Data urodzenia w CV – czy musimy ją podawać?

Data urodzenia w CV - czy musimy ją podawać?

Właśnie tworzycie swoje CV i zastanawiacie się, czy data urodzenia w CV jest wymagana? Czy jest to kluczowa informacja dla pracodawcy, czy może miejsce, które w naszym dokumencie zajmą te dane lepiej zastąpić innymi kluczowymi informacjami? Sprawdźcie, czy data urodzenia w CV musi się pojawić.

Czy data w CV jest wymagana?

Tak naprawdę, data urodzenia w CV nie jest wymagana. Nie ma żadnych regulacji, które by były podstawą do jej przymusowego podawania w tym dokumencie. Wiek nie może być bowiem podstawą do odrzucenia CV, bowiem liczy się w nim głównie nasze doświadczenie.
Jednak nie oznacza to, że pracodawca nie poprosi Was o jej podanie, jeśli to jednak będzie dla niego kluczowe. I to już ma podstawę prawną.

Według Art. 221 § 1 k.p.: 

Zakres danych osobowych żądanych od osoby ubiegającej się o zatrudnienie
§ 1. Pracodawca żąda od osoby ubiegającej się o zatrudnienie podania danych osobowych obejmujących:
1) imię (imiona) i nazwisko;
2) datę urodzenia;
3) dane kontaktowe wskazane przez taką osobę;
4) wykształcenie;
5) kwalifikacje zawodowe;
6)przebieg dotychczasowego zatrudnienia.

§ 2. Pracodawca żąda podania danych osobowych, o których mowa w § 1 pkt 4–6, gdy jest to niezbędne do wykonywania pracy określonego rodzaju lub na określonym stanowisku. (źródło: lexlege.pl).

Czy warto podać swoją datę urodzenia w CV?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Dla niektórych bowiem zajmie ona cenne miejsce, które mogliby wykorzystać na wpisanie swojego doświadczenia. Poza tym, jeśli wpiszemy informacje o swoim wykształceniu, to rekruter i tak może wydedukować, w jakim wieku jesteśmy. Warto też pamiętać, że rekruterzy też często przed zaproszeniem nas na rozmowę sprawdzają nasze social media, np. LinkedIn, gdzie również mogą sprawdzić nasz rok urodzenia. Na dodatek, wiek nie może wpływać na ocenę naszego CV, ponieważ dyskryminacja ze względu na wiek jest zabroniona. Mimo wszystko, u wielu osób z tyłu głowy pojawia się myśl, że mogą zostać gorzej ocenieni od np. młodszych osób ubiegających się o dane stanowisko, co często jest związane ze stereotypami.

Zobaczcie także: Podpis na CV – czy należy go składać?

Gdzie wpisać datę urodzenia w CV?

Jeśli jednak decydujecie się na wpisanie daty urodzenia w CV, możecie ją podać np. razem z danymi kontaktowymi/osobistymi – na początku lub na końcu CV.

_______________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@bruce mars

Starszy redaktor projektów specjalnych w Burda Media Polska

Redaktor naczelna RocketSpace.pl w latach 2021-2022.

Reklama Women in Tech

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze