii ról. „Bądź damą, mówili” – głosiła w wideo Paula McLeana Cynthia Nixon, najbardziej znana z roli Mirandy w „Seksie w wielkim mieście”. Tylko jak nią być, kiedy kobiety wciąż czują presję, by jak najlepiej realizować się w pracy i jednocześnie jako matki? A poza tym zawsze mają dobrze wyglądać i dawać radę? Bo przecież inaczej mogą zostać posądzone o brak profesjonalizmu i bycie słabymi. Jak mają walczyć o swoje, kiedy tak łatwo przykleja im się łatkę emocjonalnych albo protekcjonalnie kwituje ich niezgodę tym, że mają „te dni”?

To o tyle palące pytania, że z samego badania „Co zmienia kobiecy punkt widzenia?” wynika, iż Polki bardzo mocno uzależniają myślenie o sobie i własne działania od oceny innych.

Polki w pracy

Mnogość ról, jakim kobiety muszą sprostać, sprawia, że nie zawsze czują się pewnie. Ponad jedna trzecia z nich jest zdania, że ich potencjał zawodowy jest zupełnie niewykorzystany, a także że chciałaby w pracy czegoś więcej, ale nie umie o to zawalczyć. Są jednak dobre sygnały: prawie 40 proc. Polek deklaruje, że lubi rywalizację, umie podjąć takie działania, by dostać to, co chce i codziennie podejmuje aktywności na polu zawodowym, aby osiągnąć więcej.

A co motywuje Polki do zmian w pracy?

Przede wszystkim chcą niezależności, również finansowej. Ponadto napędza je brak. Czego? Pieniędzy, wpływu, możliwości decydowania o sobie. Inspirują je historie innych kobiet, które osiągnęły sukces. 

Widać, że to, co motywuje Polki do zmian w pracy, bezpośrednio wiąże się z tym, co im w życiu zawodowym przeszkadza. W pracy uwiera je bowiem głównie za niskie wynagrodzenie, brak docenienia przez przełożonego, niedopasowanie wykonywanego zajęcia do zainteresowań, dyskryminacja, a także poczucie, że mało znaczą i nikt nie liczy się z ich zdaniem.

Co Polki myślą o zmianie?

Ta potrzeba stanowienia o sobie i chęć wzięcia swojego życia we własne ręce, wiąże się z siłą. Ponad połowa kobiet w Polsce deklaruje, że ma w sobie odwagę do zmian. Jej źródeł można upatrywać w różnych aspektach, tak związanych z ich wnętrzem, jak i światem zewnętrznym. To chęć posiadania wpływu, sprawczości, niechęć wobec stagnacji, a także radość z tego, kiedy w życiu dużo się dzieje. Co budujące, prawie jedna trzecia Polek dostaje wsparcie od najbliższych, aby wprowadzać zmiany w życie.

To wszystko jednak czasem nie wystarcza, aby otworzyć się na nowe. 

Jakie są główne blokery?

  • Strach przed zmianą (39 proc.),
  • brak wiedzy, jak zabrać się za wprowadzenie zmian w życie (31 proc.),
  • niewiara w to, że zmiana faktycznie jest możliwa (28 proc.),
  • brak doświadczenia, kompetencji, środków, by coś zmienić (26 proc.),
  • wygoda związana z tym, żeby nic nie zmieniać (21 proc.).

Zmiana jest dobra – twierdzą Polki. Aż 52 proc. z nich deklaruje, że ma odwagę do zmian

Mimo różnych przeciwności, które napotykają kobiety na drodze do zmiany, jedno jest pewne: Polki są na nią otwarte. Blisko połowa z nich deklaruje, że chęci zmiany towarzyszy im pozytywna energia, optymizm, wiara w powodzenie. Kluczową siłą napędową jest dla nich niezgoda. Co mówią? Że nie lubią, gdy ktoś im mówi, jak ma być i chcą pokazać na co je stać. Są wściekłe, gdy ktoś próbuje je ograniczać i czują, że „role” zawodowe i życiowe nie zawsze są „rozdane” sprawiedliwie, co budzi ich niezgodę. Nie chcą utknąć w status quo, bo chcą dla siebie tego, co najlepsze.

#MisjaZmiana

Zmiana, choć często trudna, jest jedynym procesem, który umożliwia nam uczynienie swojego życia lepszym. W RocketJobs.pl to wiemy. Obejrzyj nasz nowy spot i dołącz do kampanii #MisjaZmiana.

Badanie zostało przeprowadzone na próbie 553 kobiet w wieku 18 i więcej lat w styczniu 2024 roku metodą CAWI.

Redaktor naczelna RocketSpace.pl

Od ponad dekady działa w mediach. Publikowała w "Polityce", "VICE" czy "Dzienniku Zachodnim". Przez wiele lat pełniła funkcję szefowej serwisu Rozrywka.Blog w Grupie Spider's Web. Na bieżąco śledzi trendy społeczne i wiadomości popkulturowe. W myśl tego, że "wszystko jest połączone", interesuje ją interdyscyplinarne podejście do zjawisk.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze