Jak tworzyć swoją ścieżkę kariery, kiedy jesteś na studiach? Gdzie bywać i jakie kroki podjąć?

Jak tworzyć swoją ścieżkę kariery, kiedy jesteś na studiach? Gdzie bywać i jakie kroki podjąć? fot. fizkes / Shutterstock.com

Obecnie studenci są bardziej zdeterminowani, żeby stawiać na swój rozwój zawodowy jak najwcześniej. Jak odnaleźć się w gąszczu ofert i niezliczonych ogłoszeń o targach pracy i warsztatach doskonalenia umiejętności, żeby znaleźć idealną dla siebie ścieżkę kariery?

Zdobycie pracy dla studenta, nie zawsze jest proste. Samo poszukiwanie ułatwiają jednak inicjatywy, takie jak biura karier działające na uniwersytetach, organizacje, festiwale i targi pracy. Wszechobecny dostęp do Internetu i szeroko rozpowszechnione oferty na rynku pracy zawężają poszukiwania do określonych stanowisk, które nas interesują. Rynek pracownika sprzyja otwartości pracodawcy i nastawieniu na pozyskanie absolwentów tuż po studiach. Jakie zatem podjąć kroki, żeby dobrze rozpocząć swoją przyszłą karierę?

Biura karier wspierają rozwój zawodowy studentów

Poszukiwaniu pracy często towarzyszy uczucie zagubienia. Przede wszystkim studentom bez doświadczenia mogą pomóc biura karier, w których pracownicy uniwersytetu dobrze doradzą, jak wejść na rynek pracy, gdzie jej szukać, jak napisać CV czy przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Dzięki dużej sieci firm i sponsorów na uniwersyteckich festiwalach pracy młodzi ludzie mogą znaleźć coś dla siebie oraz posłuchać rad i bezpośrednich zaleceń odnośnie konkretnego stanowiska.

Na szczęście Biura Karier oferują co jakiś czas studentom wzięcie udziału w specjalnych wydarzeniach, np. w Gdańsku niedawno Biuro Karier UG zorganizowało jesienią 2022 roku „Mini Targi Pracy”. Takie targi pracy umożliwiają studentom zdobycie wymarzonej kariery.

To doskonała okazja do rozmów z pracodawcami oraz zapoznania się z ciekawymi ofertami pracy i staży. Studenci korzystają tam z porad ekspertów i mogli skonsultować swoje CV ze specjalistami, którzy odpowiadają za rekrutację w danej firmie. Młodzi ludzie zdobywają wiedzę na temat przebiegu rozmów rekrutacyjnych i zapoznają się ze specyfiką zadań na poszczególnych stanowiskach.

Rozwój zawodowy i osobisty w trakcie studiów

Studiowanie przyczynia się do weryfikowania swoich umiejętności i rozpoznania, w czym będziemy czuli się najlepiej. Czy będzie to praca jako inżynier przy skomplikowanych urządzeniach, jako urzędnik przyjmujący zniecierpliwionych petentów czy może praca w zaciszu wśród komputerów i baz danych? To od nas zależy jaką decyzję podejmiemy i jaki wykonamy krok ku przyszłości, w której będziemy mogli się spełniać i wykorzystywać swoje atuty. W toku przemyśleń na temat danej ścieżki zawodowej jesteśmy pełni wątpliwości: „Czy na pewno obrany kierunek jest właściwy dla mnie? Czy nie chce czegoś jednak zmienić? Czy w trakcie studiów coś mnie nie zaskoczy?”.

Nie ulega wątpliwości, że zapisując się na swój wymarzony kierunek studiów poszerzamy horyzonty i ułatwiamy sobie planowanie przyszłej kariery. Zdobywamy wiedzę z pasjonującej nas dziedziny, aby móc w przyszłości czerpać satysfakcję z wykonywanej pracy. Aby było to jednak możliwe, konieczne jest zdobycie praktycznego doświadczenia i umiejętności poszukiwanych na rynku pracy. To dzięki nim stajemy się atrakcyjniejsi dla pracodawcy zarówno pod względem wiedzy zdobytej na studiach, jak i gotowości do pracy. Warto więc już w trakcie studiów podejmować praktyki i staże.

Warto zauważyć, że nawet w przypadku skreślenia z listy studentów młodzi ludzie mają czas, aby wybrać nową ścieżkę kariery. Są pewni swoich zdolności i nabyli wiedzę, która nakierowała ich na odpowiednie tory. Dokształcają się dalej w formie kursów zawodowych bądź finalnie zdobywają wyższe wykształcenie – tak wynika z badań Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI PIB).

Rozwój zawodowy na studiach oczami rekrutera

Ciekawymi spostrzeżeniami na temat wyboru ścieżki kariery na etapie studiów podzielił się z nami Mateusz Jabłoński, Recruitment Marketing Specialist w firmie Transcom. Podczas rozmów rekrutacyjnych szczególnie bierze się pod uwagę samą motywację, która kieruje absolwentem/studentem do podjęcia pracy na stanowisku. Według Jabłońskiego, zaraz obok specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, to właśnie umiejętności komunikacji i zaangażowanie odgrywają coraz większą rolę w pozytywnym zakończeniu procesu rekrutacji. Warto jednak dodać, że będzie to też uzależnione od samego stanowiska i stopnia specjalizacji. Jabłoński radzi młodym ludziom, aby skupić się na zdobywaniu doświadczenia możliwie jak najwcześniej.

Tym samym, kluczem do sukcesu mogą okazać się faktyczne chęci do podjęcia pracy, a nawet hobby, które jest powiązane z obowiązkami na danym stanowisku. Pozytywnie postrzegane są też wolontariaty i inne zajęcia dodatkowe. Zwłaszcza, jeśli są związane z obraną ścieżką zawodową.

Gdzie opłaca się studiować?

Na podstawie danych z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń z 2022 roku można stwierdzić, że w czołówce rankingu uczelni, po których absolwenci zarabiają najlepiej są Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Mediana wynagrodzeń po tych dwóch uczelniach wynosi 7500 zł (dla Uniwersytetu w Poznaniu) a 8000 zł (w przypadku UW). Natomiast po Uniwersytecie Gdańskim absolwent mediana miesięcznego wynagrodzenia wyniosła 6600 zł brutto.

Jeśli chodzi o profesje, najlepsze wynagrodzenie otrzymują specjaliści z branży IT (wszystkie płace oscylują w zakresie nie mniej niż 9000 zł brutto). Drugie miejsce pod względem wysokości zarobków zajmują pracownicy sektora bankowego.

Nie jest więc dużym zaskoczeniem, że najwyższe wynagrodzenia osiągają absolwenci kierunków ścisłych, ekonomicznych i obszarów technicznych. Skupiając się wyłącznie na ogólnie prezentowanych danych statystycznych student może zaplanować swoją karierę, biorąc pod uwagę nie tylko swoje zainteresowania, ale także realia rynku pracy. Pamiętajcie, że dobra praca to nie tylko branża IT. Inne zawody również czekają na podjęcie przez młodych ludzi i też wiążą się z wysokim prestiżem i zarobkami. Jednak trzeba pamiętać, że rynek pracy w przyszłości może się znacząco zmienić. Popyt i podaż mogą sprawić, że obecnie atrakcyjne zawody staną się bardzo oblegane i trudno będzie uzyskać wymarzoną posadę.

Jakie kompetencje wpływają na rozwój zawodowy?

Oczekiwania obecnego pokolenia wchodzącego na rynek pracy tzw. Gen Z są bardzo często adekwatne do wymagań dotyczących konkretnego stanowiska. Z jednej strony osoby w tej grupie pokoleniowej coraz częściej nie boją się eksperymentować i podejmować wyzwań. Z drugiej zaś zdarza się, że nie są pewne, czy podołają obowiązkom na danym stanowisku pracy, a co za tym idzie – potrzebują większego poczucia bezpieczeństwa. Co ciekawe, bardzo często dzieje się tak pomimo posiadanej wiedzy i potencjału. Widać to doskonale w wynikach ostatnich badań, a także podczas rozmów ze studentami np. podczas targów pracy. Warto więc skupić się na rozwijaniu umiejętności komunikacji i podejmować wyzwania. Zdecydowanie wzmocnią one naszą pewność siebie, a to z pewnością zaowocuje w trakcie rozmów kwalifikacyjnych.

To zupełnie naturalne, że podejmując pierwszą pracę nie mamy wszystkich niezbędnych kompetencji. W toku onboardingu i szkoleń wdrożeniowych możemy je stopniowo nabywać i rozwijać. Warto polecić w tym miejscu młodym ludziom portal Linkedin, który umożliwia dzielenie się swoimi osiągnięciami oraz aktualnościami z życia zawodowego. Pozwala on także na aktywne budowanie sieci kontaktów zawodowych.

Globalne podejście do pracy

Globalnie, podejście przyszłego pracownika do pracy nieustannie się zmienia. Sama praca etatowa przestała być jedyną pożądaną formą zatrudnienia. Przez pandemię COVID-19 zmieniło się choćby postrzeganie pracy zdalnej. Teraz większość osób ceni możliwość pracy z domu lub innego miejsca. Jednak są prognozowane zmiany w obszarze pracy, które budzą niepokój większości społeczeństwa i ludzi pracujących. Mimo tego, obecne pokolenie młodych ludzi (Gen Z, czyli urodzeni po 1995 roku) jest w większości pewne, że nawet w obliczu szybkich zmian technologicznych otworzą się przed nimi nowe perspektywy i wyzwania. Już teraz wiele się mówi o zagrożeniach ze strony sztucznej inteligencji, której pojawienie się może doprowadzić do zlikwidowania wielu dotychczasowych profesji. Nic w tej kwestii nie jest do końca pewne. Natomiast raport z badań „Pracownik przyszłości” Infuture Institute niejako potwierdza zapał młodych ludzi do pracy. A wraz z zapałem szanse dla nich na zmieniającym się rynku.

Rozwój kariery wspomogą też inne stowarzyszenia

Nie tylko w kręgu uniwersyteckim student znajdzie coś dla siebie. Przykładowo, w Gdańsku działa Centrum Rozwoju Talentów, które chętnie doradzi młodym ludziom i pomoże w poszukiwaniach pracy. Warto rozejrzeć się, czy to właśnie w najbliższym otoczeniu nie ma ogłoszeń w sprawie pracy, doradztwa zawodowego czy zbliżających się targów pracy. Takie wydarzenia pomagają otworzyć się na środowiska pracownicze, poznać kulturę korporacyjną czy zawiązać nowe znajomości. Dzięki zwiedzeniu dużej ilości stoisk różnych firm i zapoznaniu się z ofertą bezpośrednio daje więcej możliwości, a na pewno pewność siebie przy wyborze kariery.

Jaką radę mogą otrzymać młodzi ludzie na samym początku kształtowania swojej drogi zawodowej? Na pewno nie można odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, każdy człowiek jest inny i według swoich upodobań powinien realizować pierwsze kroki w danym zawodzie. Mimo to wiele osób i środowisk udziela pomocy młodym ludziom i warto mieć na uwadze ich rady oraz śledzić wydarzenia związane z targami pracy.

AIESEC

AIESEC to globalna platforma dla młodych ludzi, która pozwala im odkrywać i rozwijać swój potencjał przywódczy. Jest niepolityczną, niezależną organizacją non-profit prowadzoną przez studentów i niedawnych absolwentów szkół wyższych. Organizacja pomaga młodym ludziom w wyborze ich ścieżki kariery. Już od 30 lat organizuje ona targi pracy. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, 14 marca 2023 roku znów odbyły się Dni Kariery, czyli największe targi pracy, praktyk i staży. Zostały one zorganizowane przez studentów należących do grupy AIESEC Polska dla studentów takich samych jak oni, ze świadomością, że młodym ludziom bez doświadczenia ciężko jest odnaleźć się na rynku pracy. Studenci mieli okazję spotkać się z przedstawicielami takich firm jak: Dovista, LSEG, Thyssenkrupp, EY i wiele innych.

Wiemy to, czego studenci potrzebują, bo sami jesteśmy studentami

– podsumował reprezentant organizacji.

Dni kariery AIESEC

Zaangażowanie i rozmach całego wydarzenia, które przygotowały osoby będące jeszcze w trakcie studiów i wyboru swojej ścieżki kariery, budzą ogromny podziw.

Główna organizatorka – Joanna Nalepa – opowiedziała nam w szczegółach jak przebiegało to wydarzenie:

Działaliśmy w obszarze mediów studenckich, ale również wśród absolwentów oraz wśród ludzi, którzy nie są studentami, ale z chęcią poznaliby bliżej firmy, które wystawiały się na tych targach.

Dzięki staraniom AIESEC Dni Kariery otrzymały patronaty honorowe Prezydenta Miasta Gdańska, Prezydenta Miasta Gdyni, Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu SWPS oraz Fundacji Aktywności Zawodowej. Wsparcia medialnego udzielili m.in. portal Trójmiasto.pl, Radio Mors i RocketJobs.pl.

Co czekało uczestników Dni Kariery?

Firmy, które miały swoje stoiska na targach były związane głównie z obszarem marketingu, IT oraz finansów. Przedstawiały uczestnikom szczegóły procesów rekrutacyjnych oraz wymagane kompetencje i umiejętności na konkretnych stanowiskach. Odpowiadały na pytania, jak wygląda wypełnienie formularza, co powinno zawierać CV, ile czasu zajmuje sam proces rekrutacyjny oraz jak wygląda pierwszy dzień w pracy. Rozmowy z pracodawcami mogą pomóc w zaznajomieniu się z aktualnościami na rynku pracy i zweryfikowaniu oczekiwań, gdzie nasze umiejętności będą pasować najlepiej. Wystawcy już zapowiadają swój udział w kolejnych edycjach.

Na jakie umiejętności szczególnie zwracały uwagę firmy? Przede wszystkim na umiejętności miękkie oraz lingwistyczne.osoby znające języki, takie jak niemiecki, włoski i hiszpański – otrzymywały propozycje stażów i praktyk lub zaproszenia na rozmowy rekrutacyjne. Było szczególnie dużo ofert dla studentów kierunków ekonomicznych lub powiązanych z finansami. Poza tym była możliwość zaznajomienia się z kulturą korporacyjną oraz zdobycia znajomości, które poszerzą wiedzę o danym stanowisku i miejscu pracy.

Jeżeli mieszkasz w Trójmieście, a jeszcze nie słyszałeś o podobnym wydarzeniu, na pewno będziesz mógł wziąć udział w następnych Dniach Kariery. Wzięcie udziału w warsztatach, odwiedzenie Biura Karier na swoim Uniwersytecie – liczy się zaangażowanie i chęć do poszukiwań. Warto podejść do tego na spokojnie, nie stresować się i kierować się swoimi zainteresowaniami i umiejętnościami. Niech twoja pasja stanie się twoim zawodem! Do dzieła!

Materiał zbiorowy:

Autor – Julia Łazik
Nadzór Aleksandra Walusz
Pomoc merytoryczna Marta Narloch, Dawid Pierzchalski

AIESEC TIMES funkcjonuje jako jedna z składowych części gdańskiego oddziału AIESEC, nadrzędnym celem jest propagowanie oraz szerzenie wartości charakteryzujących markę jaką jest AIESEC. Działalność AIESEC TIMES opiera się głównie na pozyskiwaniu i przetwarzaniu pozyskanych informacji oraz wiedzy w celu tworzenia artykułów, które jako element wspomagający mają za zadanie dotarcie do jak najliczniejszego grona odbiorców w zamierzeniu naprowadzania oraz uświadomienia, tak aby zaczerpnięta z nich wiedza mogła przyczynić się do poszerzenia horyzontów oraz większego otwarcia na kluczowe aspekty zarówno życia osobistego jak i zawodowego.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze